تبیان، دستیار زندگی
با وجود ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر کافی بودن یک ضامن برای پرداخت وام 10میلیون تومانی ازدواج، بانک ها ترجیح می دهند آنچه خود صلاح می دانند را اجرایی کنند و توجهی به این دستورالعمل نداشته باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زوجین پاسوز تخلف بانک ها

با وجود ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر کافی بودن یک ضامن برای پرداخت وام 10میلیون تومانی ازدواج، بانک ها ترجیح می دهند آنچه خود صلاح می دانند را اجرایی کنند و توجهی به این دستورالعمل نداشته باشند.

بخش اقتصاد تبیان

وام

افزایش وام ازدواج از سه به10میلیون تومان براساس پیشنهاد مجلس و مصوب در قانون بودجه سال 1395 از اوایل خرداد ماه امسال از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شد و تا اول مردادماه فرصت داشتند تا تمامی سازوکارهای لازم برای اجرای این قانون را آماده کنند.

گرچه نبود منابع کافی موجب شد تا بانک ها از ابتدای طرح این پیشنهاد مخالفت خود را اعلام کنند، اما به هرحال با ابلاغ قانون موظف به انجام آن شدند. این در حالی است که در مدت گذشته از تکلیف به پرداخت وام 10 میلیونی همواره زوجین متقاضی این تسهیلات سرگردان بانک ها بوده و با مشکلات مختلفی در دریافت آن مواجه بوده اند.

با این حال بانک مرکزی چندی پیش با صدور بخشنامه ای به بانک ها اعلام کرد که از اول مردادماه به طور جدی تسهیلات 10 میلیونی را در دستور کار قرار داده و براساس آنچه اعلام شده به تقاضای زوجین پاسخ دهند، اما ظاهرا هنوز  شبکه بانکی براساس ایده آل های خود برخورد کرده و توجهی به ضوابط اعلام شده ندارند.

در مهم ترین چالشی که اکنون زوجین با آن مواجه اند درخواست دو ضامن معتبر از سوی بانک ها برای پرداخت وام 10 میلیون تومانی است، آن هم در حالی که براساس بخشنامه بانک مرکزی وجود یک ضامن معتبر کافی بوده و نیازی به دو ضامن نیست.

گزارش های دریافتی از متقاضیان وام 10 میلیون تومانی حاکی از آن است که بانک ها در برابر اعلام زوجین مبنی بر این که بانک مرکزی یک ضامن را الزامی دانسته، عنوان می کنند که این موضوع خاص بانک آنها نبوده و در بسیاری از بانک ها وجود دو ضامن اجباری است!

این درخواست نابه جا و برخلاف ضوابط در حالی از سوی بانک ها مطرح می شود که تامین حتی یک ضامن معتبر با شرایطی که بانک تعیین کرده و اغلب خواهان کارمند رسمی دولتی هستند، فرآیند دریافت تسهیلات ازدواج را سخت تر از گذشته کرده است. به نظر می رسد در این شرایط لازم باشد بانک مرکزی و مدیران عامل بانک ها نظارت جدی تری بر شعب به منظور اجرای صحیح دستورالعمل وام ازدواج داشته باشند.

این در حالی است که در کنار این موضوع تا چندی پیش بانک ها حتی حاضر نبودند به تمامی ثبت نام کنندگان برای وام ازدواج، مبلغ 10میلیونی پرداخته و تنها به وام سه میلیونی اکتفا می کردند که مورد تذکر بانک مرکزی قرار گرفتند. در عین حال که هنوز هم متقاضیان در مراجعه به شعب بانک ها برای دریافت وام با پاسخ های منفی به دلیل نبود منابع کافی مواجه و سرگردان می شوند.


منبع: ایسنا