تبیان، دستیار زندگی
شرکت ارتباطات زیرساخت، برای بهبود و شفاف سازی سرویس های ارتباطی، سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی شبکه را راه اندازی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظارت آنلاین بر کیفیت سرویس های ارتباطی

شرکت ارتباطات زیرساخت، برای بهبود و شفاف سازی سرویس های ارتباطی، سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی شبکه را راه اندازی کرد.

بخش ارتباطات تبیان

اینترنت

محمدجواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، شفاف سازی اطلاعات در زنجیره ارایه خدمات و امکان نمایش وضعیت کنونی سرویس های هر یک از ارایه دهندگان خدمات دسترسی را از جمله مزایا و ویژگی های راه اندازی سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی شبکه می داند.

او معتقد است شفافیت نشان می دهد که شبکه ارتباطات زیرساخت در چه وضعیتی است و با راه اندازی سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی شبکه، امکان نظارت آنلاین برای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فراهم شده است.

جهرمی در زمان راه اندازی این سامانه در روز دهم مرداد گفت: با آغاز به کار این سامانه شرکت ارتباطات زیرساخت اطلاعات مربوط به خود را به طور شفاف ارائه می کند تا شفافیت بیشتری در این فضا وجود داشته باشد.

بر اساس مصوبه 222 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در تمام پروانه های شرکت ها الزام است که اطلاعات به صورت شفاف در اختیار کاربران قرار گیرد، بنابراین این تکلیف بر عهده شبکه ارتباطات زیرساخت نیز گذاشته شده و آنها با راه اندازی سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت این امر را محقق کردند و به گفته جهرمی، راه اندازی این سامانه نخستین گامی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت برای شفاف سازی خدمات خود برداشت.

پیش از این وضعیت به گونه ای بود که ارایه دهندگان سرویس ها عمدتا اختلالات کیفی خدمات خود را به شبکه انتقال شهری یا شرکت ارتباطات زیرساخت نسبت می دادند، اما به اعتقاد جهرمی، ابعاد تاثیرگذاری سامانه اندازه گیری و پایش کیفی شبکه ارتباطات زیرساخت کشور دارای چند مقوله است که می تواند به شفافیت سرویس های ارتباطی کشور کمک کند و از طریق این سامانه مشخص می شود کجای شبکه اشکال دارد و کجای شبکه بدون اشکال است.

شفافیت نشان می دهد که شبکه ارتباطات زیرساخت در چه وضعیتی است و با راه اندازی سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی شبکه، امکان نظارت آنلاین برای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فراهم شده است.

همچنین تا پیش از این ارایه دهندگان سرویس دسترسی از پرداخت جریمه به کاربران خودداری کرده و علت آن را عدم پرداخت جریمه از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت عنوان می کردند، اما با راه اندازی سامانه اندازه گیری و پایش شاخص های کیفی، هرجا که شبکه ارتباطات زیرساخت قطعی یا اختلال داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه به مشتری خواهد شد و هر ماه نیز لیست جرایم بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات منتشر می شود.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز معتقد است در دنیا به توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات می پردازند و مردم به دنبال دریافت خدمات با کیفیت خوب هستند، بنابراین باید علاوه بر توسعه به شفافیت کیفیت ارائه خدمات به کاربران توجه ویژه داشت.

واعظی می گوید: ما آمادگی داریم در صورت اثبات عدم کیفیت جریمه پرداخت کنیم البته این یک بخش کار است و بخش دیگر، حل مشکلات به شکلی است که کیفیت شبکه های زیرساخت و دسترسی باید به گونه ای باشد که مردم از سرویس های با کیفیت بهره مند شوند.

شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان پیشتاز اجرایی کردن مصوبه 222 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اقدام به پیاده سازی سامانه مدیریت SLA و انتشار شاخص های کیفی ابر لایه سه (شبکه IP) بر روی سایت این شرکت کرده و این سامانه بر روی سایت شرکت ارتباطات زیرساخت قابل دسترسی است.


منبع: ایسنا