تبیان، دستیار زندگی
<p> بیوتروریسم با قاچاق گرچه قاچاق و واردات بی رویه سال هاست بقای تولید داخلی و تجارت قانونمند کشور را با چالش مواجه کرده است اما این روزها مبارزه با این پدیده شوم از منظر قدرتی که برای تهدید سلامتی جامعه دارد، بیشتر موردتوجه قرار گرفته و از آن در قالب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیوتروریسم با قاچاق

گرچه قاچاق و واردات بی رویه سال هاست بقای تولید داخلی و تجارت قانونمند کشور را با چالش مواجه کرده  است اما این روزها مبارزه با این پدیده شوم از منظر قدرتی که برای تهدید سلامتی جامعه دارد، بیشتر موردتوجه قرار گرفته و از آن در قالب تهدید بیولوژیک یاد می شود.

بخش اقتصاد تبیان

قاچاق

در این زمینه قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به مسئله بیوتروریسم به عنوان تهدیدی جدی علیه ایران از سوی دشمنان، گفت: «در بخش کشاورزی با ورود لیمو و زیتون آلوده به کشور، شاهد افت کیفیت و آلوده شدن باغاتمان هستیم که به نوعی تهدیدی برای تولید داخل محسوب می شود».

با توجه به اینکه هیچ نظارتی بر کالای قاچاق وجود ندارد، احتمال ورود آفات کشاورزی از این مسیر به کشور، بالاست و این مسئله می تواند کشاورزی و چرخه تأمین غذای کشور را به چالش بکشد. وقتی کالایی قرار باشد به  صورت قانونی وارد کشور شود، از مبدأ تولید کالا تا رسیدن به دست مشتری، نظارت های سلامت محور از سوی اداره استاندارد و سازمان غذا و دارو بر آن اعمال خواهد شد، اما کالای قاچاق جدای از اینکه فارغ از این نظارت ها به بازار می رسد و فروخته می شود، به دلیل نفس حمل ونقل مخفیانه و ضرب الاجلی، به مراتب نسبت به کالای قانونی در معرض تهدید  و آسیب بیشتری قرار می گیرد.

 بیوتروریسم با قاچاق

خورشیدی  نیز با بیان اینکه مسئله بیوتروریسم در دنیای امروز به  عنوان یک موضوع کاملا جدی، تهدید کننده اقتصاد و سلامت ملی کشورها، امر پذیرفته شده ای است، گفت: کشوری مانند ایران با مختصات ایدئولوژیک و جغرافیای سیاسی خاص خود که مواضع صریح و روشنی نیز در مقابل صهیونیسم و استکبار جهانی دارد، می تواند به شکل جدی از سوی دشمنان، در معرض چنین تهدیدهایی قرار بگیرد.

 اجازه بازتوزیع کالاهای مکشوفه خوراکی را نمی دهیم

او با یادآوری آفت هایی که در گذشته توانسته اند به باغات زیتون و لیموترش ایران آسیب جدی وارد کنند، تصریح کرد: احتمال وجود آفت های این چنینی دلیل خوبی است برای اینکه ما به بازتوزیع کالاهای مکشوفه ناشی از قاچاق در جامعه حساسیت بیشتری داشته باشیم و اجازه بازتوزیع کالاهای مکشوفه قاچاق را در بازار داخلی ندهیم.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در سال گذشته که یکی از طلایی ترین دوران مبارزه با قاچاق میوه بوده است، مجموعه کشفیات در بحث مبارزه با قاچاق میوه، به حدود سه هزارو 200 تن رسید که تماما امحا شدند و اجازه ورود آنها به بازار داده نشد.


 او ادامه داد: در همان دوره وقتی ما اقدام به امحای این محصولات کردیم، برخی از رسانه ها ایراد می گرفتند چرا به جای امحا، این میوه ها را به محرومان و کمیته امداد و... نمی دهید؟ شاید در نظر آنها امحای میوه های قاچاق اسراف تلقی می شد، اما ما نمی توانستیم میوه ای که کیفیت و سلامتش مجهول است و شاید آلودگی بیولوژیک را هم به همراه داشته باشد بازتوزیع کنیم.

طبق اظهارات سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برآوردها نشان می دهد حداکثر یک هزارم تقاضای حدود 18میلیون تنی میوه کشور در سال، از محل قاچاق و ورود غیرقانونی تأمین می شود و حجم قاچاق میوه معضل جدی نیست، اما تبعاتی که احتمال دارد از سوی این قاچاق متوجه تولید داخل و کشاورزی کشور شود، می تواند چشمگیر باشد.

خورشیدی در ادامه گفت: در حوزه  ای غیر از حوزه کشاورزی، موردی را سراغ نداریم که آفت، بیماری یا عاملی تهدیدکننده از طریق کالای قاچاق بتواند به کشور وارد شود، اما این مسئله به این معنا این نیست که این تهدید نمی تواند در این حوزه ها اتفاق بیفتد. در فضای مجازی گاه شایعاتی منتشر می شود که ریشه و مبنای آن مشخص نیست؛ مثلا چندی پیش شایعاتی منتشر شده بود که داعش خرماهایی را آلوده کرده و به ایران فرستاده و هرکس از آنها استفاده کند به مرگ حتمی دچار می شود یا در موردی ادعا می شد برخی از پوشاکی که قاچاقی وارد کشور می شوند به گونه ای آلوده شده اند که هرکس از آنها استفاده کند، عقیم می شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با اعتقاد به اینکه اغلب اینها شایعاتی است که مبنای واقعی ندارند، گفت: برای مثال از لحاظ پزشکی، امکان دچار شدن به بیماری یا عقیم شدن از طریق پوست رد می شود، اما در این زمینه هم یک مسئله وجود دارد که باید به آن توجه جدی داشت.

 ایجاد ضایعات پوستی ناشی از استفاده از تاناکورا

خورشیدی ادامه داد: مسئله ای که وجود دارد این است که بخشی از پوشاک قاچاق، پوشاک تاناکورا و دست دوم هستند که قطعا عاری از بیماری نیستند و می توانند ضایعات پوستی نیز به همراه داشته باشند. همان طور که چندی پیش در رسانه ها نیز اعلام شد در استان سیستان وبلوچستان فردی در نتیجه استفاده از کفش دست دوم خارجی، دچار نوعی بیماری پوستی شد که عاقبت به قطع پای او انجامید.

 تهدید محصولات کشاورزی با قاچاق

قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز ایران نیز ورود آفات نباتی را یکی از عوامل تهدیدکننده محصولات کشاورزی داخلی عنوان کرد که می تواند به واسطه واردات بی رویه و کنترل نشده و ورود محصولات باغی قاچاق در کشور منتشر شود و مشکلات بزرگی را برای کشاورزان به همراه داشته باشد.

عنایت اله بیابانی  آفت «جارو جادوگر» را مثال زد که باعث نابودی بسیاری از درختان لیمو در استان هرمزگان شد و بازار را از محصولات فصلی این درختان بی نصیب کرد.

او همچنین آفت مگس زیتون را یادآوری کرد که به باغات شمال کشور آسیب جدی زد و آفت مگس مدیترانه ای که 200 نوع از محصولات کشاورزی از گوجه فرنگی گرفته تا مرکبات و... را آلوده کرد.

به گفته بیابانی، این آفت ها باغات و مزارع را در معرض نابودی قرار دادند و مبارزه با آنها نیز بسیار مشکل بود.

مسئله ای که قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز ایران روی آن تأکید کرد، احتمال انتشار سریع این آفات در کشور است.

او گفت: با توجه به اینکه محصولات آلوده به این آفات از باغات به انبارها و خانه ها راه پیدا می کنند، مبارزه با آن نیز طالب مبارزه خانه به خانه است و هزینه و نیروی بالایی می طلبد. به گونه ای که درباره مگس مدیترانه ای، گسترش نفوذ آفت به قدری بود که چاره ای جز مبارزه خانه به خانه و انبار به انبار نماند اما شانسی که کشاورزان آوردند این بود که سرمای زودهنگام و شدیدی آمد و شر آن آفت را کم کرد.

بیابانی با بیان اینکه اگر عوارض ناشی از واردات کنترل نشود و اگر قاچاق برای محصولات کشاورزی را در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که چه ضربه ای از این محل به کشور وارد می شود.

وی به رتبه های اول تا ششم محصولات کشاورزی ایران در جهان اشاره کرد که به دلیل آسیب های واردات قاچاق میوه از دست رفته اند.

او تصریح کرد: واردات میوه و محصولات باغی و کشاورزی باید از کانال های رسمی و زیر نظر نهادهای ناظر انجام شود اما مرزهای ایران به گونه ای نیست که بتوان صددرصد از واردات غیر قانونی این محصولات جلوگیری کرد مگر اینکه مردم با وجدان آگاه تصمیم بگیرند از این محصولات استفاده نکنند تا نبود تقاضا باعث جلوگیری از واردات آنها شود.

قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز ایران با بیان اینکه بسیاری از آسیب هایی که به کشاورزی ما وارد می شود از طریق قاچاق بوده است، افزود: آفت هایی که وارد کشور شده، مبدأ مشخصی ندارند. مثلا مگس مدیترانه ای که 200 محصول را آلوده می کند، معلوم نیست در پوشش چه محصولی و از کدام کشور وارد شده است.

سودجویانی که اهداف تروریستی ندارند

بیابانی در پاسخ به اینکه آیا دشمنان می توانند در پوشش این نوع آفت ها درصدد ضربه زدن به ایران باشند، گفت: سناریوی بیوتروریسم در حالت عادی نمی تواند اتفاق بیفتد چراکه برخی از افراد برای رسیدن به سود نامتعارف و غیرقانونی اقدام به واردات میوه قاچاق می کنند و واقعا هدف آنها پیش بردن اهداف تروریستی نیست اما این چالش های سیاسی می تواند در دستور کار دشمنان قرار گیرد و بخواهند از این مسیر به ایران آسیب برسانند که البته ما هم مراکز تحقیقاتی و علمی پیشرفته ای داریم که سریعا به این مسائل آگاه می شوند و به مقابله می پردازند.

به گفته او در گذشته های دور، سمومی به ایران فرستاده می شد که آزمایش های کامل بی خطربودن را پشت سر نگذاشته بودند و ممکن بود آسیب های جدی ای به باغات بزنند، اما پس از آنکه موسسه تحقیقات کشاورزی کنترل وضعیت را در دست گرفت، جلو این اتفاقات را گرفت.


منبع: افکار نیوز