تبیان، دستیار زندگی
«دختر» تازه ترین ساخته سیدرضا میرکریمی مدتی است در سینماهای کشور اکران شده است. کارگردان و دو بازیگر اصلی این فیلم، فرهاد اصلانی و مریلا زارعی، در یکی از روزهای گرم مردادماه در نشستی ز پروسه ساخت و حاشیه های فیلمی گفتند که اخیرا در جشنواره فیلم مسکو دو ج
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چالش «دخترانه» سه سینماگر

«دختر» تازه ترین ساخته سیدرضا میرکریمی مدتی است در سینماهای کشور اکران شده است. کارگردان و دو بازیگر اصلی این فیلم، فرهاد اصلانی و مریلا زارعی، در یکی از روزهای گرم مردادماه در نشستی  ز پروسه ساخت و حاشیه های فیلمی گفتند که اخیرا در جشنواره فیلم مسکو دو جایزه هم دریافت کرده است.

بخش سینما و تلویزیون تبیان

title

در بخشی از این گفت وگو رضا میرکریمی از مریلا زراعی صراحتا می پرسد که آیا واقعیت داشته است که او می خواست در مقام کارگردان این فیلم را بسازد؟

این نشست از همان ابتدا با کنجکاوی میرکریمی درباره دغدغه های فرهاد اصلانی برای دخترش و سن و سال او، از پرسش و پاسخ جداگانه خبرنگار ایسنا با این سه نفر جدا شد و شکل یک گفت وگوی جمعی به خود گرفت. ناگفته نماند که روند نشست از لحظه ورود مریلا زارعی که با تاخیر به جمع پیوست، کاملا تغییر کرد و لحن طنازانه و شوخی های او به فضای آرامی که پیش از آن وجود داشت، غالب شد. زارعی البته برای همکاری با میرکریمی مجبور به تعدیل این خصلت و روحیه پرانرژی اش شده بود.

مشروح این نشست را که ابتدا با حضور رضا میرکریمی و فرهاد اصلانی شروع شد و سپس مریلا زارعی به آن پیوست، در ادامه می خوانید:

آقای اصلانی گفت وگو را با شما شروع می کنیم که پیش از این هم با آقای میرکریمی در فیلم «یه حبه قند» همکاری داشتید، فیلم «دختر» که برای آن از جشنواره مسکو هم جایزه گرفتید، چه ویژگی خاصی داشت که بازی در آن را پذیرفتید؟

اصلانی: من از همکاری قبلی با آقای میرکریمی خیلی لذت بردم. فیلم «یه حبه قند» برای من خاطره ای درجه یک و درخشان بود. یک کار تیمی فوق العاده که همه عوامل کار زیرنظر آقای میرکریمی با انگیزه و با هدف حضور داشتند و این برای من به عنوان یک بازیگر محلی امن بود. وقتی هم پیشنهاد همکاری دوباره را مطرح کردند با پیشنهادهای دیگری که داشتم، همزمان بود ولی متوجه شدم این فیلم به دنیای شخصی خودم خیلی نزدیک است چون قصه «دختر» این روزها مسأله خود من هم هست. به جز این احساس می کردم که دیگر روحیه بازی در نقش های پرتنش عجیب و غریب را ندارم و همه این ها باعث شد که همه چیز این فیلم با احوال من جور باشد. وقتی هم کار شروع  شد، همه چیز از اول تا آخر به آرامی و بدون استرس پیش می رفت و در مجموع حس خوبی از آن داشتم ولی نکته مهم همین بود که داستان فیلم به دنیای شخصی ام خیلی نزدیک بود و و دختر من هم این روزها استقلال بیشتری می خواهد.

میرکریمی: الان دخترت چند سالش است؟

اصلانی: ۱۸ سال.

میرکریمی: پس تو هنوز به آن مرحله جلوتر نرسیده ای. دختر من ۲۳ سالش است.

اتفاقا دختر شما (سارا میرکریمی) در یک صحنه فیلم هم بازی کرده، درست است؟

میرکریمی: بله ولی قرار نبود بازی کند. ما در یکی از صحنه های ماشین بازی فیلم دنبال راننده ای بودیم که هم دختر باشد و هم زیاد دیده نشود. چون فقط می خواستیم کسی باشد که بتوانیم به رانندگی اش اعتماد کنیم. از آنجا که سارا دست فرمان خوبی داشت، از او خواستیم در این صحنه بازی کند و سعی کردیم جوری صحنه را بگیریم که دیده نشود اما هر کاری کردیم نشد و اتفاقاً دیده شد.

چرا دوست نداشتید، دیده شود؟

میرکریمی: آخر اصلاً قرار نبود در فیلم بازی کند. نه خودش تمایل داشت و نه من تمایل داشتم. وقتی دیده شد مجبور شدیم در صحنه کافی شاپ که آن موقع هنوز فیلمبرداری نکرده بودیم، او را اضافه کنیم و داستان جوری پیش رفت که انگار او دوستش را تا فرودگاه می رساند ولی دیگر او را نمی بینیم چون بقیه صحنه ها قبلا گرفته شده بودند.

کلا دوست ندارید که دخترتان در فیلمی بازی کند؟

میرکریمی: نه این طور نیست اما اصراری هم به این که بازی کند، ندارم. چون رشته تحصیلی اش چیز دیگری است. البته بچه که بود در فیلم «زیر نور ماه» در صحنه ای که به همراه پدرش داستان فیلمی را که در سینما دیده، تعریف می کند، بازی کرده بود.

برگردیم به ادامه بحث. آقای اصلانی شما داشتید از حضورتان در فیلم می گفتید. گفت وگوهای اولیه تان چطور شکل گرفت؟

اصلانی (با خنده): واقعیت این است که وقتی برای گپ وگفت رفتم، آقای میرکریمی به من گفت که تردید دارد من این نقش را بازی کنم یا نکنم و البته این از خصوصیات شان است. این حرف شاید زمانی که من برای بازی دعوت شده ام کمی عجیب باشد ولی چون او را می شناختم فهمیدم که این حرف را بسیار صادقانه می گوید و بابت آن دل مشغولی دارد. به همین دلیل کمی صحبت کردیم و من فقط برایش آرزوی موفقیت کردم و از دفتر بیرون آمدم.

این تردید برای چه بود؟

اصلانی: استدلال آقای میرکریمی این بود که «تو زیاد بازی کرده ای» و من گفتم که نه من زیاد بازی نکرده ام. فیلم ها خوب دیده شده اند. (می خندد)

میرکریمی: آخر تو پارسال خیلی فیلم بازی کرده بودی.

اصلانی: نه واقعا خیلی نبود. سه تا بود.

میرکریمی (با خنده): آن وقت چند تا بازی کنی می شود خیلی؟ من که هر سه سال فیلم می سازم سه تا در سال برایم خیلی است. به نظرم درست است که او فقط سه فیلم بازی کرده بود ولی در هر سه فیلم خوب بود. من به خود تو هم گفته بودم که در بین سه فیلمی که همزمان به فاصله کم روی پرده داشتی یعنی «دوران عاشقی»، «عصر یخبندان» و «کوچه بی نام» فیلم آخرت خیلی خوب بود. بازی درخشانی در آن داشتی و من آن را دوست داشتم. البته اهل گله کردن برای جایزه هم نیستم چون این قضاوت ها خیلی حرفه ای نیستند اما به نظرم در کارهایی که آن سال در سینما دیدم، فرهاد از همه سرتر بود.

اصلانی: در نهایت آن چه مرا عمیقاً درگیر فیلم کرد، دغدغه خود آقای میرکریمی برای دختران این مملکت بود و حسی که به من منتقل کرد، جوری که یک ایمان مضاعف برایم آورد. در طول مسیر فیلم هم به این مسئله وفادار بودیم که نسل جدید مطالباتی دارد که گفت وگویی برای شنیدن آنها شکل نمی گیرد و همین منجر به اتفاقاتی در جامعه می شود که از آنها ناراحت و نگران می شویم. پیشنهاد اصلی فیلم هم این است که گفت وگو اتفاق بیفتد و این گفت وگو می شود از خانواده، که رکن اصلی جامعه ایرانی است، به سطحی گسترده تر بسط داده شود که اگر این اتفاق بیفتد، مشکلات کمتری ایجاد می شود.

در ادامه صحبت شما به یک نکته می توان اشاره کرد و آن هم این که به نظر می رسد آنچه در فیلم شما نشان داده شد، دغدغه تمام دختران ایرانی نیست چون آنها مسائل بزرگ تری دارند. شما می خواستید دغدغه دختران ایرانی را نشان دهید یا به مسأله ای ریشه ای تر مثل خانواده بپردازید؟

میرکریمی: به نظرم این که چه اتفاقی در دنیای واقعی رخ می دهد و ما چه اطلاعات و آماری از آنها داریم، یک منظر ماجراست و می تواند در یک فیلم مورد توجه قرار گیرد اما دلیل نمی شود که تنها راه صحبت کردن درباره مسائل عاطفی و روانی آدم ها تکیه بر آمار و نگاه کردن به واقعیت های عریان و تلخ جامعه باشد. مثلا وقتی برخی دوستان می گویند دختران دغدغه های بزرگ تری دارند یا بحران های سخت تری دارند جوری حرف می زنند انگار ما خبر نداریم در جامعه چه می گذرد و مثلا من نمی دانم دختر فراری کیست یا پارک خوابیدن را نمی شناسم و از بزه هایی که در جامعه وجود دارد، خبر ندارم! این ها ممکن است واقعیت هایی باشد که همه از آنها باخبریم ولی برای این که بگویید موضوع مهمی را مطرح می کنید، لزوماً نباید از این ها مصداق بیاورید بلکه راه های دیگری هم هست. وقتی راجع به خانواده حرف می زنیم، فکر می کنم اتفاقا مسیر درستی را انتخاب کرده ایم. ما در اینجا دختر عصیان گری که جلوی خانواده اش ایستاده را نمی بینیم چون نمونه آن را خیلی داشته ایم ولی آنچه در این فیلم می بینیم، یک عصیان خیلی پنهان است. در واقع یک بازیگوشی کاملاً ساده دخترانه است و اگر اتفاق غیرمنتظره ای نمی افتاد کسی متوجه نمی شد اما این ماجرا حقیقتی را در دل خود دارد و آن هم میل به عصیان است که در او وجود دارد. به نظرم این تمایل به عصیان و تمایل به استقلالی که می تواند در آینده تصمیمات خطرناکی را پیش پای او بگذارد، ترسناک تر از خود تصمیم است و جامعه آماری بزرگ تری از جوانان را دربرمی گیرد.

من معمولا درباره «آستانه تصمیم» فیلم ساخته ام و با خود تصمیم زیاد کار نداشتم. در «یه حبه قند» هم در آستانه یک تصمیم هستیم و این مثل یک هشدار و نهیب مهم است چون در مرحله ای است که در صورت احساس خطا هنوز فرصت و راه برای پیشگیری وجود دارد. یک نکته دیگر هم این است که وقتی واقعیت های تیز جامعه را فریاد می زنید، انگار بیشتر می خواهید فیلمی اعتراضی بسازید و با آن وجدان دیگران و کسانی که می توانند این مشکل را حل کنند با خبر کنید که چه نشسته اید این مشکل ما را تهدید می کند ولی وقتی می خواهید با همه مردم صحبت کنید به نظرم قصه و حوادث باید جوری باشند که آدرس های عمومی تری بدهند و قصه خیلی خاص نباشد بلکه در خانه خیلی از آدم های جامعه دیده شود و مخاطب عام به راحتی با آن همذات پنداری کند و در این شکل از نگاه مسایل روانی و عاطفی در لایه های اول توجه قرار دارند و اعتراض و نقد اجتماعی به لایه های زیرین می روند و متاسفانه در جامعه شعارزده و در سینمای به افراط اجتماعی و منتقد ما این نگاه اخلاق گرا متهم به محافظه کاری می شود.

پس به همین دلیل است که وقتی وارد خانه عمه می شویم به نظر می رسد داستان دختر رها شده و وارد ماجرای یک نسل قبل تر می شویم؟

میرکریمی: بله می تواند به شکلی این طور نگاه کرد چون داستان سه ضلع دارد و تنها یک شخصیت اصلی نداریم.

اصلانی: فکر می کنم ورود این ها به خانه خواهر پازل های قصه را به هم می چسباند، یعنی متوجه آن برخورد با خواهر می شویم و می بینیم اگر قرار باشد با دختر خانواده هم همان برخورد صورت گیرد، تقریباً آینده ای شبیه این در انتظارش است.

میرکریمی: در مورد شخصیت خودت اگر قصه فقط پاره اول را داشت، منطق ریشه رفتارهای سخت گیرانه ات فهمیده نمی شد ولی وقتی وارد مرحله دوم می شویم، ریشه های این شکاف را می توانیم بهتر در خانواده حلاجی کنیم و ببینیم که یک سری برخوردهای غلط و کدورتی مزمن در خانواده از گذشته وجود داشته و چه بسا پدر اصلاً از سر خیرخواهی و برای تکرار نشدن اتفاقات قبلی این طور برخورد کرده و در واقع دنبال دخترش می آید تا بلایی که قبلا سرخواهر و حتی خودش آمده، دوباره تکرار نشود.

اصلانی: بله. خوبی قضیه همین است که این ها گل درشت نیستند و همه چیز در هم تنیده شده است.

شما اشاره کردید که فیلم فقط راجع به دختر نیست ولی از آنجا که به هر طرح دغدغه ای از دختران در داستان پررنگ است واکنش دختران خودتان به فیلم چه بود؟

میرکریمی: دختر من که مشاورم بود و وقتی فیلمنامه را در خانه تعریف کردم خیلی آن را دوست داشت. بعد از طرح موضوع این فیلم دخترم برای اولین بار فیلمی را به من نشان داد که با موبایلش گرفته بود؛ فیلمی از یک قرار کافی شاپی که یک نفر از آنها قرار بود به خارج از کشور برود. وقتی این فیلم را دیدم حس دوگانه ای به من دست داد. اولا که فهمیدم چقدر از این دنیا دور و بی اطلاعم و بعد این که حس کردم چقدر خوب است با طرح موضوع یک فیلم فاصله ای که میان من و دخترم وجود داشت را توانستم کم کنم؛ طوری که فیلمی را که از مدت ها قبل در گوشی داشت برای اولین بار به من نشان داد. این اتفاق در طول مسیر ساخت فیلم به من خیلی کمک کرد و درباره خود فیلم هم باید از خودش بپرسید که دوست داشت یا نه، اما اگر به من دروغ نگفته باشد فیلم را دوست داشته و احساس می کرده، حرف های بچه های فیلم چیزهایی است که دختران به آن فکر یا در جمع خود درباره آنها صحبت می کنند.

اصلانی: دختر من چون سن اش کمتر است، با من دوست شده و زیاد از من تعریف نمی کند چون می گوید رویت زیاد می شود! (می خندد) ولی گویا فیلم را دوست داشته، البته رابطه ما طوری است که درباره همه چیز با هم حرف می زنیم.

آن چیزی هم که درباره نگرانی گفتم، به خاطر تضادی است که در خانواده و محیط های آموزشی و نیز سطح جامعه وجود دارد. این اختلاف همه را به نوعی سردرگم کرده، چون در محیط های آموزشی یک جور حرف زده می شود، در جامعه یک جور دیگر و در خانواده هم به شکلی متفاوت تر. در نتیجه با این که از فرزند خود مطمئن هستم اما به هر حال طبیعی است که یک سری نگرانی هایی وجود داشته باشد. به نظرم این اختلاف سطحی که وجود دارد یک نوع ماسک با خودش می آورد و آدم ها انگار چند چهره شده اند. وقتی اداره می روند، یک شکل هستند؛ وقتی به جایی برای تفریح می روند، یک شکل دیگرند و وقتی هم شب به خانه برمی گردند، یک ماسک دیگر می زنند.

دختران دهه های ۶۰ و ۷۰ خیلی با هم تفاوت دارند و حتی بچه های دهه ۶۰ هم تفاوت هایی با هم دارند. این موضوع احتمالا کار شما را سخت می کرد؟

میرکریمی: بله همین طور است. البته دختر قصه ما از دهه ۷۰ بود و ما برای شناخت بیشتر، مجموعه ای از دختران را از گروه های سنی مختلف و حتی از محله های مختلف شهری که متعلق به طبقات مختلف هستند، در دفتر جمع کردیم. یک میز سراسری بزرگ گذاشتیم و از آنها خواستیم چند ساعت صحبت کنند. یعنی جرقه بحثی می زدیم و می خواستیم که بدون رودربایستی و راحت صحبت کنند. چند ماه به این شکل گذشت و معمولا من و مهران کاشانی و خانم صوفیان که تحقیق را انجام می داد و حتی یکی، دو بار به همراه فرهاد در این جلسه ها حضور داشتیم، می نشستیم و فقط گوش می دادیم.

این اتفاق هم برای زمانی بود که فیلمنامه در حال بازنویسی بود و صحنه های کافی شاپ هنوز جدی نوشته نشده بودند. در آنجا متوجه شدم که تفاوت های زیادی میان بچه های دهه ۶۰ و ۷۰ وجود دارد. در واقع بچه های دهه ۶۰ پرخاشگرتر، مطالبه جوتر، آرمان خواه تر و مبارزه طلب تر هستند اما دهه هفتادی ها و این دخترانی که ما در قصه سراغشان رفتیم حوصله مبارزه ندارند و اتفاقا همین موضوع آنها را ترسناک می کند چون در رفتارشان همان طور که فرهاد گفت، هیچ عصیان آشکار و مخالفت جدی نمی بینید و به نظر همه چیز تحت کنترل و خوب است اما در واقع چیزی درونشان هست که می تواند زمینه ساز تصمیمات آینده شان شود. حتی آنها در جاهایی از دهه شصتی ها هم بالغ تر هستند و خوب یا بد فکر می کنند مبارزه مشکل آنها را حل نمی کند. آنها تصمیم گرفته اند مثل ما دو رو داشته باشند. یک روی مطیع و یک رویی که برای آینده اش برنامه ریزی می کند. البته این آمار نسبی است و خیلی نمی توان جمع بست ولی در مجموعه ای که ما دیدیم این موضوع مشهود بود. این دختران در جایی که فضا خصوصی تر بود راجع به همه چیزشان حرف می زنند و بیشترِ فرمول هایی که می دادند، نشان از یک سرگشتگی برای مدیریت زندگی شان داشت. یعنی هر کس برای ازدواج و رفتن یا نرفتن از ایران یک فرمول داشت و این ها خیلی متناقض بودند اما همه یک وجه مشترک هم داشتند و این دقیقا چیزی بود که باید در فیلم مخاطب را به آن حساس می کردیم. آن هم نیاز به مستقل بودن این نسل است. در تمام این دخترهایی که در جلسات ما بودند یک جور حس استقلال طلبی وجود داشت که برای به دست آوردنش راه هایی را مطرح می کردند؛ راه هایی که اتفاقا خیلی خام بودند اما همه آنها می دانستند که به آن استقلال نیاز دارند. حالا این که این خواسته در واکنش به چه محدودیت ها و چه میزان کنترل گری خانواده، جامعه و مراکز آموزشی است، باید بررسی و آنالیز شود. همچنین باید بررسی شود که اولاً چرا دردشان را نمی گویند و فکر می کنند خودشان باید راهی پیدا کنند و بعد این که چرا این قدر عطش استقلال دارند؟

اصلانی: نکته ای که به نظرم باید به آن اشاره کرد این است که این نسل بی واسطه جهان را تجربه می کند و فیلتری ندارد. یعنی همه چیز را خودش رصد می کند. در حالی که انگار ما مهیای این شرایط نبودیم و تنها روشی که سال ها جواب می داد، رفتار پلیسی و سلبی بود ولی الان تغییر جهان شرایط جدیدی را می طلبد. من خودم هم این درد آقای میرکریمی را دارم و به واسطه بازی و نیز زندگی شخصی با این قضایا مواجه می شوم اما نمی فهمم که مسئله این نسل چیست. چی خوب است و چی بد. به همین خاطر این مرموز بودن نسل فعلی آدم را نگران می کند.

میرکریمی: من اگر بخواهم از زاویه یک پدر که از نسل قدیمی تری است و سرعت تحولات باعث شده از یک سری چیزها عقب بمانم، موضوع را نگاه کنم، می گویم که به فضای مجازی خیلی بدبین هستم. این فضا یک نوع اعتماد به نفس و دانش کاذب به آدم ها و بیشتر به طیف سنی جوان داده است. در واقع ابزاری شده است برای مطلع شدن و البته نفهمیدن. نمی خواهم یک قانون کلی در این باره صادر کنم ولی به نظرم بچه ها خیلی زود و در سن کم احساس می کنند که دیگر به تجربه پدر و مادر احتیاج ندارند. البته نه فقط بچه ها بلکه طیف وسیع تری که این شکلی بزرگ می شوند با غرق شدن در انبوه اطلاعاتی که فضای مجازی به آنها می دهد احساس بی نیازی از یک دانش عمیق می کنند. در نتیجه جامعه پُر می شود از آدم های به ظاهر باسوادی که دانش شان تقریباً به هیچ کار نمی آید. این مسئله جای نگرانی دارد چون جلوی ارتباط را می گیرد و اصلا مجالی برای طرح حرف های عمیق به وجود نمی آورد؛ چرا که شما با انبوهی از اطلاعات که خیلی از آنها سند ندارد و برای فهمیدن شان نیاز به پیوست است، روبرو هستید. در فضای مجازی قضاوت های سریع و آنی را می بینید در حالی که علم نسبی تر از این حرف هاست و وقتی این ها در ذهن مخاطب تلنبار می شود در اولین وهله او را از ارتباط گیری عمیق برای درک تجربه های بیشتر بی نیاز می کند. به همین دلیل معتقدم این بحران عدم ارتباط فقط برای طبقه پایین جامعه و افراد بی سواد نیست بلکه موضوعی کاملا عمومی است و بخشی از آن هم مربوط به همین دانش کاذبی که به صورت انبوه توزیع می شود و آدم ها را از یکدیگر بی نیاز می کند.

اصلانی: آقای میرکریمی خیلی منفی نگاه نمی کنید به موضوع؟ شاید ما کمی به آنها باخته ایم و این نسل جوان با این پدیده جلوتر درگیر شده، به سرعت پذیرفته و از آن استفاده می کند. ما کمی دنباله رو شده ایم و باید این فضای جدید خودمان را هماهنگ کنیم. بچه های ما از این فضا استفاده می کنند ولی انگار برای ما ترسناک شده است.

میرکریمی: بله شاید همین طور باشد و به همین دلیل هم اول گفتم از موضع یک پدر قدیمی این حرف ها را می زنم. قطعا اگر جای صندلی من عوض شود موضع ام نیز عوض خواهد شد. برای حل این مشکل سعی کردم از فرزندانم کمک بگیرم. یعنی یک رابطه دو طرفه ایجاد کردیم تا فقدان مهارتی که درون من است و آنها آن را به دست آورده اند، باعث اختلاف ما نشود. تلاش می کنم از آنها کمک بگیرم و همراهشان باشم ولی این قدم اول است که رابطه دو طرفه ایجاد شود و بعد می شود درباره بخش زیادی از آن چه به عنوان مهارت یا اطلاعات که توسط فضای مجازی به ما منتقل می شود که بی ریشه و کم عمق است حرف زد ولی اگر به قول تو ما جا مانده باشیم و این مهارت زندگی در دنیای دیجیتال را به عنوان پدر و مادر به دست نیاورده باشیم، دیگر اصلاً راهی برای گفت وگو وجود ندارد.

در صحبت های آقای اصلانی اشاره شد که فیلم یک پروسه طولانی برای تولید داشت. این زمان طولانی برای تحقیقات فیلم بود یا به دلیل مشغله ای که در خانه سینما داشتید؟

میرکریمی: تمام این ها با هم بود و البته سرمایه گذار، چون ما شش ماه منتظر سرمایه گذاری از طرف یک بانک بودیم که قول قطعی برای همکاری داده بود اما بی دلیل انصراف داد و علاوه بر این که وقت ما را کشت، هزینه زیادی هم روی دست ما گذاشت.

آقای اصلانی از دلیل حضورشان در «دختر» گفتند اما شما نگفتید که چرا ایشان را برای بازی انتخاب کردید و اصلا چرا تردید داشتید؟

میرکریمی: آن تردید آن قدر جدی نبود چون من درباره همه بازیگران تردید دارم و حتی درباره ماهور الوند هم که تست خوبی داد، ابتدا تردید داشتم. به همین دلیل خواستم از بقیه هم تست بگیرم تا مطمئن شوم. با این حال می شود گفت کسی که کمترین تردید را نسبت به او داشتم فرهاد اصلانی بود. ضمن این که با فرهاد سابقه همکاری خوبی داشتیم و همیشه کارهای او را پیگیری می کردم؛ تا جایی که وقتی کار درخشانی از او می دیدم حتی تا صبح هم نمی توانستم صبر کنم و همان شب به او زنگ زدم و با جزئیات درباره کارش صحبت کردم و این اتفاق آخرین بار برای فیلم «کوچه بی نام» افتاد. من او را آن قدر می شناسم که حتی می دانستم در چه بخش هایی ایده بازی و حرکات از خودش بوده است و به نظرم وقتی آدم کار کسی را این طور رصد می کند، انگار مترصد این است که فرصت همکاری هم پیدا کند.

درباره مریلا زارعی هم همین طور بود. خیلی وقت بود می خواستم با او همکاری کنم و حتی قرار بود نقش یکی از خواهران را در «یه حبه قند» بازی کند اما او با این که در یک روز دورخوانی ما هم حضور داشت، از همکاری انصراف داد و اگر چه توضیحاتی هم داده بود اما واقعیتش قانع نشدم و هنوز فکر می کنم جایش در آن فیلم خالی است. بازی های مریلا را هم مثل فرهاد همیشه دنبال می کردم و اگر از خودش هم بپرسید می گوید که همیشه بعد از نقش های خوبی که داشته، به او زنگ زده ام. با این وجود برای حضور او در فیلم «دختر» کمی تردید داشتم چون احساس می کردم من چیزی جدیدی به او اضافه نخواهم کرد و مدام فکر می کردم که پس از بازی خوبش در «شیار۱۴۳» چه چیزی می توان به مریلا اضافه کرد. به همین دلیل از خودش کمک خواستم و با فرهاد یک تیم سه نفره شدیم که راجع به این دو نقش و جزئیات آنها خیلی حرف می زدیم. در این گفت وگوها جزئیاتی پیدا کردیم که شخصیت ها را در کمترین زمان معرفی می کردند. مثلا برای نمونه ظرف بلوری که خواهر برای برادرش می آورد و سوسکی درون آن است، هر کدام ایده یکی از این دو نفر بود و این از جمله جزئیاتی است که در فیلمنامه نبود اما با مشاوره هم به نقش ها اضافه شدند.

میرکریمی: حالا که مریلا به جمع ما اضافه شده، فکر می کنم بد نباشد خودش درباره حضورش در این فیلم بگوید و این که مدت ها بود دوست داشتم با هم کار کنیم. چون سر «یه حبه قند» که نشد و اینجا هم البته می ترسیدم سراغش بروم. راستی شاهدی هر وقت بازی خوبی داشتی به خودت می گفتم؟

زارعی: بله آقای میرکریمی از جمله کارگردان هایی هستند که همیشه نظرشان را به من انتقال می دادند.

میرکریمی: روز اولی هم که آمد آبادان صادقانه به او گفتم که نمی دانم چه می توانم به تو اضافه کنم چون کارهایی که دیده ام خیلی خوب بوده ولی خودت به من کمک کن که یک نقش خوب را شکل دهیم. او هم همیشه خیلی پرانرژی بود و حتی صحنه هایی که بازی نداشت هم می آمد ولی فکر کنم بعد از مدتی حوصله اش سر رفت (خنده جمع).

زارعی (با خنده): بله واقعاً همین طور است و من حوصله ام سر رفت. البته فکر کنم حرف های من درباره آقای میرکریمی باید تصویری پخش شود تا کمدی آن خوب قابل درک باشد!

واقعیت این است که من برای اولین روز کار به آبادان رفتم در حالی که در آنجا اصلاً نقشی نداشتم ولی خواستم با حال و هوای کار آشنا شوم ضمن این که می دانستم روحیات آقای میرکریمی با من خیلی فاصله دارد. ایشان آرام و کمی با طمأنینه است در حالی که من اصلا این طور نیستم. در نتیجه برای این که بعداً فاجعه ای درست نشود، گفتم بهتر است بروم تا او هم کم کم با روحیات من آشنا شود. البته با توجه به شناختی که از فرهاد (اصلانی) و روحیاتش پس از سال ها همکاری از سریال «پلیس جوان» گرفته تا فیلم «خرس» داشتم، می دانستم وقتی او پس از یک دوره همکاری با آقای میرکریمی یک تایمی را دوام آورده، یعنی می شود تحمل کرد چون روحیه او خیلی شبیه من است و اگر هر دو نفر ما به شکل واقعی خودمان کنار هم قرار بگیریم، برای یک گروه خیلی خطرناک می شود.

یک نکته دیگر هم این بود که کلا فرهاد از آن دسته بازیگرانی است که با انتخاب هایش به آدم کُد می دهد که فضای کار و جمع عوامل آن چطور است و به همین دلیل به خاطر اعتمادی که به افکار و انتخابش داشتم، خیالم تقریبا راحت بود. وقتی در آبادان او را دیدم، گپ زدیم و گفتم چه خبر؟ گفت همه چیز عالی است ولی مریلا، میرکریمی با بقیه فرق دارد. من هم گفتم می دانم چون بالاخره یک نفر را از روی آثارش هم می توان شناخت و حال و احوال او را می شد از روی آثارش درک کرد اما این را هم متوجه بودم که این «فرق می کند»ی که فرهاد می گوید در مواجهه با احوالات من است.

خلاصه آن روز سر صحنه رفتم و دیدم صدای هیچکس درنمی آید. آقای میرکریمی هم آن قدر آرام حرف می زند که انگار بچه خوابیده است. گفتم چرا کار نمی کنید؟ فرهاد گفت، داریم کار می کنیم و من دیدم همه با هم خیلی آرام و یواش و با گوشی صحبت می کنند. هیچکس صدای بلندی نداشت و فضا آنقدر آرام بود که بعد از مدتی نشستن به فرهاد گفتم، من دیوانه می شوم اینجا و نمی توانم شرایط را تحمل کنم اما فرهاد گفت که عادت می کنی و همین طور هم شد که من در این مدت کمی تغییر کردم. البته آقای میرکریمی هم مجبور شدند کمی کوتاه بیایند چون مثلا اگر جایی احتیاج به تکرار داشت و ما در جای دورتری نسبت به کارگردان و مونیتور  بودیم آقای میرکریمی به جای این که از همان جا بلند حرفش را بگوید، تمام این راه را می آمد تا بگوید چه کار کنیم که دیگر یک روز من حسابی شاکی شدم و گفتم  آقا همان پشت مونیوتور داد بزن و بلند بگو چه می خواهی و بالاخره این طوری یک کم من ایشان را عوض کردم و کمی هم ایشان مرا عوض کرد و قرار است از این به بعد در کارهای دیگر با هندزفری و هدفون صحبت نکنند چون من واقعا خوابم می گیرد.

به هر حال در همان روزهای اول کار با آقای میرکریمی گپ زدیم و تمام چیزهایی را که الان گفتند آنجا هم گفتند. من هم آماده بودم که ایشان به داد ما برسد چون کارگردان هایی هستند که وقتی با آنها کار می کنی، اندوخته ای به تو اضافه می شود و ایشان در این فیلم یک وجه حرفه ای مرا که سال ها بود از آن فاصله گرفته بودم، دوباره زنده کرد و آن هم آرامش من بود.

شما در این فیلم هم باز لهجه داشتید.

زارعی: بله من قبلا هم لهجه های مختلف گیلکی، جنوبی و... را در فیلم ها صحبت کرده بودم و هر کدام خیلی خوب برایم جا افتاده بود اما در این فیلم فهمیدم لهجه کرمانی «شیار ۱۴۳» آن قدر در من رسوخ کرده که به جای جنوبی، کرمانی بیرون می زد. به همین دلیل خیلی سر فیلمبرداری اذیت شدم و بقیه را هم اذیت کردم چون خودم می شنیدم که از لهجه ام کرمانی بیرون می آید و به نظرم اگر بخواهم در فیلم دیگری با لهجه کار کنم باید صبر کنم تا فاصله و زمان بیشتری بگذرد. قبلاً خیلی سریع لهجه می گرفتم ولی الان فهمیدم «الفت» با من کاری کرده که اگر بخواهم با لهجه فیلمی را بازی کنم، باید حداقل یک ماه با طمأنینه تمرین کنم.

اصلانی: بله یک روزهایی جوری حرف می زد که انگار یک کرمانی می خواهد جنوبی حرف بزند. البته فکر می کنم لهجه را هر کاری بکنی، ایراد گرفته می شود و به نظر نباید خیلی توقع داشت. منِ بازیگر که تلاش می کنم به واسطه نقش گاهی به لهجه خاصی صحبت کنم الزاما نباید دقیق مثل خود صاحبان آن لهجه صحبت کنم.

آقای میرکریمی با توجه به این که گفتید بازی بازیگرانی را که دوست دارید، رصد می کنید موقع نوشتن فیلمنامه بازیگر خاصی در ذهنتان است که بر اساس او فیلمنامه را پیش ببرید؟

میرکریمی: نمی شود بگویم نیست ولی خیلی این طور نیستم که هنگام نوشتن فیلمنامه به بازیگر خاصی فکر کنم. البته شنیده و خوانده ام که بعضی همکاران این طور هستند ولی تا حالا در هیچ کدام از فیلم هایم بر اساس یک بازیگر، کاراکتری را ننوشته ام.

انتخاب ماهور الوند هم به عنوان یکی از بازیگران اصلی فیلم از همان ابتدا حاشیه هایی برای شما به وجود آورد. درباره این انتخاب هم بگویید که چطور اتفاق افتاد؟

میرکریمی: وقتی که از دختران جوان تست می گرفتیم اصلا نمی دانستیم که ماهور دختر سیروس الوند است و بعد از آن که تست را انجام داد جلوی دوربین اسمش را گفت. آنجا متوجه شدیم که او کیست و اتفاقا فهمیدن این موضوع باعث شد سخت گیرتر شویم. به همین دلیل با وجود این که تست خوبی داده بود و در همان روزهای ابتدایی هم بودیم اما تا یک ماه بعد کار را ادامه دادیم که شاید فرد بهتری پیدا شود. علاوه بر این از خودش چند تست دیگر هم گرفته شد تا توانست برای این نقش پذیرفته شود.

نمی خواستید از بازیگر شناخته شده ای استفاده کنید؟

میرکریمی: می شد این کار را کرد اما در آن سن و سال بازیگر مطرحی نداریم و ترجیح می دادم یک دختر باهوش و بااستعداد پیدا کنیم  که ماهور الوند خودش را به ما تحمیل کرد و نقش را قاپید.

اصلانی: البته ماهور خودش تئاتر خوانده و به نظرم حواشی ای که پیش آمد، بیشتر در رسانه ها بود و به کار ما ارتباطی نداشت. یعنی این موضوع که او دختر آقای الوند است نه برای خودش مهم بود که بخواهد آن را به دیگران نشان دهد و نه برای کارگردان و سر کار هیچ کس امتیاز ویژه ای نداشت.

آقای میرکریمی کمی هم از جشنواره مسکو بگویید که آقای اصلانی در آن جایزه گرفتند و البته در مسکو حضور نداشتند. از رقبایشان بگویید و بازتابی که این جایزه داشت.

میرکریمی: واقعیت این است که من فرصت نکردم فیلم های جشنواره مسکو را ببینم و فیلم هایش را هم قبلا ندیده ام چون آنجا هم یک جشنواره سطح A است و فیلم ها برای اولین بار بود که نمایش داده می شدند. حالا باید منتظر باشیم تا در جای دیگری این فرصت فراهم شود اما یک نکته ای را درباره این جشنواره می دانم و آن هم از زمانی است که فیلم «به همین سادگی» جایزه گرفت. نکته هم این است که اصولا مردم شوروی سابق به خصوص شهرهای هنری تر آن مثل مسکو و سنت پترزبورگ خیلی هنرشناس و منتقد هستند یعنی در سالن نمایشی که «دختر» اکران شد، بیش از ۱۵۰۰ نفر فیلم را می دیدند و پس از پایان فیلم کسانی می خواستند با ما حرف بزنند که از مردم عادی بودند اما انگار منتقد بودند. آنها حداقل هایی از آنالیز فیلم را می دانستند و چیزهایی از فرم روایی، میکس ژانرها، استارت فیلم و شخصیت ها می گفتند که معمولا از زبان منتقدان می شنویم. وقتی این ها با این میزان از توجه و دقت فیلم را می بینند و به یک بازی علاقه مند می شوند، دیگر هیچ حاشیه ای معنی ندارد و برخورد فرامتنی دیده نمی شود چون آنها نه نسبت به فرهاد اصلانی و نه نسبت به خود فیلم آشنایی ندارند و فیلم را با پتانسیل خودش می سنجند. در آنجا وقتی با هیأت داوران هم صحبت کردم، می گفتند که راجع به جایزه این فیلم هیچ بحثی نشد و با اختلاف فاحش برگزیده شد که این جای خوشحالی زیادی داشت.

البته آنجا یک پیغامی را هم برای فرهاد از طرف یک خانم به صورت تصویری گرفتم که می گفت، من این حال تو را درک می کنم تو مثل برادر من بودی و من این را تجربه کرده بودم. خود فیلم را هم خیلی دوست داشتند و در بخش بهترین فیلم های مردمی هم تا روزهای آخر رتبه اول را داشتیم. در بخش بهترین فیلم منتقدان هم در رتبه های بالا بودیم اما در نهایت با اختلاف کمی آن را از دست دادیم. با این حال فکر می کنم این اولین بار بود که در این جشنواره به یک فیلم جایزه بهترین فیلم و یک جایزه دیگر داده شد چون خودشان می گفتند ممعولا به فیلمی ممکن است دو جایزه داده شود که یکی از آنها جایزه بهترین فیلم نباشد.

آقای اصلانی چه طور شد که به این سفر نرفتید؟

اصلانی: شرایط فراهم نشد که به مسکو بروم اما خوشحالم از این جایزه و آن را متعلق به سینمای ایران می دانم. همچنین خوشحالم که با فیلم های ما به عنوان یک اثر سینمایی و هنری برخورد می کنند چون انگار قبلاً این اتهام زده می شد که بیشتر نگاه های سیاسی در موفقیت فیلم ها دخالت داشتند و الان وقتی دیگر به عنوان یک اثر هنری ارزیابی می شود و جایزه می گیرد و این خیلی عالی و دلگرم کننده است. ضمن این که برای ما بازیگران هم افق دورتری را ترسیم می کند. در حالی که به نظرم در جشنواره های ما یک اغتشاش وجود دارد چون داوران گاهی بعد از پایان یک جشنواره می گویند، نظرشان چیز دیگری بوده است. اصلا انگار جشنواره هایمان کمی بی اعتبار شده اند و همین باعث می شود اهل فن کمی بی انگیزه شوند. وقتی اتفاقات بین المللی این چنینی پیش می آید مثل آنچه برای شهاب در جشنواره کن پیش آمد، انگیزه ها زیاد می شود در حالی که جشنواره های خودمان آدم را افسرده و اذیت می کنند از بس که رو هستند و نگاه فرامتنی دارند.

در فیلم «دختر» احساس می کنم مراقبتی که از زمان پیش از تولید تا مرحله ساخت و پس از آن وجود داشت ما را به نتیجه دادن زحمت گروه خیلی امیدوار می کرد چون تمام عوامل جلوی دوربین و پشت صحنه در جای خود نخبه ای بودند و باعث موفقیت کار شدند.

چند روز قبل یکی از بازیگران تئاتر گله داشت که وقتی در کاری حضور دارد باید در شبکه های اجتماعی هم فعال باشد تا در تبلیغ و معرفی کارش همکاری کند. در حالی که معتقد بود وظیفه یک بازیگر تمرکز روی بازی است. برای شما به عنوان کارگردان وضعیت تبلیغ فیلم چطور بوده و آیا دردسرهای این چنینی داشتید؟ اصلا تیزرهایی که الان خواه ناخواه در حال پخش از شبکه های ماهواره ای هستند به فیلم شما و سینمای ایران کمک کرده اند؟

میرکریمی: قبل از این که درباره تیزرها توضیحی بدهم، می خواهم بگویم واقعا متأسفم که یک کارگردان و حتی یک تهیه کننده در سینمای ایران موظف است که در تمام لحظات اکران فیلم حضور داشته باشد و در فضاهای مجازی تمام مسائل را چک کند، جلوی بحران ها بایستد یا بحران های احتمالی را پیش بینی کند و در واقع یک انرژی چند ماهه را هم پس از ساخت فیلم به این شکل صرف کند. به همین دلیل تازگی ها فکر می کنم برای پروژه بعدی باید دستمزد بیشتری طلب کنم چون عملاً یک سال که در طول ساخت فیلم قضیه برای ما جدی است و یک سال هم بعد از ساخت آن باید وقت گذاشت. بماند که در بخش بین الملل چقدر انرژی و زمان از آدم گرفته می شود و با این که پخش کننده هم دارید نظارت و حضور کارگردان در بسیاری از مواقع لازم است. بنا بر این تمام این ها در کنار هم اجازه نمی دهد شما به راحتی به ساخت فیلم بعدی فکر کنید و این جای تاسف دارد. البته بخشی از آن به نظام توزیع ما که یک سازمان حرفه ای و قدرتمند برای پر کردن خلاءها ندارد هم برمی گردد و این طور می شود که وقتی صاحب کار حضور ندارد، مشکلاتی به وجود می آید و کسی نیست که آنها را حل کند. یک نمونه آن همین است که کارگردان باید از تلویزیون خواهش کند که تیزرهایش را پخش کنند یا مثلا حتما خودش حضور داشته باشد تا برای بیلبوردهای شهرداری در سطح شهر به مسئولان مربوط رو بزند. یعنی باید همه جا حضور داشته باشی تا خودت را برای یک امر بدیهی خرج کنی. در این بین بعضی وقت ها پخش کننده ها هم مقصر نیستند چون می گویند وقتی خودت به سینمادارها زنگ بزنی، تأثیر بیشتری دارد و کار را سریع تر راه می اندازند. باشد، اشکال ندارد زنگ می زنیم ولی این مسیری است که فقط مربوط به سینمای ایران است و در هیچ کجای دیگر به این شکل نیست.

درباره تیزرها هم باید بگویم، سیاست فرهنگی تلویزیون نه تنها در این دوره که در دوره های قبل هم خیلی مبنای درستی نداشت و چندگانه عمل می شد. آنها برای نمایش فیلم های سینمایی و تولیدات خودشان متفاوت عمل می کنند یعنی این که فیلم سینمایی به کجا تعلق داشته باشد با یک نوع برخورد مواجه می شود و اگر برای خودشان باشد با یک نوع دیگر. کلا برای پخش تیزر و فیلم چند فرمول در صداوسیما وجود دارد. من حتی  یادم می آید برای فیلم «به همین سادگی» تمام تیزرهایی را که ساخته بودیم، به خاطر حجاب رد کردند اما بعد همان فیلم را با حذف فقط ۲۰ ثانیه از تلویزیون پخش کردند یعنی تمام صحنه هایی را که نمی توانست در تیزر باشد، به طور کامل نمایش دادند. وقتی علت را جویا شدم، فهمیدم نظرشان این بوده که فیلم فقط یک بار پخش شده اما تیزرها صدبار پخش می شوند پس این مشکل ایجاد می کند و من نمی دانم در کجای احکام شرعی چنین چیزی آمده که یک بار نشان دادن موضوعی مشکلی ایجاد نمی کند اما بیش از آن مشکل دارد. اگر یک چیز گناه است پس گناه است یک بار و صد بار ندارد. اگر هم احتیاط می کنیم که غلط است چون احتیاط بیش از اندازه، قلب حقیقت می کند.

در هر صورت برای فیلم «دختر» هم ۱۰ تیزر دادیم که همه رد شدند و آن قدر اصلاحیه وارد کردند که در نهایت یکی، دو تا از آنها تأیید شد که از نظر من اصلا خوب نیستند چون هیچ صحنه جذابی از فیلم در آنها وجود ندارد. البته تلویزیون لطف کرد - گر چه در حالت عادی جزو وظایف اش است - به «دختر» و فیلم های دیگر مثل «بارکد» و «دراکولا» هر کدام تعدادی تیزر مجانی داد. در یک جدول زمان بندی هم ساعت های پخش آنها را مشخص کردند اما ما هر چه نشستیم در آن زمان های مشخص و به ویژه در زمان برنامه های پرمخاطب تیزری ندیدیم. علت را هم که جویا شدیم گفتند که از تیزر مجانی چه انتظاری دارید؟ در نتیجه این طوری می شود که تلویزیون هم لطف می کند و هم منت می گذارد. اما ای کاش همه این ها به یک تکلیف قانونی تبدیل شود تا آدم وضعیت و تکلیف خود را بداند. البته این را هم اضافه کنم که برای گرفتن تیزر باید ابتدا بخش بازرگانی فیلم را ببیند تا بررسی کند که اصلا کار ما آن قدر کیفیت دارد که بخواهند حمایت کنند یا خیر و خوشبختانه این تشخیص را نسبت به فیلم ما دادند که برای خانواده ها خیلی خوب است ولی وقتی این اتفاقات می افتد آدم نمی داند چه باید بکند. به همین دلیل من هم اعلام کرده و می کنم که هر جایی به غیر از اسرائیل برای محض رضای خدا تیزرهای فیلمم را پخش کند، خوشحال می شوم.

اصلانی: نکته عجیب درباره تیزرها این است که وقتی فیلمی تمام مجوزهای قانونی را گرفته، در یک رسانه ملی باید به چنین مشکلاتی برخورد کند و نمی دانم وقتی این ها از تلویزیون پخش نشوند، ملت از کجا باید متوجه شوند که چنین فیلمی در سینماها اکران می شود چون شیوه های تبلیغی برای یک فیلم بسیار گران است و اکثر تهیه کننده ها توان استفاده از آن را ندارند.

زارعی: اصلا نمی دانم باید حرفی درباره تیزرها گفته بشود یا نه؟

میرکریمی (با خنده): بله من شنیده ام که مریلا زارعی در جایی گفته از این که تصاویرش در تیزرهای تلویزیونی نیست، اعتراض دارد و من می خواستم اعتراض ایشان را به مسئولان تلویزیون ابلاغ کنم.

زارعی: به نظر من تکلیف تلویزیون با ما مشخص نیست چون من حتی در یک مصاحبه درباره امنیت شغلی صحبت کردم آن را حذف کردند. (با شوخی) البته گویا الان دستشان با آقای میرکریمی در یک کاسه است چون در خیابان از من می پرسند، فیلمی ندارید؟ می گویم: «دختر»، تعجب می کنند و بعد می بینم حق دارند چون در تیزرهایی که پخش می شود تقریبا تصویری از من نیست. البته من اعتراض ندارم چون می دانم تلویزیون قانون ندارد. حرف من این است که تلویزیون خودش با یک سری کارها ایجاد سوءتفاهم می کند. بعد هم این که اگر ما سرمایه های این مملکت هستیم پس چرا رفتارها موسمی است؟ یعنی سر یک فیلم آن قدر تصویر آدم را نشان می دهند و یک وقت هم به خاطر این که از فیلمی خوششان نمی آید یا با ایشان (اشاره به میرکریمی در مقام کارگردان) مشکل دارند یا من خودم حرفی زده ام که کسی ناراحت شده اصلاً تصویری از آدم پخش نمی کنند. به همین دلیل من اصلاً احساس خوبی ندارم چون یک روال نرمال و معمولی در ارتباط با تلویزیون و مخاطب و هنرمندان وجود ندارد و هیچ امنیتی نیست.

اصلانی: درباره فیلم «عصر یخبندان» هم که شخصیت اصلی آن خانم (مهتاب کرامتی) بود، همین اتفاق افتاد و اصلاً در تیزرها نبود. انگار اصلاً چنین کسی در فیلم نیست.

زارعی: همین است دیگر. تیزرها را که ببینید متوجه می شوید در فیلم های دیگر هم همین وضعیت است. من نمی دانم پس خانم ها کجا هستند؟ انگار فقط یک مُشت مرد هستند که در سینمای ایران بازی می کنند.

اصلانی: یک مشکل دیگر هم این است که یک زمانی باید نگران بازیگران می بودید تا احیانا در طول یک کار اتفاقی برایشان نیفتد که فیلم دچار مشکل شود. الان بر عکس شده و باید نگران کارگردان ها بود که در چه خط و ربطی تعریف می شوند یا چه برخوردی با آنها می شود. چون کار ما هم به عنوان بخش از عوامل فیلم تحت الشعاع این موضوع قرار می گیرد و دیده ایم که مثلاً با یک کارگردان لج می کنند و بعد اصلاً عوامل او را نمی بینند. در حالی که کارگردان به عنوان فردی از اجتماع است که می تواند نظراتی بدهد و اصلا در خیلی موارد جامعه این را از او توقع دارد اما همان کارگردان وقتی فیلم می سازد، اثرش بر اساس همان حرف ها قضاوت می شود و این موضوع واقعاً دردناک است. این دردی است که چند سال است برای آن پاسخی پیدا نمی کنم؛ چرا که وقتی فیلمی ساخته می شود یعنی یک مسیر قانونی را طی کرده است. پس نباید شاهد برخوردهای چندگانه باشیم ولی متاسفانه می بینیم که خط کشی هایی صورت می گیرد و آدم را دسته بندی می کنند.

میرکریمی: به نظرم آن چه در اوضاع فعلی می بینیم این است که آدم ها و موضع گیری هایشان در خارج از سینما، به غلط مهم تر از آثارشان شده است. یادم است در یک جایی یک تیم رسانه ای به من گفت اشکال ما با شما این است که چرا درباره موضوعات روز آشکارا حرف نمی زنید و من گفتم این جزو اختیارات شهروندی من است که درباره موضوعی اظهار نظر بکنم یا نکنم و وقتی تبلوری از دیدگاه های مرا می توانید در فیلم هایم بینید، به همان بچسبید، دیگر به من چه کار دارید و چرا باید بگویید ما از میرکریمی مطمئن نیستیم؟

چرا باید وقتی یک فیلمساز مواضعی دارد اما فیلم های سالمی هم دارد، کارهایش به خاطر آن مواضع کنار گذاشته شوند؟ یک مثال واضح در این باره به همین اواخر برمی گردد که دیدیم در مراسم تشییع عباس کیارستمی یک نوع احساس شرمندگی عمومی وجود داشت و این برای همه ما بود چون اگر یک بار دیگر منصفانه فیلم های کیارستمی را ببینیم، چه آنها را به لحاظ هنری دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، می بینیم که فیلم هایش سالم و قابل دفاع هستند. یک نگاه انسانی و اخلاق گرا دارند؛ چه آنهایی که قبل از انقلاب ساخته شده بودند و چه آنهایی که پس از انقلاب ساخته شدند و این نشان می دهد که او انسانی سالم با نگاهی مهربان به انسان و جامعه خودش بوده است اما ما بی انصافی کردیم و فیلم هایش را بی خودی به خودش گره زدیم. الان هم همین طور شده است و می بینم یک روز برای یک فیلم تمام بیلبوردهای شهر را به من می دهند که البته می دانم به خاطر فیلم نیست بلکه به خاطر رفتار آن روزم است و یک سال بعد برای فیلم دیگرم هیچ بیلبوردی نمی دهند؛ در حالی که هر دو فیلم از یک نگاه اخلاق گرا هستند!

اصلانی: البته در این مورد تلویزیون تکلیفش را روشن کرده و به دنبال جلب نظر و رضایت یک اقلیت است و آن تعلق خاطر را به کل مردم ایران ندارد. اصلاً هم این موضوع برایش مهم نیست و این از شیوه خبررسانی اش کاملا مشخص است چون در سطح جامعه خبرها و اتفاقات دیگری می افتد که وقتی اخبار اول تلویزیون را می بینیم هیچ کدام از آنها دیده نمی شود. دشمنی اش با سینما هم که دیگر اظهرمن الشمس است ولی اتفاق عجیب برای من این است که وقتی مدیری که مدتی در سینما بوده به تلویزیون می رود به سرعت شبیه آنها می شود.

خانم زارعی وقتی نبودید حرف از «یه حبه قند» شد. شما که دوست داشتید با آقای میرکریمی کار کنید پس چرا در آن فیلم بازی نکردید؟

زارعی: از خودشان که گفتند می پرسیدید... ولی خب بگذارید واقعیتش را بگویم. (خطاب به میرکریمی) بگویم؟ تا الان هم جایی نگفته ام و خود آقای میرکریمی هم نمی دانند. واقعیت این است که آن مقطع خیلی علاقه داشتم در فیلم «یه حبه قند» بازی کنم مخصوصا که می دانستم قرار است بازیگرانی مثل سعید پورصمیمی، رضا کیانیان و فرهاد اصلانی و ... در آن بازی کنند ولی در اولین جلسه دورخوانی اتفاقی افتاد که من کمی به هم ریختم و وقتی چنین اتفاقی می افتد، از آنجایی که خودم را خوب می شناسم تصمیم گرفتم کنار بروم تا کار لطمه ای نخورد و حتی دیگر با آقای میرکریمی هم وارد گفت وگو نشدم و فقط از طریق دستیارشان با ایشان در ارتباط بودم. دلیل اصلی این اتفاق هم این بود که در همان جلسه اول دورخوانی احساس کردم چیزی شبیه رقابت بازیگر سینمایی و بازیگر تئاتری به وجود آمده که مرا ترساند چون اعتقاد دارم ما در یک کار گروهی قرار نیست خودمان را ثابت کنیم و همه در کنار هم در جهت نگاه کارگردان حرکت می کنیم. در نتیجه با توجه به روحیاتی که از آقای میرکریمی می شناختم و شناختی که از روحیات خودم داشتم که در صورت بروز هرگونه اتفاق ناخوشایندی به سرعت روی سر کارگردان هوار می شوم، پس بهتر دیدم از این فضا دور شده و به آقای میرکریمی رحم کنم.

اصلانی: این موضوعی که می گویی همان زمان با تصمیم گیری هایی که سر پروژه اتفاق افتاد، کنترل شد. البته این که برایت دافعه ایجاد شد را درست می گویی ولی من خودم آن زمان انگیزه بیشتری برای ماندن داشتم چون می خواستم روی سینما متمرکز شوم. ضمن این که به نظرم آن زمان بهترین احوال میرکریمی و شاید نقطه اوجش بود. او روحیه ای را پخش کرد که همه احساس امنیت داشتند و مهم نبود هر کسی در کجای حوزه کاری خود قرار دارد. چه آقای کیانیان و چه آن نوجوانی که قرار بود فقط دو، سه سکانس بازی کند. البته این اشکال را به آقای میرکریمی می توان وارد کرد که نصفه و نیمه حرف می زند و همان اول شاید باعث شود که مسائل این چنینی پیش آید اما باید حوصله کرد. به همین دلیل اصلا شاید نیاز باشد با آدم های پرکنتراست بیشتر کار کند. (اشاره به خودش و زارعی)

میرکریمی: نکته ای که می گویند، درست است. یکی از مهم ترین بخش های کار برای کارگردان این است که در کم ترین زمان اعتماد گروهش را نسبت به توانمندی خودش جلب کند چون اگر این طور نشود، همه گیج می شوند. در یک گروه تولید فیلم کسی که آخر از همه باید بگوید همه چیز خوب بود، کارگردان است و باید بقیه بدانند که این مهارت وجود دارد. من شاید در برقراری ارتباط کلامی این قدرت را به اندازه کافی نداشته باشم اما هنگام فیلمبرداری «یه حبه قند» برای برطرف شدن این نقیصه از روز دوم فیلمبرداری و مونتاژ یکی، دو صحنه آن را به بچه های گروه نشان دادم تا ببینند قرار است چه چیز ساخته شود. آنها وقتی دیدند، خوششان آمد و متوجه شدند که هیچ چیز پنهانی نداریم. در فیلم «دختر» هم روال به همان شکل بود و تمام صحنه های مونتاژ شده را می دیدیم و این اعتماد متقابل ایجاد می کرد.

زارعی (با شوخی): من یک نکته ای را می خواهم درباره خودم بگویم و آن این که معمولا در طول کار با کارگردان با روش او آشنا می شوم و اصطلاحا زبان و قلق های کاری اش را پیدا می کنم. به همین دلیل از فیلم دوم به بعد است که با کارگردان به کارها و نقش آفرینی های بهتری می رسم ولی شنیده ام ایشان جایی گفته اند که معمولا با یک بازیگر دو بار کار نمی کنند و من همین جا می خواهم بپرسم که «مگر ما چند بازیگر داریم که شما بخواهید با همه آنها یک بار کار کنید؟» (خنده جمع) فکر می کنم باید نظرشان را عوض کنند چون من تازه متوجه شدم که چطور باید با ایشان کار کرد.

میرکریمی: من در این باره در مسکو جمله ای گفتم ولی اشتباه ترجمه شد. در آنجا نگفتم با هیچ کس دو بار کار نمی کنم ولی گفتم که معمولا زیاد کار نمی کنم. با این حال دوست دارم دوباره با مریلا همکاری کنم.

(خطاب به مریلا زارعی): راستی یک چیزی. این صحت دارد که تو می خواستی این فیلم («دختر») را کارگردانی کنی؟

زارعی: درست است. شما از کجا فهمیدید؟

میرکریمی: از مهران کاشانی شنیدم. خب بگو ماجرا چه بود؟

زارعی: بله مهران کاشانی خیلی هم زحمت کشید ولی وقتی در توافق با تهیه کننده به نتیجه نرسیدیم. گفتم شاید صلاح نیست. وقتی هم پیشنهاد بازی مطرح شد چون قبلا قصه را خوانده بودم و به آن تعلق خاطر داشتم فکر کردم انگار این فیلم در سرنوشت من نوشته شده است.

میرکریمی: پس یعنی به این نقش تعلق خاطر داشتی؟

زارعی: اگر قرار بود خودم بسازم آن را بازی نمی کردم.

میرکریمی: چه کسی را انتخاب می کردی؟

زارعی: هنگامه قاضیانی و اگر او قبول نمی کرد انتخاب دوم خودم بودم.

میرکریمی: یک سؤال دیگر. آن وقت نقش اول مرد را چه کسی انتخاب می کردی؟

زارعی: فرهاد اصلانی. (خنده و تعجب جمع)

میرکریمی: واقعا؟

زارعی: بله از مهران بپرسید. من به او گفتم اگر فرهاد بیاید با من کار کند این نقش را در فرهاد می بینم. بعد مهران اصرار داشت که «نقش عمه را باید خودت بازی کنی» ولی گفتم نه. من می خواهم پشت صحنه باشم. پرسید پس چه کسی؟ گفتم هنگامه و گفت اگر نیامد چی؟ گفتم مطمئنم هنگامه به خاطر رفاقت مان قبول می کند ولی اگر نشد خودم بازی می کنم.

نقش «دختر» فیلم را چه کسی قرار بود بازی کند؟

زارعی: واقعیت است که برای این نقش به مرحله انتخاب نرسیدم و فقط برای نقش پدر و عمه صحبت کرده بودم. اصولا اگر من آن را می ساختم نگاهم به قصه با آقای میرکریمی متفاوت بود چون ایشان خیلی مثبت و آرام به این مقوله نگاه می کنند اما نگاه من خشونتش بالا بود. من برای نقش دختر کسی را انتخاب می کردم که دقیقا در خانواده ای سنتی با همان شکل و شمایل و تعریف آقای میرکریمی باشد ولی از آنهایی که ظاهر فریبنده ای یا بهتر بگویم غلط اندازی دارند یعنی هر جا اتفاقی می افتد، همه از چشم آنها می بینند. در صورتی که هیچ تقصیری متوجه آنها نیست اما به دلیل ظاهر مورد قضاوت غلط قرار می گیرند. پس برای بازیگر نقش «ستاره» انتخابم صورت معصوم و مظلومی نداشت و کسی را انتخاب می کردم که وقتی می گوید، شب رفته تهران، ذهن پدرش تا فاجعه پیش برود. در حالی که در عمل چنین چیزی نمی بینیم. البته ماهور هم با وجود این که اولین بار بود بازی می کرد، خیلی خوب از پس این کار برآمد و ارتباط خوبی توانستیم با هم برقرار کنیم.

اما در مورد نقش پدر فکر می کنم اگر فرهاد قبول می کرد و این نقش را برای من بازی می کرد، احتمالا با هم اختلاف پیدا می کردیم شاید هم دعوایمان می شد چون من پدری با روحیاتی تندتر از این که فرهاد در فیلم بازی کرد، می خواستم.

اصلانی: نه دعوا نمی شد. اگر تو کارگردان بودی آن موقع گوش می دادم به چیزی که می خواهی.

زارعی: گوش می دادی؟ واقعا؟ ولی من این طور فکر نمی کنم! چون در فیلم «خرس» هم طوری که خودت خواستی بازی کردی. آن قدر که آدم وسط فیلم می گفت خب چه کاری است که بخواهی به زندگی قبلی برگردی؟ اصلا در آن فیلم فرهاد اصلانی به من یاد داد که اگر به حرف کارگردان گوش نکنی، سیمرغ می گیری و او سیمرغ را گرفت چون طراحی و اصول خودش را برای بازی داشت. (خنده جمع) بنابراین اگر در فیلم «دختر» هم حرف من را گوش می داد، باید پدر خشن تری می شد و فیلم من خشن تر می شد اما نقش عمه در فیلم من را کسی باید بازی می کرد که از تنش ابتدایی فیلم به آرامش برسیم. یعنی قطعا می خواستم در عین حال که تربیت سنتی را در خانواده تایید می کنم به این نکته برسم که ما ملزم هستیم با تغییرات اجتماعی همپای زمان نگاهمان را تعدیل کنیم و این تعدیل، برای خود و خانواده آرامش به ارمغان می آورد. به همین دلیل انتخابم برای ایفای این نقش هنگامه قاضیانی بود.

آقای میرکریمی شما کی متوجه شدید که خانم زارعی می خواسته این فیلم را بسازد؟

میرکریمی: همزمان با ساخت فیلم بود.

پس خانم زارعی با دلبستگی ای که به فیلمنامه داشتید، بعد از بازی واقعا چیزی به کارنامه کاری شما اضافه شد؟

میرکریمی: به نظر من که قطعا شد.

زارعی: من وقتی فیلم «دعوت» را بازی کردم، آقای میرکریمی به بازی من لطف داشتند حتی «درباره الی» و  بعد که در «شیار ۱۴۳» هم بازی ام را دیدند نه یک بار که حتی موقع پخش از تلویزیون هم مرا مورد لطف خود قرار دادند و از تعریف هایشان می فهمیدم که جنس بازی هایی که دوست دارند چیست. ضمن این که به بازی هایی که از بازیگران فیلم هایشان می گرفت، هم اشراف داشتم و مطمئن هستم در مواجهه هر بازیگری با هر کارگردانی که صاحب سبک است قطعا اتفاقی می افتد و چیزی حتما به من اضافه شده و آن را درک می کنم.

من وقتی فیلم «سربازان جمعه» را بازی کردم تا ۱۰ سال همه می گفتند بازی مریلا زارعی در «سربازان جمعه» چیز دیگری بود. در حالی که من «درباره الی» را هم بازی کرده بودم و حتی کاندیدای سیمرغ شده بودم اما سایه «سربازان جمعه» روی سرم بود تا این که رسیدم به فیلم «شیار ۱۴۳» و بازی ام در آنجا دیده شد. بعد از «شیار» هم طبیعی بود و آقای میرکریمی در مقایسه با آن نقش می گفتند که چه چیزی به تو اضافه کنم در صورتی که احساس من این است که هر قصه ای در هر ترکیبی چیزی را بیرون می دهد و به هر بازیگری چیزی اضافه می کند. این اتفاق در مواجهه با کارگردان و پارتنری که صاحب سبک است، حتما رخ می دهد.

اصلانی: من این را هم اضافه کنم که ما یکی از بهترین خواهر و برادرهای سینما را در این فیلم بازی کردیم.

میرکریمی: بله من هم این را بارها شنیدم که این حس خواهر و برادری میان این دو نفر درک شده بود و حتی در روسیه هم درباره آن شنیدم.

زارعی: من در فیلم های خارجی خیلی به این موضوع دقت کرده ام و می بینم که رابطه میان فرزند و پدر یا مادر و خواهر و برادر خیلی کم است در حالی که رابطه بین خواهر و برادر خیلی عمیق و عاشقانه است ولی فیلمنامه نویسان ما به آن توجه نمی کنند. انگار چون ته آن رسیدن وجود ندارد، نباید به آن پرداخته شود. حتی نقش پدر و فرزند را هم همه نمی توانند به درستی درآورند.

اصلانی: من و مریلا در کارهایی که با هم داشتیم از همان ابتدا با هم بزرگ شدیم و بعد به پروژه های سخت تر رسیدیم. من برای تلاش های عجیب و غریبی که از او در فیلم «خرس» دیدم وقتی بازی اش تمام شد از ته دل گریه کردم. او درباره حرف گوش ندادن من به کارگردان در «خرس» گفت ولی واقعا موقعیت هایی که آقای معصومی در آن فیلم می چید، برای من خیلی سخت بود. مثلا اولین سکانسی که باید با هم بازی می کردیم این بود که مریلا را کتک بزنم و این برای من که بعد از چند سال او را می دیدم، خیلی دردناک بود یا مثلا در صحنه ای که او را مثلا کشته ام باید رویش خاک می ریختم؛ خاکی که زیر برف و گِل سنگین شده بود و آقای معصومی اصرار داشت خاک را پرت کنم روی صورتش و من گفتم که این کار را انجام نمی دهم. این کار خیلی سخت بود؛ مخصوصا این که در این شرایط خانم زارعی باید نقش مرده را حفظ می کرد و تکان نمی خورد. آخر هم قبول نکردم این کار را انجام دهم و خودش (خسرو معصومی) این کار را کرد.

زارعی: راست می گوید. من بعد از پایان فیلمبرداری از انرژی خاکی که رویم ریخته شد، فهمیدم که فرهاد نبوده است چون در طول این سال ها کار کردن با هم یک نوع آشنایی پیدا کردیم که متوجه شدم انرژی دست هایی که روی صورت من خاک ریخته دست های فرهاد نبوده و بعد از آن صحنه به خودش هم گفتم مطمئن بودم که کار تو نبود و «کارگردان» خاک را ریخته است. (خنده جمع)

اصلانی: به نظرم این نوع رفاقت و اعتمادی که بین بازیگران وجود دارد اطمینان خاطری در کار ایجاد می کند که باعث می شود مطمئن باشم وقتی او چیزی درباره کار به من می گوید به نفع من است. از نظر من بازی مریلا زارعی در فیلم «دختر» هم معرکه بود و البته نباید فراموش کرد که بازیگران دیگری چون شاهرخ فروتنیان و قربان نجفی هم هر کدام امتیاز مثبتی برای فیلم بودند. دستشان درد نکند.

میرکریمی: من هم از این فرصت استفاده می کنم تا از تمام بازیگران فیلم شاهرخ فروتنیان عزیز که خیلی کارش خوب بود و دخترانی که در صحنه کافی شاپ حضور داشتند، آقای قلیچ که نقش طلبکار را بازی کرد و مانلی دختر بچه کوچک باهوشی که در فیلم بود و آقای قربان نجفی و نیز بازیگرانی که در جنوب همراه ما بودند، تشکر کنم. متاسفانه شرایط تبلیغاتی فیلم اجازه نداد که به صورت درخور از آنها یاد کنیم.

زارعی: فرهاد به نکته خیلی خوبی اشاره کرد. ما تقریباً مدل وروردمان و زحمت کشی امان در این حرفه و همین طور میزان احساس و عاطفه مان به بازیگری خیلی شبیه هم است ولی روح فرهاد خیلی از من لطیف تر است. یادم می آید وقتی در فیلم «خرس» با هزار بدبختی به من سیلی زد، در گوشه ای تنها گریه می کرد اما من این طور نیستم. کار برایم مهم تر است و در مواجهه با ابزار خشن تر هستم اما او وجه انسانی اش خیلی بالاست و این برایش لطمه زننده است چون روحیه من، من را به سوی نابودی نمی رساند. همچنین او از آن دسته بازیگرانی است که بازیگری اش را خیلی قبول دارم یعنی وقتی در صحنه با هم بازی داریم، به او نگاه می کنم تا حس اش را ببینم چون برایم مهم است ولی در بعضی فیلم ها فقط کارگردان مهم است اما در فیلم هایی که متأسفانه با فرهاد اصلانی همبازی باشم هم به او نگاه می کنم و هم به کارگردان. (خنده جمع) چون فرهاد معمولا تحلیلی فراتر از یک مجری صرف از نقش ها دارد.

(خطاب به فرهاد اصلانی) فکر می کنم خیلی آقای میرکریمی را امروز اذیت کردیم و بگذارید یک چیز دیگر هم درباره شان بگویم. من درباره ایشان کلا به این نتیجه اخلاقی رسیده ام که آقای میرکریمی «خسرالدنیا والاخره» حالا یعنی چه؟ یعنی این که ایشان نه دنیا را دارند و نه آخرت را. کسانی که با خانه سینما مشکل دارند قطعا با آقای میرکریمی هم مشکل دارند و کسانی که با خاستگاه آقای میرکریمی مشکل دارند هم با فیلم ایشان مشکل دارند و خلاصه این که نتیجه اخلاقی اش این است که ما با کارگردانی کار کردیم که انگار همه با او دشمن هستند.

میرکریمی: بله چه کار می شود کرد؟

اصلانی: البته این اختلاف ها از یک جایی خیلی ریشه دار شده و این دسته بندی های بی معنی وجود دارد و متاسفانه در رأی و نظر آدم ها تأثیر می گذارد. من خودم در پیش تولید فیلم «دختر» به آقای میرکریمی انتقادهایی داشتم و احساس کردم یک چیزهایی را باید با او حل کنم و بعد کار کنم چون فکر کردم اگر این فکرها و احساسات با من بماند، شاید برای اجرای من ناخوشایند باشد. من به دفاع ایشان از حوزه هنری در زمانی که این ارگان فیلم ها را بایکوت می کرد و آن نامه اعتراضی که در جشنواره قبل برای قضاوت نکردن «یه حبه قند» نوشت، انتقاد کردم و در این گفت وگو حرف های ایشان را هم شنیدم؛ هر چند که پاسخ شان چندان راضی کننده نبود اما خب من انتقادم را گفتم و بعد با خیال راحت سر کار رفتم. با این حال مشکل اصلی این است که حاشیه ها در سینما بر متن غالب شده و این موضوع برای ما بسیار رنج آور است.

زارعی: من در آخر این مصاحبه می خواهم بگویم اگر درباره ساخت فیلم صحبتی کردم، جسارتی نباشد و چون آقای میرکریمی اجازه دادند گفتم. ولی واقعیت این است که عمق آنچه روی پرده رفت و ارتباطی که با اعضای مختلف یک خانواده برقرار می کند با آن چه من انجام می دادم فرق دارد. من حتی خانواده ام وقتی فیلم را دیدند تأثیرات خوبی از آن گرفته بودند و می دانم اگر من می ساختم شاید مسأله بزرگ تر نشان داده می شد اما این مدل تأثیر و عمق نفوذ در مخاطب را نداشت.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .