تبیان، دستیار زندگی
ارزش پایین اقتصادی آب و به عبارتی تفاوت زیاد قیمت تمام شده و آنچه از مردم دریافت می شود، برنامه ششم توسعه را وادار به توجه ویژه به این بخش کرده و این در حالی است که به تازگی نیز وزارت نیرو اعلام کرده که با این قیمت ها نمی توان برنامه های حوزه آب را اجرایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احتمال افزایش قیمت آب در برنامه ششم توسعه

ارزش پایین اقتصادی آب و به عبارتی تفاوت زیاد قیمت تمام شده و آنچه از مردم دریافت می شود، برنامه ششم توسعه را وادار به توجه ویژه به این بخش کرده و این در حالی است که به تازگی نیز وزارت نیرو اعلام کرده که با این قیمت ها نمی توان برنامه های حوزه آب را اجرایی کرد.

بخش اقتصاد تبیان
قبض اب

برای گذر از بحران 15 ساله آب اجرای برنامه هایی همچون انتقال یا شیرین سازی آب که هزینه های میلیاردی را متحمل وزارت نیرو می کند، الزامی بوده و این در شرایطی است که این وزارتخانه به گفته مسوولان آن بودجه کافی برای انجام این کار ندارد. بر اساس اظهارات وزیر نیرو تخصیص بهینه و مدیریت درست منابع آب با سیاست های تبلیغی و تمنایی و بخشنامه امکان پذیر نیست و تا زمانی که آب با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار نگیرد، مدیرت غیر قابل کنترل است.
چیت چیان ضمن ابراز شکوه و گلایه از تعرفه های آب بر این باور است که با تعرفه های فعلی نمی توان پاسخگوی هزینه های انتقال آب بود، چراکه اجرای چنین برنامه هایی مستلزم افزایش هزینه های سرمایه گذاری در صنعت آب است و باید گفت که در شرایط فعلی  تعرفه های فعلی آب تنها پیام افزایش مصرف را می دهد، چراکه آنقدر قیمت ها پایین است که مصرف کننده انگیزه ای برای صرفه جویی و مصرف بهینه ندارد.

تنها جای امیدورای در حوزه آب این است که بر اساس لایحه ای که دولت در اختیار مجلس قرار داده، اولین اولویت و مساله محوری برنامه ششم مساله  آب و محیط زیست عنوان شده است. در این لایحه 35 ماده ای، مواد  12 و 13 مهم ترین بندهایی هستند که به آب  کشاورزی پرداخته اند

تنها جای امیدورای در حوزه آب این است که بر اساس لایحه ای که دولت در اختیار مجلس قرار داده، اولین اولویت و مساله محوری برنامه ششم مساله  آب و محیط زیست عنوان شده است. در این لایحه 35 ماده ای، مواد  12 و 13 مهم ترین بندهایی هستند که به آب  کشاورزی پرداخته اند. در این بندها بر   تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی و کاهش مصرف سرانه آب و ارتقای بهره وری با توسعه روش های نوین آبیاری تاکید شده است.
ماده 12 این لایحه به دولت اجازه داده به منظور افزایش بهره وری، قیمت  آب  و حامل های انرژی را افزایش دهد. یکی از مصارفی که از محل درآمد این افزایش قیمت درنظر گرفته شده، کاهش آلودگی هوا، بهره وری، افزایش تولید و حمایت از صادرات غیرنفتی است.
ماده 13 برنامه ششم توسعه نیز به مهار بحران اختصاص یافته است. در این بند اقداماتی به منظور مقابله با بحران کم آبی و رهاسازی حق آبه های زیست محیطی برای پایداری سرزمین و تولید پایدار در بخش کشاورزی، تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی و همچنین کاهش مصرف سالانه آب به میزان 11 میلیارد مترمکعب تا پایان برنامه پیش بینی شده است.
بخش دیگری از برنامه ششم توسعه نیز وزارت نیرو را مکلف به اقتصادی کردن ارزش آب کرده تا در راستای حفاظت منابع آب و تعیین قیمت تمام شده آن، ضوابط قیمت گذاری و بهای آب مصرفی متخلفان اعم از صنعتی، خدماتی و کشاورزی را با لحاظ کردن ارزش اقتصادی آب، نحوه استحصال آب و با رعایت ملاحظات اجتماعی و زیست محیطی در تمامی بخش های مصرف و ضوابط اخذ جریمه مشترکان پر مصرف در ازای مصارف مازاد بر الگوی مصرف را برای کاربری خانگی و غیر خانگی تصویب و اجرایی کند.
به طور کلی وزارت نیرو با توجه به پروژه هایی که دارد و برای اجرای درست اصلی ترین وظیفه خود که تامین آب شرب است، تمایل زیادی به افزایش تعرفه های قیمت آب دارد در این میان نیز رویکرد مثبت برنامه ششم توسعه می تواند کلید حل بحران آب باشد، اما با توجه به اینکه هنوز برخی از بندهای برنامه پنجم اجرایی نشده باید منتظر سرانجام برنامه ششم و تاثیرات آن بود. با این وجود در همین نقطه که توجه خاصی به مساله آب در دولت یازدهم شده است می توان امیدوار بود که این دولت بتواند نجات بخش منابع آبی کشور باشد.


منبع : ایسنا