تبیان، دستیار زندگی
رئیس جمهور: در هر جایی که مسلمانان گرفتار تروریست ها از ما طلب کمک کنند، به کمک آنها خواهیم رفت؛ این امر را وظیفه خود می دانیم که دنیای اسلام را از این معضل نجات دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روحانی: مسئولیتی جهانی بردوش داریم

رئیس جمهور: در هر جایی که مسلمانان گرفتار تروریست ها از ما طلب کمک کنند، به کمک آنها خواهیم رفت؛ این امر را وظیفه خود می دانیم که دنیای اسلام را از این معضل نجات دهیم.

بخش سیاست تبیان

روحانی، حسن روحانی، سخنرانی روحانی، رئیس جمهور، اسلام، داعش، تروریست، حملات تروریستی، مسلمانان، دولت

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه و در دیدار صمیمی با روحانیون و اندیشمندان جمهوری آذربایجان در باکو ، اظهارداشت: دین و فرهنگ مشترک، سرچشمه اعتماد و همکاری تهران - باکو است.
رییس جمهوری به شادمانی وصف ناشدنی مردم ایران هنگام استقلال جمهوری آذربایجان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد و گفت: روابط دو دولت به عنوان خواست مشترک دو ملت، بویژه در سالهای اخیر مستحکم تر و نزدیکتر شده است و دیدارهای مکرر مقام های ارشد، به تقویت بیش از پیش این روابط انجامیده است.

رییس جمهوری، تفرقه و ترور به نام اسلام را توطئه ای در جهت اسلام هراسی دانست و اظهار داشت: متأسفانه امروز دشمنان اسلام با تسلیح گروهی آدمکش و تروریست تحت نام اسلام، شمشیر را بر رخ اسلام و مسلمانان کشیده اند و آنها را رو در روی یکدیگر قرار داده اند.

روحانی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم در شرایطی که دیگران در رفاه و پیشرفت هستند، مسلمانان رو در روی هم قرار گیرند و اختلاف و کشتار بین آنان بیشتر شده و جوانان مسلمان از مسیر حق منحرف شوند.

دشمنان عده ای را تحریک می کنند، تا به نام دین و جهاد در بین مسلمانان اختلاف افکنی، مظلوم کشی و برادرکشی به راه بیندازند و به این ترتیب در نهایت دین اسلام به دروغ بدنام شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه اسلام دین امنیت و برادری است، ادامه داد: امروز رسالت سنگینی بر دوش علمای اسلام است، تا جامعه را از انحراف فکری نجات دهند و با معرفی چهره واقعی اسلام، به همه مظلومان و مسلمانان رنج دیده جهان کمک نمایند.

روحانی با تأکید بر اینکه همه شیعیان و اهل تسنن برادر و عضو خانواده جهان اسلام هستند، گفت: امروز علما، دانشمندان، حوزه های علمیه و نویسندگان وظیفه سنگین و سختی بر دوش دارند تا نسل جوان در جهان اسلام را هوشیار و آگاه کرده و چهره واقعی اسلام را به آنان نشان دهند.

رییس جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اسلام اعتدالی را در عمل توضیح داده و تبلیغ کرده است؛ اسلامی که دین اعتدال، عدالت و رحمت است و به کمک مسلمانان و مظلومان می شتابد.

روحانی با اشاره به حملات تروریست های داعشی به کشور و مردم مظلوم عراق، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از همان روز نخست به کمک مردم این کشور شتافت و اجازه نداد که بغداد و اربیل سقوط کند و در هر جایی که مسلمانان گرفتار تروریست ها از ما طلب کمک نمایند به کمک آنها خواهیم رفت چرا که این امر را وظیفه خود می دانیم که دنیای اسلام را از این معضل نجات دهیم.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه پروردگار از ما می خواهد به یاری دین خدا و حق بپا خیزیم، افزود: همه باید برای تقویت وحدت میان مسلمانان تلاش کنیم و ثبات و آرامش را به دنیای اسلام برگردانیم.

رییس جمهوری احترام به تمامیت ارضی تمام کشورها و تأکید بر عدم تغییر مرزهای جغرافیایی منطقه را از برنامه های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: با بی توجهی به این اصل ، شاهد تداوم ناامنی، ثبات و کشتار در منطقه خواهیم بود.

روحانی تصریح کرد: ما به هیچ عنوان نمی خواهیم که هیچ انسان مظلومی در هر نقطه از جهان کشته شود و خواستار صلح، صفا، برادری و امنیت در جهان هستیم.

رییس جمهوری ریشه مشکلات کنونی دنیای اسلام را دخالت های دشمنان اسلام دانست و گفت: دشمنان عده ای را تحریک می کنند، تا به نام دین و جهاد در بین مسلمانان اختلاف افکنی، مظلوم کشی و برادرکشی به راه بیندازند و به این ترتیب در نهایت دین اسلام به دروغ بدنام شود.

در این نشست که شمار زیادی از روحانیون و ائمه جماعات جمهوری آذربایجان حضور داشتند، شیخ الاسلام پاشازاده رییس اداره مسلمانان قفقاز نیز گزارشی ارائه کرد.


منبع :خبرگزاری تسنیم