تبیان، دستیار زندگی
کشورهای مختلف رقابت شدیدی در تولید تانک اصلی میدان نبرد دارند اما در میان تانک های تولید شده در جهان گران قیمت ترین مورد کدام است؟ در حال حاضر تانک لکلر تولید کشور فرانسه با قیمت ۱۲.۶ میلیون دلار گران قیمت ترین تانک جهان به حساب می آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گران قیمت ترین تانک را کدام کشور تولید می کند؟

کشورهای مختلف رقابت شدیدی در تولید تانک اصلی میدان نبرد دارند اما در میان تانک های تولید شده در جهان گران قیمت ترین مورد کدام است؟ در حال حاضر تانک لکلر تولید کشور فرانسه با قیمت ۱۲.۶ میلیون دلار گران قیمت ترین تانک جهان به حساب می آید.

بخش دانش و زندگی تبیان

تانک

آام ایکس-۵۶ لُکلِر ( AMX-56 Leclerc) یک تانک اصلی میدان نبرد فرانسوی و ساخت شرکت جیات (نکستر کنونی) است که در سال ۱۹۹۲ وارد خدمت نظامی در ارتش فرانسه شد. قیمت خرید کنونی این تانک ۱۲.۶ میلیون دلار است. گزارش ها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۱  هزینهٔ نگهداری سالانه این تانک در ارتش فرانسه ۳۶۲ هزار یورو برای هر دستگاه بوده است. مدل ارتقایافته ام کا۲ لکلر با بهینه سازی های نرم افزاری و سیستم کنترل موتور در سال ۱۹۹۸ وارد ارتش فرانسه شد.

سیستمم های پیشرفته این تانک به گونه ای طراحی شده اند که از چندین مدار مختلف استفاده می کنند تا در صورت آسیب دیدن بخشی از این وسیله به صورت کامل از کار نیفتد.

سلاح اصلی لکلر توپ بدون خان ۱۲۰ میلی متری CN120-26 ساخت شرکت جیات است. این توپ قادر به شلیک گلوله های ۱۲۰ میلی متری آلمانی و ناتو هم هست اما ارتش فرانسه تنها از مهمات فرانسوی استفاده می کند. لکلر با سیستم پایدارسازی توپ خود قادر است در حالی که با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت است به سوی اهدافی در فاصله چهار کیلومتری شلیک کند. این توپ برخلاف تانک های دیگر غربی و به سبک تانک های شوروی/روسیه به گلوله گذار نیاز ندارد و از گلوله گذار اتوماتیک استفاده می کند. در نتیجه خدمه تانک به سه نفر (فرمانده، راننده و توپچی) کاهش یافته اند. گلوله گذار اتوماتیک لکلر قادر است در هر دقیقه ۱۲ شلیک داشته باشد. این تانک در مجموع ۴۰ گلوله با خود حمل می کند که ۲۲ تای آنها در خشاب آماده آتش هستند و بقیه در بدنه تانک قرار دارند. مسلسل هم محور تانک یک تیربار سنگین ۱۲.۷ میلی متری است، برخلاف بیشتر تانک های دیگر که از مسلسل هم محور متوسط ۷.۶۲ م م استفاده می کنند. در بالای برجک می توان یک مسلسل ۱۲.۷ م م دیگر با کنترل از داخل تانک را نصب کرد که مشابه تیربار کنترل از راه دور مدل ام اآ۲ تاسک آبرامز است. هرچند در عمل بیشتر لکلرها به مسلسل ۱۲.۷ بدون کنترل مسلح هستند. این تانک به ۴ نارنجک انداز چهارتایی هم مسلح شده که قادر به شلیک نارنجک های دودزا، ضدنفر و گمراه کننده های مادون قرمز هستند.

توپ ۱۲۰ م م لکلر نسبت طول به کالیبر ۵۲ دارد که از اغلب تانک های معاصر خود بیشتر است (۴۴ در آبرامز و لئوپارد ۲ و ۴۸ در توپ های ۱۲۵ م م تانک های روسی) و می تواند گلوله های زره شکاف را با سرعت ِ دهانه ۱۷۵۰ متر بر ثانیه و گلوله های چندمنظوره را با سرعت دهانه ۱۱۷۰ متر بر ثانیه شلیک کند. تعداد فشنگ های مسلسل هم محور ۱۲.۷ م م ۸۰۰ فشنگ و مسلسل دفاع هوایی ۷.۶۲ دو هزار گلوله است. موتور کوچک هشت سیلندر لکلر بهره وری قابل توجهی در مصرف سوخت دارد و دمای نسبتاً پایین دود خروجی از اگزوز تانک که کمتر از ۴۰۰ درجه سانتی گراد است به کاهش آشکارگی مادون قرمز آن کمک می کند. این تانک به یک سیستم هشدار در صورت افتادن پرتوی لیزر بر روی تانک هم مجهز است. به طور کلی لکلر از سیستم های الکترونیکی پیشرفته و متنوعی برخوردار است و گزارش شده که حدود ۵۰ درصد هزینه ساخت این تانک فقط به سیستم های الکترونیکی آن مربوط است. لکلر بدون هیچ آمادگی می تواند از آب هایی به عمق ۱.۷ متر و با استفاده از تجهیزات رانندگی زیر آبی از آبهایی به عمق ۴ متر بگذرد. این تانک به تجهیزات تصفیه هوا، تهویه و آتش نشانی اتوماتیک هم مجهز شده است.

بدنه و برجک تانک Leclerc از استیل جوش داده شده به همراه زره ماژولار طراحی شده است تا هر زمانی که لازم باشد، زره جدا شود و با دیگیری تعویض گردد. ممکن است در میدان نبرد، قسمتی از زره آسیب ببیند، با استفاده از خاصیت ماژولار بودن آن، می توان در لحظه آن را جدا کرد و با نسخه ی سالم تعویض نمود. همچنین قابلیت تعویض آن با نسخه های جدیدتر را فراهم می کند. در اواخر دهه ی 70 میلادی با آمدن نسل جدید زره های تانک به اسم چابهام برای تانک ها طراحی شد که به صورت ویژه برای مقابله سلاح های استفاده کننده از Hollow Charges ساخته شده بود. فرانسه نیز به فکر ساختن زره جدید افتاد که بعد از آن با طراحی زره کامپوزیتی اش که هم توانایی مقابله با Hollow Charges و Sabot را داشت و پس از مدرنیزاسیون هایی که رویش صورت گرفت، از مرحله ی سوم روی تانک های Leclerc نصب شدند. در این زره از کامپوزیت و تیتانیون استفاده شده است که در طرفین تانک و همینطور در برخی نقاط روی برجک، از بلوک های زرهی ERA نیز استفاده می شود.

سیستم کنترل آتش لکلر به توپچی یا فرمانده آن توانایی درگیری با ۶ هدف مختلف را تنها در ۳۰ ثانیه می دهد. فرمانده تانک هشت پریسکوپ و دید سراسرنما با پایداری در حال حرکت اچ ال-۷۰ را در در اختیار دارد. اچ ال-۷۰ به مسافت یاب لیزری، کانال انتخابی دید روزانه و اینتنسیفایر تصویری نسل دوم مجهز است. سیستم دید تانک می تواند اهدافی تا ۴ کیلومتر را شناسایی کرده و تا ۲.۵ کیلومتر فاصله را تشخیص هویت دهد. توپچی تانک هم به یک دوربین اصلی با دید گرمایی، سه پریسکوپ و یک صفحه نمایشگر در اختیار دارد. راننده هم سه پریسکوپ در اختیار دارد که پریسکوپ مرکزی دوربین اوبی-۶۰ ساخت شرکت تالس (تامسون سی اس اف سابق) با کانال های دید شبانه و روزانه است. لکلر از موتور دیزلی هشت سیلندر SACM با قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار (۱۱۱۸ کیلووات) در ۲۵۰۰ دور در دقیقه استفاده می کند. یک سیستم مدیریت الکترونیکی موتور هم توسط شرکت Safran برای آن طراحی شده است. دنده اتوماتیک SESM ESM 500 لکلر هم از یک واحد دنده هیدرواستاتیک، پنج دنده جلو و دو دنده عقب برخوردار است. یک توربین گاز فشار قوی Suralmo-Hyperbar بر روی موتور نصب شده است. این موتور می تواند تانک را به سرعت بیش از ۷۰ کیلومتر در جاده و ۵۰ کیلومتر در خارج از جاده برساند.

حداکثر سرعت این تانک در جاده ۷۲ کیلومتر در ساعت و در حالت دنده عقب ۳۸ کیلومتر بر ساعت است. این تانک قادر است از خاکریزهایی به عمق سه متر و پله هایی به ارتفاع ۱.۱ متر بگذرد. سرعت چرخش برجک تانک هم ۱۲ ثانیه برای یک دور کامل ۳۶۰ درجه است. طول بدنه تانک بدون لوله توپ ۶.۸۸ متر و با لوله توپ ۹.۸۷ متر است. ارتفاع آن تا سقف برجک ۲.۵۳ متر و عرض آن با دامن محافظ زرهی ۳.۴۳ متر است. باک سوخت لکلر ۱۳۰۰ لیتر گنجایش دارد و تانک قادر است با سوخت کامل حدود ۵۵۰ کیلومتر حرکت کند. نصب مخزن های خارجی ۴۰۰ لیتری هم برای افزایش برد عملیاتی تانک امکان پذیر است. وزن تانک لکلر در سری ۱ که ۱۳۲ دستگاه از آن از سال ۱۹۹۲ تا ۹۶ تولید شد معادل ۵۴.۵ تن است که در سری ۲ که ۱۷۸ دستگاه از آن بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ ساخته شد به ۵۶.۳ تن و در سری ۳ که ۹۶ دستگاه از آن در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ تولید شد به ۵۷.۶ تن افزایش یافته است.


منبع: خبرآنلاین