تبیان، دستیار زندگی
پسر 5 ساله ای دارم که بسیار بی دقت است و وقتی چیزی را به او یاد می دهم انگار فکرش جای دیگریست و اصلا به آموزش من دقتی ندارد. پسر باهوشی است ولی نمی دانم که چرا تمرکز و دقت ندارد؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش تمرکز به کودکان از طریق بازی

پسر 5 ساله ای دارم که بسیار بی دقت است و وقتی چیزی را به او یاد می دهم انگار فکرش جای دیگریست و اصلا به آموزش من دقتی ندارد. پسر باهوشی است ولی نمی دانم که چرا تمرکز و دقت ندارد؟

مشاور: عطاریان – مرکز مشاوره تبیان
بازی کودکان

به طور كلی بچه ها نسبت به بزرگسالان از مدت زمان تمركز كمتری برخوردارند و تقریبا برای بچه ها نشستن طولانی مدت و تمركز كردن بر روی كاری غیرممكن به حساب می آید زیرا تحرک و فعالیت، بخش جدانشدنی از كودک است. البته از دیدگاه علمی این حالت به آن دلیل است كه ذهن و مغز بچه ها با سرعت بیشتری درحال فعالیت است و آنها دائماً در حال یادگیری موضوعات مختلف از محیط اطراف هستند. آنچه در كودكان جالب به نظر می رسد آن است كه علیرغم مدت زمان كوتاهتر تمركز بچه ها، آنها وقتی روی موضوعی هرچند كوتاه تمركز میكنند با تمام دقت این كار را انجام میدهند. معمولا عوامل محیطی، تمركز آن ها را به هم نمی زند. به كودكان وقتی در حال گوش كردن به یک داستان هستند به دقت نگاه كنید، آنها به تمام جزئیات گوش میدهند و اگر بار دیگر داستان را برای آنها تعریف كنید و بخشهایی را جا بیندازید آنها به سرعت مچ شما را خواهند گرفت!

بازیها و تمرینهای زیادی وجود دارد كه شما می توانید برای افزایش تمركز و توجه فرزندتان به كار ببرید كه در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود.

-  به كودكتان بگویید، چشمهایش را ببندد و مثلثی را تصور كند. سپس از او بخواهید با چشمان بسته آن مثلث را روی كاغذ به آرامی  و با دقت بكشد و سپس برای بار دوم این كار را تكرار كند. نتیجه دوكار را به او نشان دهید مطمئناً مثلث دوم با اشكالها و ایرادهای كمتری كشیده شده است و بهبود شرایط كاملاً مشهود است. شما می توانید این بازی را در طول روز چند بار به صورت مسابقه با فرزندتان انجام دهید و هر بار تصاویر مختلف و ساده (مربع، ستاره، مستطیل، و ...) بكشید.

- از فرزندتان بخواهید كتاب خواندن در محیط های مختلف را تجربه كند، دركتابخانه، رستوران و دیگر مكانهای شلوغ از او بخواهید برای دقایقی هرچند كوتاه به کتاب خواندن شما گوش کند خواندن در محیطهای متفاوت، تأثیری شگرف در افزایش تمركز و دقت دارد. 

به طور كلی بچه ها نسبت به بزرگسالان از مدت زمان تمركز كمتری برخوردارند و تقریبا برای بچه ها نشستن طولانی مدت و تمركز كردن بر روی كاری غیرممكن به حساب می آید زیرا تحرک و فعالیت، بخش جدانشدنی از كودک است.

-  وقتی با فرزندتان به پارک می روید، روی صندلی بنشینید و از كودكتان بخواهید كه به صدای طبیعت كه شامل صدای آب، پرندگان و سایر حیوانات است گوش دهد. اگر دسترسی به محیطهای طبیعی ندارید، CD های بسیاری از صدای طبیعت در بازار موجود است، آنها را خریداری كرده و درخانه استفاده كنید این عمل را چندین بار درهفته تكرار كنید بعد از چند هفته تكرار پیوسته ومداوم، متوجه خواهید شد كه او هر بار با دقت و تمركز بیشتر و به مدت طولانی تری قادر به گوش دادن است.

-  جسمی را وسط اتاق قرار دهید و به او بگویید هر كس كه به مدت طولانی تری بتواند به این وسیله خیره شود بی آنكه از آن چشم بردارد، برنده است.
     
 -     از کودک بخواهید چشمانش را ببندد، آنگاه اشكال هندسی را به او بدهید و از او بخواهید كه نوع آنها را حدس بزند. در مراحل پیشرفته تر اشكال حیوانات مختلف را به او پیشنهاد دهید. 
          
     - دستان كودک را در دست بگیرید و هنگامی كه چشمانش بسته است، دو شی كمی گرم و كمی سرد را در دستانش بگذارید و از او بخواهید دمایی را كه احساس می كند شرح دهد. 
             
 - از كودک بخواهید انگشتان دستش را باز نگه دارد و با تمركز روی یكی از آنها، آن را خم كند. وقتی تمام انگشتانش را بست، دوباره از او بخواهید دستش را باز كند و این بار با تمركز بیشتر یكی از انگشتانش را خم كرده و دوباره باز كند، سپس همین كار را برای انگشت بعد انجام دهد بدون اینكه انگشتان دیگر را خم كند. 
     
- از كودک بخواهید به آرامی تنفس كند و تا 10 بشمارد. عمل شمارش باید در هر دم و بازدم تكرار شود. 
     
در زمینه بازی های تمرکزی بیشتر مطالعه کنید و با فرزندتان انجام دهید ضمن اینکه اگر بازی ها را انجام دادید ولی باز هم احساس کردید که تمرکز فرزندتان باز هم ایراد دارد ، حتما با یک روان شناس کودک و نوجوان مشورت داشته باشید.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی شیوه های تربیتی اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش شیوه های تربیتی اینجا کلیک کنید.