تبیان، دستیار زندگی
روابط سالم پر از شادی و خوشحالی است. این به معنای آن نیست كه شما هیچ مشكلی ندارید و همیشه فقط قرار است بخندید! اما به معنای این است كه زمینه اصلی زندگی شما شاد است و حتی مسائل ساده هم مثل كامل كردن جمله هم یا دیدن فیلم با یكدیگر هم باعث شادی تان می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رابطه سالم در زندگی مشترک چه ویژگی هایی دارد؟

روابط سالم پر از شادی و خوشحالی است. این به معنای آن نیست كه شما هیچ مشكلی ندارید و همیشه فقط قرار است بخندید! اما به معنای این است كه زمینه اصلی زندگی شما شاد است و حتی مسائل ساده هم مثل كامل كردن جمله هم یا دیدن فیلم با یكدیگر هم باعث شادی تان می شود.

فرآوری:ه. منفرد - بخش خانواده ایرانی تبیان
قلب

یک ازدواج سالم و مستحکم به بخت و اقبال یا عشق مربوط نیست، بلکه نیاز به تلاش و سازگاری دارد. برخی از عواملی که در یک ارتباط سالم نقش دارند، ثابت هستند، یعنی چیزهایی که شما نمی توانید آنها را تغییر دهید. اما عوامل دیگری هستند که می توانید با کار کردن بر روی آنها رابطه تان را بهبود بخشید.
رابطه زمانی پیشرفت می كند كه شما بتوانید با شریك تان به صورت آزادانه و صادقانه حرف بزنید. پیش برای هیچ موضوعی خط قرمز وجود ندارد و هر دو نفر احساس می كنند كه حرفهایشان شنیده می شود. این ارتباط دو طرفه یكی از پایه های اساسی برای پیشرفت یك رابطه است.

هر كدام فضای خودتان را هم دارید

اگر شما به كسی عشق می ورزید به معنای این نیست كه باید هر دقیقه تان را با هم باشید. طبیعی است كه دو نفر كه در یك رابطه جدی هستند اوقات زیادی را با هم بگذرانند اما هر كدام باید بتوانند علاقه مندی های خود را داشته باشند و زمانی را با دوستان شان بگذرانند. این فضای شخصی اجازه می دهد كه شخصیت فردی هر طرف در كنار شخصیت زوجی رشد كند.

شما دعوا می كنید!

رابطه شما باید محل امن و باثبات ترین نقطه زندگی تان باشد. وقتی از سر كار به خانه برمی گردید احساس آرامش داشته باشید. این به معنای آن نیست كه شما دعوا نمی كنید و اختلاف نظر ندارید!

اختلاف نظر طبیعی است و اگر در رابطه ای هستید كه هیچ وقت هیچ اختلاف نظر حتی جزئی هم نداشته اید احتمالا یك جای كار می لنگد. اما این را هم در نظر داشته باشید كه كسانی كه در رابطه ای سالم هستند دعواهایشان هم سازنده و عادلانه است. یعنی خبری از برچسب زدن و تحقیر طرف مقابل نیست.

خودتان را هم دوست دارید

شما علاوه اینكه به نامزد یا زوج تان علاقه دارید خودتان را هم دوست دارید. پس رابطه تان را بر اساس یك رویا بنا نمی كنید. شما می دانید كه نه خودتان و نه نامزدتان كامل نیستید و هر كدام نقص های خاص خودتان را دارید. بنابراین یكدیگر را بر اساس ارزش ها و معیارهایی كه اكنون وجود دارد باید بپذیرید نه چیزهایی كه در آینده ممكن است یك نفر تبدیل به آن شود.

با هم تصمیم می گیرید

كسی همه تصمیم ها را یك طرفه نمی گیرد. نه شما نه زوج تان! از اینكه چه فیلمی را ببینید تا اینكه چند بچه داشته باشید شما با هم تصمیم می گیرید و به حرفهای یكدیگر گوش می كنید. پس از اگر یكبار برای فیلم مورد علاقه یكی به سینما رفتید بار بعد نوبت دیگری است كه فیلم خودش را انتخاب كند!

رابطه شما متعادل است

زمانی همسر یا نامزد شما مجبور است تا دیر وقت سر كار بماند. موقعی هم شما مجبور هستید از پدر و مادرتان نگهداری كنید. این از خصوصیات زندگی است. مسئله اصلی این است كه در بلند مدت شما احساس كنید كه زندگی متعادلی دارید.

با یكدیگر با مهربانی رفتار می كنید

هیچ چیز مهمتر از آن نیست كه با كسی كه دوستش دارید با مهربانی و ادب برخورد كنید. با او همدلی داشته باشید و نگران حالش شوید. اگر می بینید كه به غریبه ها بیشتر از شریك  زندگی تان احترام می گذارید یك قدم به عقب بردارید و نگاهی دوباره به اولویت های زندگی تان بیندازید.

به یكدیگر اطمینان دارید

یك رابطه سالم بر اساس اطمینان و اعتماد است. رابطه شما باید خالی از راز و رمز باشد. در صورتی كه نمی توانید به شریك تان اطمینان كنید همیشه در ذهن تان شك و تردید وجود دارد باید خودتان و رفتارهای او را با یك مشاور بررسی كنید.

توجه کردن به جزییات زندگی همسر

شما می دانید كه نه خودتان و نه نامزدتان كامل نیستید و هر كدام نقص های خاص خودتان را دارید. بنابراین یكدیگر را بر اساس ارزش ها و معیارهایی كه اكنون وجود دارد باید بپذیرید نه چیزهایی كه در آینده ممكن است یك نفر تبدیل به آن شود

افرادی که ازدواج های پایداری دارند به خوبی همسرشان را می شناسند. آنها از وقایع عمده زندگی گذشته همسرشان خبر دارند و از چیزهای دلخواه و چیزهای مورد تنفر او، امیدها و نگرانی های شان آگاهی دارند و این اطلاعات را با تغییرات دنیای همسرشان به روز می کنند.

شما اجازه عبور از مسائل را می دهید

شریك تان شما را اذیت می كند شما هم حتما كارهایی می كنید كه او آزار می بیند. حرفهایی می زنید كه قصدی از آنها ندارید و سوءتعبیر می شود. شاید زمانی بی ملاحظه رفتار كنید. از دست هم ناراحت می شوید اما سرانجام اجازه عبور از مسائل را می دهید و یكدیگر را می بخشید.

شما صمیمی هستید

رابطه زناشویی بخش مهمی از یك زندگی مشترك است اما همه آن نیست. رابطه اصلی نزدیكی در صمیمیت و ارتباط قوی زوج ها با یكدیگر است. اگر در یك رابطه سالم هستید احساس ارتباط نزدیك دارید.

رابطه شما محل امن شماست

رابطه شما باید محل امن و باثبات ترین نقطه زندگی تان باشد. وقتی از سر كار به خانه برمی گردید احساس آرامش داشته باشید. این به معنای آن نیست كه شما دعوا نمی كنید و اختلاف نظر ندارید! شما اما وقتی اوضاع در زندگی تان سخت شود می تواند با شریك زندگی تان حرف بزنید و مسائل را با او در میان بگذارید.

شما كلمات جادویی را به هم می گوئید

«دوستت دارم»،«ممنونم» و «عذر می خواهم»؛اینها كلمات جادویی هستند كه در یك رابطه سالم زیاد شنیده می شوند!


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.