تبیان، دستیار زندگی
به گفته چمران، در برنامه ششم توسعه به جای آنکه مشکلات مدیریت شهری حل شود بر مشکلات آن می افزاید و شهرداری ها فشل می شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فشل شدن شهرداری‌ها در برنامه ششم توسعه

تصمیم‌گیری برای دور بعد انتخابات زود است

چمران

به گزارش خبرنگار فارس، مهدی چمران ضمن تبریک دهه کرامت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای رسانه تصریح کرد: خبرنگاران بسیاری را به خاطر داریم که در جبهه های جنگ حماسه های هشت سال دفاع مقدس را ضبط و ثبت می کردند که با تلاش و جهادگری های آنها امروز یاد و خاطره جنگ تحمیلی را گرامی می داریم.

وی ادامه داد: خبرنگار با صداقتش در هدایت افکار عمومی نقش بسیار موثری دارد. زیرا نقش غیرقابل انکاری در ساختن فرهنگ عمومی و زندگی مردم ایفا می کنند.

چمران افزود: امروز صبح دعوت نامه های فراوانی برای نمایشگاه ساختمان که یکی از نمایشگاه های شلوغ و پرازدحام است در محل نمایشگاه بین المللی به دستم رسید که راه بندان شدیدی را در بزرگراه شهیدچمران و خیابان سئول برای مردم به وجود می آورد. این در شرایطی است که نمایشگاه شهر آفتاب به بهره برداری رسیده اما سازمان نمایشگاه ها در خیابان سئو ل به کار خودش ادامه می دهد و باز هم باید بگوییم که برپایی نمایشگاه در بزرگراه چمران جز آزار و اذیت برای مردم دستاورد دیگری ندارد.

رییس شورای شهر تهران افزود: درست است که این نمایشگاه در مرکز شهر است و مردم راحت تر می توانند به آن رفت و آمد کنند، اما آسایش مردم منطقه را برهم می زند و در بخش عمده ای از شهر ما ایجاد گره ترافیکی می کند و تاثیرات مشکل ترافیکی در خیابان ها اطراف نفوذ می کند.

وی با بیان اینکه این اقدام صحیح نیست، گفت: وقتی سال ها تلاش و میلیاردها تومان هزینه شده تا نمایشگاهی ایجاد شود نباید همچنان نمایشگاه با شرایط نامطلوب در مرکز شهر به کار خود ادامه دهد. در نامه ای که همه اعضا امضا و به رئیس جمهور ارسال کردیم امیدواریم هرچه زودتر این مشکل و این عادت غلط برپایی نمایشگاه در درون شهر تهران تصحیح شود.

برنامه ششم توسعه برای بار دوم هم مشکلات بسیاری دارد

چمران با اشاره به برنامه ششم توسعه که چهارشنبه هفته گذشته به مجلس دهم ارائه شد، بیان کرد: مطالعه دقیق که کردیم متوجه شدیم متاسفانه این برنامه باز هم مسائلی دارد که برای مدیریت شهری تمامی شهرها ایجاد مشکل می کند و به جای آنکه مشکلات مدیریت شهری حل شود به مشکلات می افزاید و شهرداری ها فشل می شوند. زیرا یکی از مهم ترین درآمدهای شهرداری ها عوارض است که از محل های مختلف همچون کارخانه های صنعتی و تولیدی، ساختمان ها و مردم می گیرند. عوارضی که به صورت مستقیم گرفته می شد و مشکلی نیز نبوده است.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: در حالی که شهرداری ها می توانستند روی این عوارض حساب باز کنند، حال گفته اند باید این عوارض را جمع و قانون تجمیع عوارض را که در سال81 تصویب شده و بنا بر آن مشخص شد عوارض گرفته شد و بلافاصله توزیع شود، اما عوارض بودجه دولت نیست و نباید به خزانه برود و باید سریع تزریق شود. این قانون تجمیع عوارض بود بعد آن را تبدیل به مالیات بر ارزش افزوده کردند که به مدتی آزمایشی اجرا و سپس به صورت قانون دائمی تبدیل شد.

وی ادامه داد: همان زمان هم گفتیم که این عوارض شهرداری است، اما دیدیم که سهم شهرداری ها در دو سال اول اجرای این قانون 50 به 50 بود و در سال های بعد 3 به 2 کردند و امسال شاهد هستیم که قرار است تنها 3 درصد سهم شهرداری ها شود و باقی بودجه شهرداری ها شود. آن بخشی که مربوط به شهرداری هاست دارایی های استان ها می گیرند و به شهرداری ها می پردازند. باید در نیمه هر ماه عوارض ماه قبل پرداخته شود. آن مقدار را نیز به اصطلاح به صورت متمرکز دارایی ها می گیرند و به وزارت کشور تحویل می دهند.

چمران بیان کرد: یعنی بر اساس فرمولی بین بخشداری و استانداری ها می پردازند.سرعت عمل مهم است زیرا اگر این عوارض به موقع پرداخته نشود شهرداری ها حقوقی برای پرداخت ندارند اما آنچه که در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده این است که این عوارض کاملا دولتی و بر مالیات افزوده می شود. می گویند ما زیاد مالیات گرفتیم در حالیکه درست نیست. رفتن این پول به خزانه و خارج شدن آن بسیار سخت است زیرا ممکن است شامل تخصیص شود در حالیکه سهم شهرداری ها هستند.

وی افزود: هنوز آئین نامه آن کشیده نشده و قرار است به وزارت کشور یا از طریق حساب متمرکز به استانداری ها داده شود و سپس شورای استانداری ها تقسیم بندی ها را انجام دهد.

رئیس شورای شهر تهران گفت: در این میان نگرانی ها بسیار زیاد است که چگونه قرار است تقسیم شود و مهم تر اینکه قرار است بودجه دولتی شود و در واقع دست شهرداری ها خالی می ماند زیرا شهرداری ها که همچون دولت یک دوازدهم بودجه نمی گیرند. برخی شهرداری ها هستند که دو تا سه ماه است پول رفتگران شان را هم نداده اند.

وی ادامه داد:‌دولت فکر شهرداری ها نیست و شاید به گونه ای فکر می شود که اگر شهرداری ها آسیب ببینند مهم نیست و فقط مهم این است که سهم دارایی های دولت افزایش یابد.

به گفته چمران اگر برنامه ششم توسعه امروز در مجلس رای بیاورد و به کمیسیون های تخصصی ارجاع شود، باید افکار عمومی را روشن کنیم تا مردم بدانند شهرداری ها قرار است با این برنامه ششم توسعه دچار مشکل شوند. ضمن اینکه در برنامه ششم توسعه قبلی نیز این مشکلات دیده نشده بود.

چمران افزود:‌ این در حالی است که برای شهرک های صنعتی نیز باز شاهد پیش بینی درآمدی از مالیات بر ارزش افزوده پیش بینی شده است. صندوقی از سهم شهرداری ها در نظر گرفته شده است که هر کجا دولت بودجه کم بیاورد از سبد شهرداری بردارد. در حالی که شهرداری ها مستحق ترین نهادها هستند که نیاز به حمایت مالی دارند.

وی تاکید کرد: در تمام برنامه ششم در یک بند حتی اشاره به شوراها نشده در حالی که در برنامه های قبلی مفاد مختلفی درباره مدیریت واحد و یکپارچه شهری و واگذاری تصدی گری ها داشتیم و تکلیف شده بود، مواردی که امروز به چشم نمی خورد.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان دارد که عوارض اخذ شده برخی شهرها به شهرهای دیگر تخصیص یابد نیز گفت: یک مغایرت قانونی دیگر هم وجود دارد. منطقا ممکن است این اتفاق بیفتد اما طبق قانون عوارض یک شهر نمی شود برای شهر دیگر هزینه شود. این مشکل هم باید به دولت فرستاده شود و برای آن تعیین تکلیف شود.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: البته گفته شده که آئین نامه نحوه توزیع و تقسیم تدوین و تنظیم می شود، اما معضل این است که باید دید این آئین نامه برای چه کسی تنظیم می شود در حالی که مدیریت شهری خودش حضور ندارد.

وی ادامه داد: در برنامه های قبلی، شورای عالی استان ها در روند تصمیم گیری ها حضور داشت اما امروز این نهاد نیز حضور ندارد. از همین رو معتقدیم دولتی کردن این نهادهای غیردولتی صحیح نیست. در حالی که بنا بر اصل 44 و خود دولت نیز معتقد نیست که این نهادها باید دولتی شوند.

وی در پاسخ به اینکه روند اطلاع رسانی خبرهای شورا را چگونه ارزیابی می کنید، افزود: حتی اگر مواردی باشد که برای شخص من دوست داشتنی نباشد، اما تلاشی که در انعکاس اخبار شوراست، قابل تحسین است. البته گاهی اوقات برخی خبرنگاران از مصوبات دقیق و حساس شورا برداشت دقیقی ندارند که این منطقی نیست. باید خبرنگاران تلاش کنند که اخبار مصوبات را دقیق تر انعکاس دهند. باید تلاش شود که اصالت خبر و وفاداری به قلم را حفظ کنیم.

اینکه خبرنگاران مشی سیاسی رسانه شان را حفظ کنند مشکلی ندارد

وی با تاکید بر اینکه شورای چهارم در سال آخر قرار دارد، افزود: یکی از دلایل انحلال شورای اول همین رسانه ها بودند. در حالی که اعضا از یک طیف و جناح سیاسی بودند.

چمران گفت: تا جایی که اختلافات به ترور خارج از شورا نیز انجامید. اما بحث اصلی این است که نباید آتش آن را تندتر کنیم و هیجان خبری ایجاد نکنیم. نباید ایجاد هیجان خبری به اصل و صداقت خبر آسیب برساند. اگر بخواهیم خبرمان را تند و تیز کنیم نباید به کسی آسیب برسانیم. اما این موضوعی است که گاهی اوقات در شورا رخ می دهد.

چمران تصریح کرد: کشمکش های شورا را نباید خبری کنیم هرچند که خبرنگاران مشی سیاسی رسانه شان را در روند اطلاع رسانی ها باید حفظ کنند.

رییس شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در ابتدای شورا قرار بود رای گیری ها الکترونیکی شود. حتی دستگاه ها نیز خریداری شد، اما وقتی به سال دوم کشیده شد، هر چه انتظار کشیدیم نیامد. البته بگویم که سیستم الکترونیکی فرقی در روند رای گیری ها ندارد. شورا چون کوچک است دوستان دوست دارند که صحبت کنند اما این پارلمان با مجلس متفاوت است. در مجلس به دلیل تعدد نمایندگان باید یک سیستم اداری حاکم باشد و اداره آن از شورا بسیار راحت تر است. اما شورا با این پارلمان متفاوت است.

وی افزود: در شورا هر زمان هر عضوی که انتقاد دارد، قانون داریم و قانون را نیز من خودم نوشتم و در شورای عالی استان ها تصویب کردیم. البته برخی مواقع دوستان اعتراض دارند اما من قانون را می دانم. به طوری که معتقدم می توان اداره جلسه شورای شهر تهران را با سایر نقاط قیاس کرد.

حضورم در انتخابات شورای پنجم بستگی به شرایط کشور دارد

چمران در پاسخ به سوالی درخصوص حضورش در انتخابات شورای پنجم نیز اظهارکرد: من هنوز برای انتخابات شورای پنجم کاری شروع نکردم و صحیح نمی دانم که یک سال کار شورا را تعطیل کرد و به فکر انتخابات بود.

وی تاکید کرد: هنوز اقدامی نکردم و هنوز تصمیم خاصی نیز نگرفته ام. به لحاظ آرامش فکری نیز می پسندم که به کارهای فرهنگی و مطالعاتی بپردازم، اما باید بگویم که ما به دنیا آمدیم تا برای انقلاب کار کنیم نه اینکه به آسایش و آرامش خودمان فکر کنیم و حتی جنگ هم نمی رفتیم. زندگی مان به خاطر انقلاب مان است و آسایش مردم. پس حضورم در انتخابات آتی به شرایط کشور بستگی دارد.

رییس شورای چهارم شهر تهران در پاسخ پرسشی درباره روند برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس برای تعیین تکلیف برنامه ششم توسعه نیز گفت: مجلس گرفتار تنظیم کمیسیون ها و فراکسیون هاست. چنیدن بار نیز اعلام کردیم که قرار بود در ماه رمضان دعوت کنیم اما نمایندگان همگی گرفتار بودند. شاید یکی از دلایل این بود که من با بحث مهمانی دادن ها زیاد موافق نیستم.

چمران در پاسخ به اینکه در شورای کنونی شاهد انتقادات بی شمار اعضا به محض فرارسیدن فرصت تذکرها در صحن علنی هستیم. به طوری که این پرسش پیش می آید که آیا هیچ خبر خوبی از مدیریت شهری نمی توان به مردم داد به جای تشویش اذهان عمومی، تصریح کرد: در ارتباط با شورا و اقداماتی که انجام شده اگر نگاه منصفانه ای به شورای چهارم بیاندازیم متوجه می شویم که به رغم تفاوت نگرش های سیاسی اما روی مسائلی اصلی اقدامات خوبی انجام شده است.

وی گفت: به عنوان مثال در جلسه گذشته برای کاهش یا افزایش یک بدهی چقدر بحث شد؟ ممکن است در ظاهر این بحث ها خوب دیده نشود اما مشکلات را کاهش می دهد. ممکن است داد و فریادها شود اما به قول قدیمی ها بحث های طلبگی است. حقیقت این است که در تهران خوب کار شده است و طی این سال ها تحول عظیمی نه در شهر بلکه در کشور رخ داده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت:  با بیان اینکه ممکن است مردم ساکن تهران توسعه شهر را به دلیل عادت کردن زندگی در تهران نبینند، تصرح کرد: تحول مثبت تهران واقعیتی است که بازدیدکنندگان شهر آن را به خوبی می بینند. تهران شهر خشکی است اما طی این سال ها دارای فضاهای سبز زیادی شده و سرانه فضای سبز بالارفته است.

چمران افزود: باید بگویم که پیشرفت و تحول خوبی شوراها در کشور در 14 سال گذشته ایجاد کرده اند و حیف است که این نهادها را نادیده بگیریم.

چمران با یادآوری اینکه بحث شورا در برنامه ششم نیز همین است که توقع دارد به جای اینکه دولت برای مدیریت شهری امکانات ایجاد کند چوب لای چرخش بگذارد و کارش را سخت تر انجام دهد، خاطر نشان کرد: فکر می کنم با توجه به امکانات موجود و اینکه درآمدهای پایدار نداریم یا کم داریم اما در کل تحول خوبی ایجاد شده است.

اختلاف شهرداری و دولت به دلیل مصوبات خلاف قانون شهری است

وی در واکنش به چرایی اختلافات دولت و شهردار تهران نیز گفت: حتی اگر آقای قالیباف رئیس جمهور شود و یا آقای احمدی نژاد شهردار شود، باز این اختلافات کاری رخ می دهد. زیرا این اختلافات سنتی است.

وی ادامه داد: به طور مثال در زمینه مشکلات آنتن ها و دکل های شهر تهران از زمان دکتر سلیمانی که وزیر بودند پیشنهاد تاسیس یک شرکت مشترک را دادیم و تفاهم نامه ها را دادیم. از آن زمان مصوبه قانونی داشتیم و کارها پیش رفته است.

چمران اضافه کرد: اما متاسفانه در هیئت دولت موارد دیگری تصویب و ابلاغ شده است. این مصوبات خلاف قانون شهری است. در واقع هر که شهردار باشد با دولت مشکل دارد. مشکلاتی که خاص تهران نیست به طور مثال درگیری های وزارت راه با شهرداری مشهد که آخر سر این اختلافات به دیوارن عدالت اداری کشور کشیده شد.

رئیس شورای شهر تهران با ابراز تاسف از اینکه این روحیه اختلافات هنوز متاسفانه از سمت دولت از بین نرفته است، ادامه داد: باید بپذیریم دولت هر چه خلاصه تر و چالاک تر باشد موفق تر است تا یک دولت حجیم گسترده که امپراطوری اش را نخواهد از دست بدهد. ریشه این اختلافات در این موارد است.

وی در خصوص راهکارش در این زمینه نیز گفت: می گوییم که مدیریت بکپارچه شهری و عبارت درستی نیز هست. اما به آن صورت که دولت های قبل می خواستند نیز می توانستیم بدهیم اما این مدیریت دردی را دوا نمی کند.

سازمان ها به دنبال انداختن بدهی شان گردن شهرداری هستند

چمران با بیان اینکه بسیاری از سازمان ها تمایل دارند که مسئولیت شان را به شهرداری بدهند زیرا می خواهند بدهی هایشان را به گردن شهرداری بیندازند، ادامه داد: اما اینکه راهکار نیست. ما باید به جایی برسیم که فشار افکار عمومی و مجلس بتواند نیازهای مدیریت شهری را تحقق بخشد.

وی با اشاره به بدهی های دولت به شهرداری تهران نیز عنوان کرد: می دانیم که دولت بدهی های زیادی دارد و کمبودهای مالی نیز دارد اما باید بگویم که نقش خبرنگاران شهری بسیار مهم است.

رئیس شورای شهر تهران بیان کرد: نمی خواهیم که از دولت پولی بکنیم بلکه می خواهیم بدهی ها را مطالبه کنیم. پس باید بگویم که هنوز عزم جدی از سمت دولت برای پرداخت بدهی ها وجود ندارد. البته ریشه این مشکلات در این است که شورا در دولت جایگاهی ندارد. باید یک نماینده از سمت شوراها در دولت داشته باشیم یا رئیس جمهور یک معاون یا یک وزیر شوراها داشته باشد.

چمران در پاسخ به چرایی رای نیاوردن لایحه کاهش اختیارات شهردار در صحن علنی نیز گفت: اینکه طرحی اول به شورا می آید برای این است که یک فوریت یا دو فوریت یا غیر فوریتش به رای گیری گذاشته شود. پس رای گیری درخصوص خود لایحه در این مقطع زمانی غیرقانونی است. ضمن آنکه باید بگویم که لغو اختیارات شهردار و کاهش آن نیز منجر به افزایش اختیارات شورا نمی شود.

وی تاکید کرد: نمی شود که دست و پای شهردار را ببندیم در حالی که شهرداری یک نهاد غیرعمومی و غیردولتی و شبیه شرکت است و شهردار نیز مدیرعاملی است که باید اختیارات خاص خودش را داشته باشد. شهرداری به طور مثال برای توسعه خانه ها در زمان ساخت بزرگراه امام علی(ع) باید هزاران خانه را می خرید.

چمران گفت: نمی شد که تعیین تکلیف هر خانه را به شورا می آورد. وقتی شهرداری شروع کرد به خریدن خانه های مسیر بزرگراه امام علی(ع) از متری یک میلیون رسید به دو میلیون تومان. برای رسیدگی به مشکلات شهروندان و شکایات مردم نیز اعلام کردیم که رای های صادر شده عادلانه بوده است. اینکه گفته می شود اختیاراتی به شهردار تهران داده شده است که باید کاهش یابد باید بگویم که اختیارات داده شده درست و قانونی بوده است.

چمران با بیان اینکه اگر اینکه بخواهیم باغات تهران را حفظ کنیم باید به قانون 59 استناد کنیم که در شورای انقلاب تصویب شده است، بیان کرد: بی شک این قانون در روند اجرا با مشکلاتی روبرو است. به طوری که در سال 82 و در دهه 70 به شدت از میزان باغات تهران کاسته شده و درختان را کندند و ساختمان ساختند. از همین رو نیز اعلام کردیم که نباید با مردم در این زمینه برخورد قهری کنیم بلکه باید برخورد تشویقی کنیم. وی گفت: زیرا درخت های کنونی تهران را خود مردم کاشته اند. آمدیم گفتیم به جای آنکه 60درصد بسازند با همان تراکم و یک طبقه تشویقی در باغ ها ساختمان بسازند.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: اینکه بیاییم یک باغ 700 متری را همچون باغ 5 هزار متری ببینیم صحیح نیست. ما برای باغ 5 هزار متری موافق نیستم که شهرداری وارد عمل شود و خریداری انجام شود زیرا معتقدیم چه ایرادی دارد که خود مردم این باغ ها را حفظ کنند.

وی با تاکید بر اینکه مگر چه اشکالی دارد که خود مردم تلاش کنند که این باغ های تهران را حفظ کنند، ادامه داد: فضای سبز را خود مردم می توانند حفظ کنند. اگر تشویق شان نکنیم یک درخت نیز کاشته نخواهد شد. برخی از مردم درختان را به چشم دشمن می بینند و منتظرند هرچه زودتر درخت نزدیک خانه شان خشک شود. در واقع کسانی که سوداگرایانه به درختان نگاه می کنند با درختان دشمن هستند.

چمران بیان کرد: نگهداری جزو باغات مسائل اجرایی است. اینکه لایحه صیانت از باغات تهران بار دیگر به کمیسیون تخصصی برگشت خورد به این دلیل است که روند اجرای چنین قانونی به شدت سخت است و نیاز به تدوین ویژه دارد.

وی اظهار کرد: باغات کن را چندین سال است که می خواهیم بخریم حتی در سال 93 نیز 500 میلیارد برای خرید باغات کن بودجه گذاشتیم و سال 94 نیز بار دیگر بودجه مجددی گذاشتیم و باز نتوانستیم بخریم. زیرا این باغات چند صد هکتاری پیوسته به یکدیگر هستند و خریداری شان بسیار مشکل است.

چمران با تاکید بر اینکه رسانه ها باید در زمینه حفظ باغات وارد عمل شوند، متذکر شد: باید بدانیم که درخت را برای خودمان نمی خواهیم بلکه برای مردم می خواهیم. برای سلامت همه نگهداری از باغات تهران ضروری است. زیرا نسل های آینده نیاز به درخت دارند.

وی با انتقاد از اینکه گفته می شود که بروید همه درختان را بخرید مسلم است که نمی شود همه درختان را بخریم، ادامه داد: افزایش سرانه فضای سبز نشان می دهد کار بزرگی رخ داده است. با توجه به درختانی که جدید نیز قطع شده باید گفته شود که جرایم میلیونی در نظر گرفته می شود.

رییس شورای شهر تهران در پاسخ به شبهاتی درخصوص حضور برخی از وابستگان شهرداری در معاملات و ارتباطات مالی در شهرداری نیز گفت: قبلا نیز این بحث مطرح شد و پاسخ ها نیز اعلام شد که چنین مواردی صحت ندارد. حتی یکی از اعضا دیدم تذکر را نوشته اما مصادیق و مستندات را ارائه نکرده است. به ایشان گفتم مصادیق را ارائه و تذکرات شان را پیوست کنند. قطعا دنبال می کنیم و این برخورد از جنس قانون است اما تا کنون چنین مواردی را ندیدیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا هنوز برخی هزینه های شهرداری فاقد سند به چشم می خورد نیز گفت: اگر هزینه ها فاقد فاکتور و سند است چگونه میزان شان مشخص است. اینکه گفته می شود فاقد یک اصطلاح اشتباه است مثل فروش تراکم. هر چه تلاش کردیم فروش تراکم را از زبان مردم بیندازیم نتوانستیم. اگر فاقد باشد که میزانش مشخص نیست.

چمران با بیان اینکه این هزینه های فاقد سند از جنس تغییر برنامه هاست، ادامه داد: 30 درصد تغییرات برنامه های دولت نیز از همین جنس است که اصطلاحا به این موارد می گویند فاقد. از زمانیکه که ما کارمان را شروع کردیم این فاقدها از بین رفتند. وقتی تفریغ بودجه را تصویب می کردیم این فاقدها در حداقل ممکن بوده است. هر سال اصلاح بودجه صورت می گیرد که به خاطر تعیین تکلیف همین جابه جایی های مالی است تا هزینه های فاقد مشخص شوند. پس اینکه گفته شود فلان هزینه ها بدون سند انجام می شود باید بگویم که حرفه ای نیست.

رئیس شورای شهر تهران درباره وضعیت کنونی شورای چهارم نیز گفت: سعی کردیم و می کنیم که با دوستی و صمیمیتی که با همه اعضا داریم شورا را به گونه ای دنبال کنیم که گرفتار سرانجام شورای اول نشویم. حتی مقام معظم رهبری نیز به این موضوع اشاره کردند و گفتند که با وجود آنکه جناح های مختلفیی که در شورای سوم وجود داشت اما این شورا به خوبی اداره شد. اما تصور می کنم شورای چهارم نیز تاکنون مشکلاتش را به خوبی با وجود تمامی کش و قوس ها پشت سر گذاشته است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: هنوز برای تصمیم گیری در خصوص شرکت در انتخابات دور بعد شوراها زود است و تصمیمی در این خصوص نگرفته ام.Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .