تبیان، دستیار زندگی
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کشیدن یک پاکت سیگار یک یا دو بار در سال امکان دارد موجب بیماری در فرد شود ولی احتمالاً موجب مرگ او نخواهد شد. با این وجود، کشیدن روزانه یک سیگار طی چندین دهه ممکن است عوارض جدی­تری داشته باشد و به مرگ فرد بیانجامد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شاخص‌های کیفیت هوا و آلودگی

شاخص‌های کیفیت هوا، آلودگی را بهتر از آنچه هست نشان می‌دهند

آلودگی هوا

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، کشیدن یک پاکت سیگار یک یا دو بار در سال امکان دارد موجب بیماری در فرد شود ولی احتمالاً موجب مرگ او نخواهد شد. با این وجود، کشیدن روزانه یک سیگار طی چندین دهه ممکن است عوارض جدی‌تری داشته باشد و به مرگ فرد بیانجامد. این تفاوت میان مواجهه حاد و مزمن است که اکثر مردم آن را درک می کند.مطلبی که بیشتر مردم در مورد آن اطلاعی ندارند این است که همین امر در مورد آلودگی هوا نیز صدق می‌کند.

پیش‌بینی‌های روزانه آلودگی هوا در بیشتر شهرها تنها زمانی نشانگر وضعیت ناسالم کیفیت هوا (علامت با رنگ قرمز) است که غلظت آلاینده‌ها به گونه‌ای باشد که موجب اثرات حاد بر سلامتی گردد. این عملکرد قابل درک به نظر می‌آید چرا‌که بهافراد از جمله مبتلایان به آسم اجازه می‌دهد اقدامات لازم در خصوص مراقبت از خود را انجام دهند. ولی ممکن است برای مردمی که اکثر روزها در شرایط سالم کیفیت هوا (علامت با رنگ سبز) زندگی می‌کنند، این برداشت اشتباه را به همراه داشته باشند که هوایی که تنفس می‌کنند خطری برای سلامتیشان ندارد.درنتیجه نگرانی در مورد وضعیت کیفیت هوا ایجاد نشده واقدام خاصی در جهت بهبود کیفیت هوا صورت نمی‌گیرد.در صورتی که در شرایط سالم نیز هنوز آلاینده‌ها ولی در سطح کمتر وجود دارند.طی یک بررسی که توسط محققان در کالج کینگ لندن در سال گذشته انجام شد، به این نتیجه رسیدندکه آلودگی هوا زندگی ساکنان شهرها را  9 تا 16 ماه کوتاهمی‌کند.

در تحقیق حاضرداده‌های یک سال مربوط به15 شهر مختلف از ماه می سال 2015 گردآوری گردید و سه آلاینده دی‌اکسید‌نیتروژن (NO2، گازی قهوه‌ای رنگ ناشی از احتراق به خصوص خودروهای دیزل)، ازن(3O، با سه اتم اکسیژن که موجب تحریک ریه می‌گردد) وذرات معلق با قطر کمتر از 5/2 میکرون (PM2.5،ذرات بسیار ریز که می‌تواند به اعماق ریه نفوذ نمایند) در نظر گرفته شد. این آلاینده‌هامی‌توانند موجب بروز چندی از مشکلات پزشکیاز جمله آسم، بیمار‌های قلبی، سرطان ریه و رشد ناقص ریه کودکان گردد.

همان‌طور که در نمودارها مشاهده می‌گردد، غلظت NO2 در لندن و پاریس در بیشتر مواقع بالاتر از حد مجاز تعیین شده از سوی سازمان بهداشت جهانی(WHO)  بوده، حدی که ازدیاد آلاینده‌ها ازآن به منزله خطر طولانی‌مدت تلقی شدهوبه عنوان حد متوسط سالانه شناخته می‌گردد.همین امر در مورد ذرات معلق نیز صدق می‌نماید. بر اساس نتایج حاصل از بررسی اطلاعات 12 ماهه در شهر لندن، در طول روز، به طور متوسط غلظت NO2 تا 41٪ بالاتر از حد مجاز WHO است یا می‌توان به موردی در شهر پاریس اشاره نمود، هنگامی‌که شاخص ملی کیفیت هوا 4 روز از 5 روز مورد بررسی را در شرایط "خوب" یا "خیلی خوب" گزارش کرده، آنالیزهای انجام شده نشان می‌دهد که دست کم یکی از سه آلاینده اصلی تقریبا در هر روز بالاتر از حد مجاز WHOبوده است.

یک نمونه تغییرات متوسط ساعتی آلاینده‌های دی‌اکسیدنیتروژن (نمودار سمت چپ) و ذرات معلق ریز (نمودار سمت راست) در سه شهر لندن، پاریس و نیویورک در مقایسه با استانداردهای موجود طی یک شبانه‌روز

یک مشکل دیگر این است که تعیین حدود روزانه کیفیت هوا وابسته به شرایط محلی است و نه تنها در بیشتر اوقات خطرات طولانی‌مدت را مورد توجه قرار نمی‌دهند، بلکه از جایی به جای دیگر هم تفاوت دارند. در سیستم شاخص آلودگی هوای انگلستان، غلظت  NO2 تا پنج برابر حد متوسط سالانه WHO به عنوان میزان "کم" تعیین شده است. آمریکا  در این موارد محتاط‌تر است و حد مجاز آن دو و نیم برابر حدWHO تعیین شده است. همچنیندر وبسایت مربوط به کیفیت هوای بلژیکتوضیحاتی نوشته شده مبنی بر این‌که شاخص‌های تعریف‌شده در این وبسایت یک نمایشگر کیفی از وضعیت کیفیت هوا است و  از نظر علمی با فرضیات بسیار معنادار است.

شهرهای مختلف همچنین به روش‌های گوناگونی اطلاعات کیفیت هوا را ارائه می‌کنند. در اغلب موارد دسته‌بندی اطلاعات کیفیت هوا با استفادهاز مقیاس 10 یا 100  انجام شده، سپس آن را 4 یا 6قسمت می‌نمایند و با عبارات "کم"، "متوسط" و ... حدود مختلف را نشان می‌دهند.در بعضی مناطق، خطی بین شرایط "کم" و "متوسط"، در ترازی که آلاینده‌ها می توانند موجب اثرات حاد برسلامتی گردد، رسم می‌کنند و نشانگر قرمز (شرایط ناسالم) را برای شرایطمه‌دود (smog) ، که اکثریت مردم را در معرض خطر قرار می‌دهد، نگه می‌دارند.

همچنین شاخص‌های رسمی به کاربرده شده در به دست آوردن الگوهای تغییرات شبانه‌روزی آلاینده‌ها ناتوان هستند. آگاهی از این روند می‌تواند بسیار مهم باشد و مردم می‌توانند در صورت آگاهی لازم از این اطلاعات،تغییراتی در عادات روزانه‌شان ایجاد نمایندکه می‌تواند در بهبود زندگی آن‌هامؤثر باشد.بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد برای مثال، مردم شهر پاریس که ساعت 9 صبح روانه کار روزانه شده و در ساعت 18 از سر کار خود بازمی‌گردند، قادر هستند میزان NO2که در حین رفت‌و‌آمد به سرکار تنفس می‌کنند را تا 16٪کاهش دهند،درصورتی‌کهیک ساعت زودتر به سرکار رفته و از سر کار خود برگردند.همچنین اگر دو ساعت زودتر رفت‌و‌آمد کنند، از میزان NO2تنفس شدهتا 28٪کاسته خواهد شد.

مقایسه غلظت ساعتی NO2 در شهرهای مورد تحقیق

چرخه‌های هفتگی نیز در تغییرات آلاینده‌ها و در نتیجه کیفیت هوا وجود دارد. والدین در پاریس و بلژیک می‌توانند فعالیت‌های محیط باز کودکان خود را برنامه‌ریزی نمایند، برای مثال برنامه کلاس‌های شنا را در روز شنبه و برنامه فعالیت‌های محیط، باز نظیر تمرین فوتبال،را در روز یکشنبه قرار دهند. به این دلیل که در طول ساعات روز، غلظت NO2 در این شهرها در روزهای یکشنبه به طور متوسط 20% کمتر از سایر روزهای هفته است و در آمستردام نیز 16٪ کمتر است.همچنین در هر سه این شهرها آلودگی ناشی از غلظت ذراتمعلق در یکشنبه‌ها کاهش می‌یابد و همین‌طور این مسئله در مورد ازن طی ماه‌های تابستان صدق می‌کند.

در نیویورک شرایط کیفیت هوا بهتر است و غلظت NO220٪ کمتر از حدودWHO است و این امر در بسیاری از شهرهای ایالات متحده آمریکا مشاهده شده که از عوامل مهم آن استفاده کمتر از خودروهای دیزلی در این مکان‌ها نسبت به شهرهای اروپایی است.Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .