تبیان، دستیار زندگی
آمارهای دولتی هم دیگر نمی توانند گرانی های کالاهای اساسی در بازار را کتمان کنند؛ قیمت برنج، حبوبات، مرغ، قند و شکر، تخم مرغ و چای نسبت به هفته گذشته باز هم بر مدار گرانی قرار گرفته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کالاهای اساسی بر مدار گرانی

آمارهای دولتی هم دیگر نمی توانند گرانی های کالاهای اساسی در بازار را کتمان کنند؛ قیمت برنج، حبوبات، مرغ، قند و شکر، تخم مرغ و چای نسبت به هفته گذشته باز هم بر مدار گرانی قرار گرفته است.

بخش اقتصاد تبیان

کالا

قیمت کالاهای اساسی ترمز بریده  است. هر هفته که می گذرد، گرانی بیشتری بازار را در برمی گیرد و سیاهه دخل و خرج خانوارهای ایرانی را با اعداد و ارقام درشت تری پر می کند. همه چیز بر مدار گرانی قرار گرفته و قیمت ها هفته  به هفته بالا می رود؛ برخی ها حتی نگرانند اگر این روند ادامه یابد، افزایش قیمتها را روز به روز هم شاهد باشند.

دیگر حتی آمارهای دولتی و گزارش های رسمی بانک مرکزی هم نمی توانند گرانی کالاهای اساسی و مواد غذایی را در بازار کتمان کنند. چند هفته ای هست که هر گزارشی که بانک مرکزی در مورد گرانی و ارزانی مواد غذایی اعلام می کند، پرده دیگری از سناریوهای افزایش قیمت و گرانی ها در بازار را به نمایش می گذارد. حال معلوم نیست که بالاخره متولی تنظیم بازار کشور، چگونه و با چه روشی می خواهد بازار را تنظیم کند. چند وقتی هست که بازار رها شده و گرانی ها افسار گسیخته است. دخل و خرج، هیچ جوره با هم نمی خواند.

کالاهای اساسی بر مدار گرانی آخرین گزارشی که بانک مرکزی در مورد قیمت اقلام و کالاهای پرمصرف خانوارهای ایرانی منتشر کرده، حکایت از افزایش قیمت برنج، حبوبات، مرغ، تخم مرغ، قند و شکر و چای در هفته دوم مردادماه خبر می دهد، حال آنکه هفته پیش از آن نیز، باز هم افزایش قیمت در گزارش های بانک مرکزی به خوبی نشان داده می شد و عدد و رقم ها روایتی متفاوت از صعود قیمت کالاهای اساسی را داشتند. حال مردم که نه تنها اوضاع اقتصادی شان نسبت به قبل بهتر نشده، بلکه با حقوق های ثابت هم روزگار می گذرانند، هر روز بیشتر از روزهای قبل، سختی گذران زندگی را احساس می کند؛ این در شرایطی است که تازه اگر شغلی داشته باشند که درآمدی هم از  آن کسب کنند.

مطابق با گزارش اخیر بانک مرکزی به عنوان مرجع اعلام این گزارش ها، قیمت تخم مرغ 13.2 درصد، برنج1.8درصد، حبوبات 2.4 درصد، گوشت مرغ 10.9 درصد، قند و شکر 5.3درصد و چای 0.1 درصد نسبت به هفته پیش افزایش یافته است و حال آنکه، در سوپرمارکت ها و برخی فروشگاهها نیز مردم با برخی گرانفروشی هایی نیز مواجهند که به طور محسوس و نامحسوس حکایت از عدم کنترل دستگاههای نظارتی بر بازار دارد.

یکی از خریدارانی که به یکی از فروشگاه های زنجیره ای مراجعه کرده است، می گوید: قیمتها نسبت به هفته گذشته افزایش یافته و حتی برخی تولیدکنندگانی هم که تخفیف هایی برای خریداران در نظر می گرفتند نیز دیگر توجهی به مردم و دخل و خرج آنها ندارند. گویا تولیدکنندگان فکر می کنند که اوضاع اقتصادی بهتر شده و بنابراین کم کم تنوع محصولاتی که در سبد تخفیف عرضه می کردند را کم کرده اند؛ در حالی که اینطور نیست، به خصوص اینکه اکنون تقریبا اواسط ماه است و هنوز تا پایان ماه و حقوق گرفتن کارمندان و کارگران، نیمی از راه باقی مانده است.

او می افزاید: حال سبدهای تخفیفی برای مردم، از تنوع کمتری برخوردار شده است و این را به راحتی می توان از سبدهای تخفیفی که در وسط فروشگاه ها، تغییر ظاهر داده و تعداد کالاهای شان کم شده است، به خوبی متوجه شد، شاید هم تولیدکنندگان دیگر خیال شان راحت است و بنابراین مثل قبل، کمتر توجهی به مصرف کنندگان دارد.البته وقتی در سبدهای تخفیفی که مدت ها بود در وسط راهروهای فروشگاه های زنجیره ای دقت می کنیم، می توانیم این نکته این خریدار را به وضوح ببینیم و این نشان می دهد که به صورت واقعی، دماسنج تغییرات بازار به دست مصرف کنندگان است و آنها نیز به خوبی قضاوت می کنند که در بازار چه اتفاقی رخ می دهد.

یکی دیگر از خریداران می گوید: سبد مصرفی خانوارها این روزها تغییر شکل پیدا کرده و مردم مایحتاج اساسی و ضروری خود را می خرند. حتی تنوع رنگارنگ کالاها هم باعث نمی شود که مردم بی دقت در خرید و قیمت، کالایی را از قفسه فروشگاه بردارند و این نشان می دهد که خرید کالاها هدفمند شده است اما به هرحال هنوز مردم دست به عصا حرکت می کنند و در خریدهای خود نهایت دقت را دارند تا بیشترین تخفیف را ببرند.

او می افزاید: بهتر است دولت همانطور که وعده داده بود، در مورد معیشت مردم و سبد مصرفی آنها نیز تدابیری بیندیشد که وضعیت اقتصادی مردم بهتر شده و قدرت خرید آنها بالاتر رود، این خواسته ای است که مردم از دولت یازدهم دارند و توقع می رود که با توجه به اینکه بهبود وضعیت معیشت هم بارها از سوی دولتمردان گفته شده است، کار با جدیت بیشتری صورت گیرد.

حالا باید دید که دولت چه برنامه مشخصی برای تنظیم بازار دارد و تا چه اندازه به تاکیدات مقامات ارشد نسبت به توجه حداکثری به بهبود وضعیت معیشت مردم، دقت به خرج می دهد. در حالیکه هفته به هفته، قیمت کالاهای اساسی رو به افزایش است و به نظر هم نمی رسد که دولت، برنامه خاصی برای تنظیم بازار داشته باشد.


منبع:مهر