تبیان، دستیار زندگی
هدف از پژوهش حاضر ساخت گلدانی از کامپوزیت است که چسب کازئینی حاصل از شیرهای دورریز و یا چسب نشاسته ای حاصل از پوست سیب زمینی، ماده زمینه آن بوده و جزء افزودنی کاغذهای بازیافتی است....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گلدان مغذی گیاه ساخته شده از مواد بازیافتی

گلدان مغذی گیاه ساخته شده از مواد بازیافتی

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.


نام ایده: گلدان مغذی گیاه ساخته شده از مواد بازیافتی و دوستدار محیط زیست
نام ارائه دهنده/دهندگان: نوشین شریفی
زمینه و نوع پروژه: شیمی و کشاورزی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: مجتمع آموزشی صبا

چکیده

هدف از پژوهش حاضر ساخت گلدانی از کامپوزیت است که چسب کازئینی حاصل از شیرهای دورریز و یا چسب نشاسته ای حاصل از پوست سیب زمینی، ماده زمینه آن بوده و جزء افزودنی کاغذهای بازیافتی است. آن ها بعد از ساخت گلدان با بررسی و مقایسه رشد گیاه گندم در هریک از این دونوع گلدان کامپوزیتی، محصول بهینه را انتخاب کردند.

مقدمه

امروزه مواد غذایی زیادی به عنوان مواد دورریز یا زباله توسط بشر دفع می شود که اگر به شکل صحیح دفع شود و یا مورد بازیافت قرار گیرد علاوه بر محافظت محیط زیست از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. چنان چه بیشتر این دورریزها قبل فاسد شدن و در شرایط درست و به موقع بازیافت شوند، می توانند به موادی گران بها و قابل نگهداری برای مدت طولانی تبدیل شوند.

می دانیم شیر ماده غذایی ارزشنمدی است و هر روزه مقادیر زیادی از آن هم به صورت مستقیم و هم به صورت فرآورده های لبنی مختلف تولید شده و مورد مصرف قرار می گیرد. ولی مدت نگهداری این ماده، محدود است.

لذا هر روزه مقادیر زیادی شیر به شکل غیر قابل استفاده دورریز می شود. یکی دیگر از این مواد دورریز پوست میوه و سبزیجات و صیفی جات است که به عنوان زباله تر و البته بسیار فساد پذیر دفع می شود.

در این پژوهش با توجه به اهمیت بازیافت دانش آموزان از شیرهایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته است و نیز پوست دورریز سیب زمینی که بخش عظیمی از زباله های کارخانجات مواد غذایی و کنسرو سازی و رستوران ها و منازل است را در ساخت یک کامپوزیت به کار برده و به کمک کاغذهای باطله گلدانی از این کامپوزیت ساخته می شود که نه تنها یک محصول بازیافتی دوستدار محیط زیست است بلکه گیاه با تغذیه از مواد غذایی موجود در ساختار این کامپوزیت می تواند نیازهای غذایی خود را برطرف کند.

در این پروژه دانش آموزان ابتدا در مرحله اول: یک چسب کازیینی (حاصل از شیر) و یک نوع چسب نشاسته ای حاصل از پوست سیب زمینی را ساختند و به عنوان بخش زمینه کامپوزیت از آن استفاده کردند و البته در هر دو نمونه کامپوزیت ماده تقویت کننده را کاغذهای باطله در نظر گرفتند.

از دو نمونه کمپوزیت با روش قالب گیری گلدان ساختند در مرحله دوم تعداد مساوی جوانه های گندم را در سه گلدان

1) کامپوزیتی حاصل از چسب کازیینی

2) کامپوزتی حاصل از چسب نشاسته ای

3) گلدان معمولی (شاهد)

در شرایط یکسان کشت کردند و  رشد و نمو گیاه گندم را در این سه گلدان مقایسه نمودند. نتایج به دست آمده نشان داد که استفاده از این نوع کامپوزیت به چه صورت در رشد گیاه موثر بوده است و ساخت این نوع گلدان کامپوزیتی ایده ای جالب در بازیافت زباله تر و البته کاربرد آن در کشاورزی است.

گلدان مغذی گیاه ساخته شده از مواد بازیافتی

مهارت های کسب شده
1. ساخت چند سازه (کامپوزیت)
2. طراحی آزمایش و شناخت متغیر های مستقل و وابسته
3. مشاهده دقیق و ثبت نتایج به صورت کیفی و کمی

بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: مهدی رحمانی، تنظیم:نیلوفر یاقوتی