تبیان، دستیار زندگی
مشاور دادستان کل کشور گفت: جلسات زیادی در حد بازخواست مدیران دست اندرکار و یا مدیران بالادستی در رابطه با فیش های حقوقی نجومی در دادستانی کل کشور برگزار شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازخواست مدیران دست‌اندرکار حقوق‌های نجومی

مشاور دادستان کل کشور گفت: جلسات زیادی در حد بازخواست مدیران دست اندرکار و یا مدیران بالادستی در رابطه با فیش های حقوقی نجومی در دادستانی کل کشور برگزار شده است.

بخش حقوق تبیان

دادستانی

حجت الاسلام و المسلمین نکونام در تشریح اقدامات دادستانی در برخورد با فیش های حقوقی نجومی و با بیان این که «این موضوع مصداق بارز کمرنگ شدن روحیه انقلابی در برخی از مسئولان است»، گفت: فیش های حقوقی نجومی نشان دهنده بی مسئولیتی افرادی است که این حقوق ها را تصمیم گیری و تصویب کردند و یا اینکه با بی انصافی حقوق های نجومی را به نام کارمند دولت و مسئول در دولت جمهوری اسلامی دریافت کردند.

وی با بیان اینکه «بررسی این موضوع به تحلیل حقوقی و قانونی نیاز دارد»، افزود: زمانی در سازمان بازرسی ما فریاد می کردیم که مدیرعامل در شرکت ها باید جدا از هیئت مدیره باشد؛ چراکه هیئت مدیره ناظر بر اعمال و تصمیمات مدیرعامل است و وقتی مدیرعامل خودش عضو هیئت مدیره و تصمیم گیر، مجری و ناظر باشد طبیعی است که فساد ایجاد خواهد شد.

وی یادآور شد: اگر در سازمان ها و نهادها به خود افراد برای تصویب نامه پرداخت حقوق اختیار داده شود، اینجا مفاسد پیش می آید. در برخی موارد خودشان تصویب کردند که حقوقشان این مقدار است و بعد آن حقوق های نجومی را گرفتند در صورتی که تصویب کننده حقوق و دستمزد، نهاد دیگری باید باشد.

مشاور دادستان کل کشور اظهار کرد: در مقوله فیش های حقوقی نجومی افراد بی انصافی را دیدیم که متاسفانه این پول ها را گرفتند. دریافت این حقوق علاوه براینکه حرام است، سوءاستفاده از اختیارات و تحصیل مال نامشروع نیز به شمار می رود. کسانی که تحصیل مال نامشروع کنند در نظام جمهوری اسلامی در هر رده و مقامی که باشند منعزل هستند، چون یکی از شرایط انتصاب مدیران رعایت انصاف، جوانمردی و داشتن وجدان است ولی وقتی وجدان دینی و انسانی وجود نداشته باشد؛ لیاقت تصدی این نوع سمت ها را این قبیل مسئولان نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: خوشبختانه دادستانی کل کشور هم در ایفای وظایف خودش در این زمینه دقیقا جلسات زیادی را در حد بازخواست مدیران چه مدیرانی که خودشان دست اندرکار این موضوع بودند و چه مدیران بالا دستی که این موضوع را دنبال می کنند، برگزار کرده است و امیدواریم آخرین بار باشد که در نظام اداری کشور چنین اتفاقی می افتد.

وی با انتقاد از روحیه ضعیف مدیران در پاسخگویی نسبت به عملکرد زیر مجموعه های شان یادآور شد: اصولا روحیه پاسخگویی در مدیران در حد خیلی پایین است که این یکی از معایب سیستم اداری کشور است. البته علاوه بر پاسخگویی ضعیف، روحیه تقابل و مقابله با سازمان های نظارتی و حاکمیتی در خیلی از ادارات وجود دارد و این زمانبر است تا بخواهد اصلاح شود. ولی از انجایی که اقتدار دادستانی کل کشور روز به روز با توجه به قوانین و آیین دادرسی کیفری جدید در حال تجلی است، پاسخگویی مدیران در حال بیشتر شدن است.


منبع: دادستانی کل کشور