تبیان، دستیار زندگی
پورمحمدی گفت: مبارزه با قاچاق روند خوبی داشته است به طوری که سال گذشته آن را از ۲۵میلیارد به ۱۹میلیارد رساندیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزیر دادگستری در نشست با اهالی رسانه:

رقم قاچاق را به زیر 10 میلیارد تومان می رسانیم

پورمحمدی گفت: مبارزه با قاچاق روند خوبی داشته است به طوری که سال گذشته آن را از 25میلیارد به 19میلیارد رساندیم.

بحش حقوق تبیان
پورمحمدی

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در نشست صمیمی با اهالی رسانه که به مناسبت روز خبرنگار و در محل وزارت دادگستری برگزار شد، گفت: جامعه اطلاع رسانی و خبری و خانواده بزرگ رسانه ما از رشد کمی و کیفی قابل توجهی برخوردار است و دسترسی به اطلاعات و نقد و تحلیل و راهنمایی و هدایت و همه اهدافی که فضای رسانه مدنظر دارد، الان در بهترین شکل در جامعه ما محقق شده، هر چند که عوارضی را در کنارش به وجود آورده و سرعت کمی و کیفی به موضوعات نامناسب و عبور از مرزها هم انجامیده؛ اما با نگاه مثبت باید از این ارتقای کیفی که در رسانه رخ داده است، برخوردار باشیم، تبادل اطلاعات به سرعت در حال انجام است و این دستاورد بزرگی برای جامعه ما است.

وی افزود: ما خواهان تداوم این روند هستیم و وظیفه مان هم حمایت است و متعهد به حمایت از فضای رسانه، هستیم.

پورمحمدی تصریح کرد: ابزارها و مکانیزم و ساختارهای رسمی رشد خوبی دارد و در کنار آن ساختارهای غیررسمی مثل فضای مجازی در حال رشد است و به رقیبی برای شما تبدیل شده است و با این فضای غیررسمی مواجه هستید. این حجم گسترده اطلاعات آثار خوب و عوارض منفی هم دارد و مثل باران رحمت می ماند و اگر کانال ها و پوشش طبیعی مراتع و جنگل ها فراهم نباشد تبدیل به سیل می شود اما اگر بسترها فراهم باشد در کنارش پویش و شادابی به وجود می آید.

آمار پرونده قاچاق که به مراجع قضایی و تعزیرات رفته در سال گذشته ده هزار و 977 بوده که به 18 هزار و 200 رسیده است و ارزش مالی قاچاق بیش از 186 میلیارد تومان بوده که در سال جاری به 1630 میلیارد تومان رسیده است

وی افزود: جامعه ما در امنیت خوبی به سر می برد و دستاورد های خوبی داشته ایم. همانطور که دولت متعهد شده تصمیم دارد نرخ رشد 5 درصدی را  با حفظ تورم موجود یا کاهش آن تضمین کند و  همچنین تک نرخی شدن نرخ ارز  و کاهش سود بانکی و مبارزه با فساد که همچنان ادامه دارد و سال گذشته و امسال را مفید ارزیابی می کنم.

وزیر دادگستری تصریح کرد: مبارزه با قاچاق روند خوبی داشته است به طوری که سال گذشته آن را از 25میلیارد به 19میلیارد رساندیم.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر اقدامات دولت برای وصول معوقات بانکی گفت: بحث جدی است و معوقه در همه کشورها وجود دارد و یک نسابی دارد که باید رعایت شود و در دوسال گذشته سه واحد درصد مقدار آن را کاهش دادیم و الان به یازده و خرده ای رسیده است و این مثبت است. شاید عدد بالا رفته باشد زیرا بهره ها بالا می رود ولی ن مهم است که نگذاریم افزایش یابد و همت بانک ها موثر بوده است و بانک ملی در این زمینه موثر  بوده و سازمان ثبت اسناد برای اجرا به گذاشتن ضمانت های معوقات بانکی موفق بوده است و سعی داریم که معوقات جدیدی تولید نشود. یک مشکل معوقات، بدهی دولت و شرکت های دولتی است و از این جهت معوقات صرفا به بخش خصوصی اختصاص ندارد.

وی افزود: فیش های حقوقی موضوعی نبوده که در گذشته مطرح باشد و جدیدا مطرح است. مادر گاشته برداشت های غیرقانونی و تصرف در بیت المال داشتیم که به محاکم و دادگاه فرستادیم و الان هم از آن جنس وجود دارد و بحث فیش های حقوقی که مطرح است اقدامات به شکل سواستفاده از تخلفات و مقررات کم است ودرصدش مثل گذشته است ولی آنچه که به عنوان فیش حقوقی مطرح است روند نامناسبی بوده که از گذشته بوده و تاالان ادامه داشته است.

وی ادامه داد:آمار پرونده قاچاق که به مراجع قضایی و تعزیرات رفته در سال گذشته ده هزار و 977 بوده که به 18 هزار و 200 رسیده است و ارزش مالی قاچاق بیش از 186 میلیارد تومان بوده که در سال جاری به 1630 میلیارد تومان رسیده است.

با 20دستگاه توافقنامه امضا کردیم و کلینیک های حقوق شهروندی ایجاد کردیم که سه پایه حقوقی مددکاری و روانشناسی دارد و در بخش معاونت مالکیت فکری نیز در زمینه اقتصاد مقاومتی و اتکا به اقتصاد دانش بنیان کارهای زیادی را تعقیب میکنیم

پورمحمدی افزود: در سال گذشته در لوازم یدکی و خودرو 48 هزار قطعه کشف شد و آمار آن امسال به یک میلیون و 748 هزار قطعه رسیده است. در لوازم خانگی 3 میلیون و 68 هزار در سال گذشته کشفیات داشتیم که در چهار ماه امسال تقریباودو برابر امار مکشوفات بوده است. امار سیگار قاچاق از 85 هزار نخ در سال گذشته به 264 هزار در سال جاری رسیده است. در تجهیزات یارانه ای غیر از تلفن موبایل از 47 هزار وسیله به 320 وسیله رسیده است و 570 درصد رشد داشته است.

وی تاکید کرد: در دولت انتشار فیش ها یک دستاورد مثبت بوده است. امروز فساد بزرگ فرار مالیاتی است و یکسال ما فرار مالیاتی ما بیش از بیست هزار میلیارد است. ما جلوی فرار مالیاتی را گرفتیم که دستاورد بزرگی است. ما در حوزه گمرک از 7 هزار میلیارد رسیدیم به 14 هزار میلیارد از سال 92 تاکنون. وقتی موسسه غیرمجازی 540 شعبه داشته و بیش از یک میلیون و خرده ای سپرده گذار دارد که دو سال و خرده ای است انرا ارزیابی  می کنیم. یک بیمه هزار میلیارد روی دست ما خسارت گذاشته که اینها فساد بزرگ است. حال حقوق غیر متعارف شده برجسته اما بزرگتر از آن فسادهای بزرگی است که داریم باز می کنیم. در مبارزه با فساد راهمان را یافته ایم.

پورمحمدی با اشاره به ایجاد معاونت حقوق بشر و مالکیت فکری در وزارت دادگستری گفت:با 20دستگاه توافقنامه امضا کردیم و کلینیک های حقوق شهروندی ایجاد کردیم که سه پایه حقوقی مددکاری و روانشناسی دارد و در بخش معاونت مالکیت فکری نیز در زمینه اقتصاد مقاومتی و اتکا به اقتصاد دانش بنیان کارهای زیادی را تعقیب میکنیم.

وی ادامه داد:آمار پرونده قاچاق که به مراجع قضایی و تعزیرات رفته در سال گذشته ده هزار و 977 بوده که به 18 هزار و 200 رسیده است و ارزش مالی قاچاق بیش از 186 میلیارد تومان بوده که در سال جاری به 1630 میلیارد تومان رسیده است.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: در سال گذشته در لوازم یدکی و خودرو 48 هزار قطعه کشف شد و امار ان امسال به یک میلیون و 748 هزار قطعه رسیده است. در لوازم خانگی 3 میلیون و 68 هزار در سال گذشته کشفیات داشتیم که در چهار ماه امسال تقریباودو برابر امار مکشوفات بوده است. امار سیگار قاچاق از 85 هزار نخ در سال گذشته به 264 هزار در سال جاری رسیده است. در تجهیزات یارانه ای غیر از تلفن موبایل از 47 هزار وسیله به 320 وسیله رسیده است و 570 درصد رشد داشته است.منبع : میزان