تبیان، دستیار زندگی
هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر ایجاد بام باغ از فضاهای بلا استفاده و بی روح ساختمان های شهری در جهت ایجاد لکه های سبز بود. علاوه بر این، هدف دیگر این پژوهش آشتی دوباره شهرهای آلوده و پر از ساختمان های بلند با طبیعت و تغییر چشم انداز شهری بود....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیمکت راحت

نیمکت راحت

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.


نام ایده: نیمکت راحت
نام ارائه دهنده/دهندگان: رسپینا محمدی و ریحانه فاضل
 زمینه و نوع پروژه: هنر و معماری
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: دبیرستان غیر دولتی نور ایمان

چکیده

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر ایجاد بام باغ از فضاهای بلا استفاده و بی روح ساختمان های شهری در جهت ایجاد لکه های سبز بود. علاوه بر این، هدف دیگر این پژوهش آشتی دوباره شهرهای آلوده و پر از ساختمان های بلند با طبیعت و تغییر چشم انداز شهری بود.

مقدمه

مدرسه محیطی برای شكوفایی استعداد دانش آموزان است، اما بی توجهی به عوامل ارگونومی، سلامتی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها را در بزرگسالی با ناراحتی مواجه می کند.

نشستن طولانی مدت دانش آموزان موجب دردهای اسکلتی می شود. استفاده از میز و نیمکت های نامناسب علاوه بر این که عضلات دانش آموزان را خسته می کند، باعث می شود درک تحصیلی دانش آموزان نیز پایین بیاید.

نشستن روی صندلی های کوتاه یا خیلی بلند و همچنین استفاده از نیمکت های نامناسب و غیر استاندارد، مشکلات جسمانی و ذهنی زیادی برای دانش آموزان به وجود می آورد.

در هنگام نشستن دانش آموزان پشت میز و نیمکت مدرسه باید به قد بچه ها توجه شود، نامناسب بودن وضعیت میز و نیمکت با قد دانش آموز، باعث خستگی عضلات و پایین آمدن درک تحصیلی می شود.

وقتی اندازه میز و نیمکت با وضعیت جسمانی دانش آموزان همخوانی نداشته باشد، در نتیجه هنگامی که او پشت یک نیمکت نامناسب می نشیند، گردنش می افتد و قوز می کند ثابت شده میزان درک تحصیلی دانش آموزان ارتباط مستقیم با نشستن بر روی میز و نیمکت ها دارد به طوری که میز و نیمکت های نامناسب و غیراستاندارد، تمرکز داخل بدن و انرژی دانش آموز را می گیرد و او را خسته می کند.


نشستن روی نیمکت های سفت مدرسه باعث ایجاد کمر دردها و دردهای عضلانی زیادی می شود و عوارض زیادی دارد. نشستن روی این نیمکت ها باعث می شود یادگیری دانش آموزان پایین بیاید و دانش آموز نتواند برروی مباحث درسی تمرکز نماید. در پروژه حاضر دانش آموزان برای رفع این مشکل نیمکتی طراحی کردند که این مشکلات را حل می کرد و در عین حال ارزان قیمت بود.

نیمکت راحت

نیمکت های مدرسه خیلی مناسب با شکل بدن ما نیستند و باعث می شود سر و گردن خم شود و به دلیل استفاده از چوب کمر نیز دچار درد می شود.

روش ساخت نیمکت

ابتدا دانش آموزان قسمت های چوبی نیمکت را جدا کرده و اندازه گیری کردند و قسمت فلزی l را رنگ زدند و تمیز کردند. با توجه به اندازه های نیمکت با فم بالشت های را برای نشستن را طراحی کردند و روی آن روکش کشیدند و بندهایی برای باز و بسته کردن در هنگام شست و شو قرار دادند. بالشت ها (فوم ها) را روی قسمت های چوبی قرار دادند و چوب ها را پرچ کردند. در پایان نیمکت را طراحی کردند.


مهارت های کسب شده
1. چگونگی تفکر طراحی
2. چگونی پژوهش و استخراج مطالب
3. آشنایی با استاندارهای طراحی و نحوه ارائه ایده در گام های اولیه و نهایی
4. آشنایی با روش های ایده یابی
5. آشنایی بانگارش مقاله

بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: مهدی رحمانی، تنظیم:نیلوفر یاقوتی