تبیان، دستیار زندگی
امین حیایی بازیگر سینما و تلویزیون که در سالهای اخیر و بعد از ایفای نقش در “قلاده های طلا” کم کارتر از قبل شده است در تازه ترین برنامه “۳۵” در برابر فریدون جیرانی نشست و درباره برخی از نکات کمتر شنیده شده از زندگی شخصی و حرفه ای اش سخن گفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفته های داغ امین حیایی

امین حیایی بازیگر سینما و تلویزیون که در سالهای اخیر و بعد از ایفای نقش در  "قلاده های طلا " کم کارتر از قبل شده است در تازه ترین برنامه  "35 " در برابر فریدون جیرانی نشست و درباره برخی از نکات کمتر شنیده شده از زندگی شخصی و حرفه ای اش سخن گفت.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
امین حیایی

حیایی که بیش از دو دهه است در سینمای ایران حضور دارد در این گفتگو سعی زیادی کرد که تقریبا به تمامی سوالاتی که از وی پرسیده می شود؛ از سوالات خانوادگی گرفته تا سوالات پیرامون دستمزدش پاسخ دهد.

بلافاصله بعد از مرگ خواهرم وارد سینما شدم

این بازیگر درباره جریان ورودش به سینما بیان می دارد: فوت خواهرم دریچه ای بود برای ورود به سینما؛ سومین روز درگذشت خواهرم بود که برای اولین فیلم سینمایی ام بهم زنگ زدند و رفتم سراغ "دو همسفر" ؛ که زمینه ای سیاسی داشت و به همین دلیل مشکل پیدا کرد و به موقع  اکران نشد تا فیلم بعدی ام  "دو روی سکه" که اکران شد و از این طریق دیده شدم.
وی ادامه میدهد: همایون اسعدیان در  "دو روی سکه" دستیار محمد متوسلانی بود و برای این فیلم مرا به حسین فرحبخش معرفی کرد و همین جا بود که با ابوالفضل پورعرب آشنا شدم و خیلی هم کمک کرد به ادامه راه من. بعد از  "دو روی سکه"در "پرتگاه " بهرام ری پور بازی کردم. آدمی دوست داشتنی مودب بااخلاق و دلسوز و حواس جمع بود. فکر می کردم با ایشان باز هم کار خواهم کرد اما فوت ایشان مانع ادامه همکاری شد.
حیایی درباره اولین جایزه سینمایی اش می گوید: اولین جایزه ام یک سکه بود که برای کاندیداتوری نقش دوم در  "براده های خورشید " از جشنواره فجر گرفتم.
ماجرای رد کردن بازی در  "قرمز "بعد از ضبط 20 دقیقه از فیلم
امین حیایی درباره رد کردن پیشنهاد بازی در  ?قرمز ? بیان می دارد: اولین فیلمی که نقش اول بودم  "قرمز " بود؛ تست زدم و 20 دقیقه بازی کردم و حتی سکانس آخر فیلم هم سایه خودم در فیلم است. در همان مدت هم با نیلوفر خوش خلق آشنا شده بودم که سرصحنه هم می آمد. اما یک روز صبح نیامدم سرصحنه و همان باعث شد که قید این کار را بزنم.
امین حیایی درباره دلیل این سرصحنه نرفتن می گوید: در ماجراهایی بودم که انقلاب درونی برایم پیش آمده بود و تحت آزمایشاتی بودم. خودکشی یکی از دوستان صمیمی ام و قبلتر هم فوت خواهرم که باعث شد دیدم نسبت به دنیا عوض شود. یعنی حس می کردم انگار به دلیل خاصی این اتفاقات پیش رویم قرار گرفته پس مبارزه کردم با کارهای اشتباهی که ناآگاهانه انجام می دادم. یک روز مقابل آینه ایستادم و با خدا صحبت کردم بعد تیغ را برداشتم و ریشهایم را زدم و فردایش رفتم سرصحنه  " قرمز " و گفتم دیگر نمی توانم بیایم!

نیکی کریمی کمکم کرد و مرا به بقیه معرفی کرد

حیایی پیرامون جریان بازیگری حرفه ای اش بعد از رد  "قرمز " بیان می دارد: بعد از مدتی در دو کلیپ بازی کردم و بعد هم نقش اصلی  "سیب سرخ حوا" را بازی کردم در کنار نیکی کریمی و به تدریج نقشهای اصلی بیشتری به سراغم آمد.حیایی در جایی دیگر از گفتگو درباره همکاری با نیکی کریمی می گوید: در  "سیب سرخ حوا " در اتاق گریم بودیم و من غریبگی می کردم چون کسی مرا نمی شناخت و همه دور کریمی بودند 6 ایشان مرا صدا کرد و روی گشاده نشان داد و مرا به بقیه معرفی کرد.

با هر کسی دوست می شدم می خواستم بگیرمش!

درباره زندگی خانوادگی امین حیایی و ازدواج اولش هم همواره صحبتهایی وجود داشته است. به گزارش سینماژورنال امین حیایی درباره زندگی عاطفی اش هم به صراحت بیان می دارد: 23 سالم بود ازدواج کردم. علاقه است؛ جوانی است و عاشق شدن. من از بچگی عاشق پیشه بودم اما همیشه در عشق شکست میخوردم ... من با هر کسی دوست می شدم میخواستم بگیرمش و فکر می کردم این زن آینده من است. از 18 سالگی به بعد دیگر جدی تر شدم و روابط برایم مهمتر شد و دنبال کیس مناسب بودم برای ازدواج.وی ادامه می دهد: پسرم دارا 19 سالش است و نتیجه ازدواج اولم است.

حضانت فرزندم را به همسر اولم دادم

این بازیگر 46 ساله پیرامون طلاق از همسر اولش می گوید: ازدواج اولم به سال نکشید و به طلاق منجر شد. جفت مان نخواستیم و درگیریهایی هم داشتیم. اوایل جدایی سر حضانت دارا دچار مشکل شدیم ولی هر چه جلوتر رفتیم او فهمید من دارا را دوست دارم و با من راه آمد. اما این را هم بگویم که ایشان واقعا زحمت کشید برای دارا و من هم حضانت را به همسر سابقم دادم.حیایی درباره ازدواج دومش اظهار می دارد: سه سال و نیم بعد از ازدواج اول، با نیلوفر خوش خلق ازدواج کردم. البته سر جریان فیلمبرداری  "قرمز " با نیلوفر دوست بودم و بعد ازدواج کردیم.

دستمزدم بین 50 تا 300 میلیون بوده است

حیایی در پاسخ به این سوال که دستمزدت چقدر است به شوخی می گوید: 3 تا 20 تومان! زیر پل تجریش می فروشند.وی ادامه دهد: بسته به لوکیشن، حجم کار و میزان انرژی دستمزد تغییر می کند.  یک کار کردم با 50 میلیون. کاری هم بوده که 300 میلیون گرفتم!

"ناردون " واقعا بامزه شده و دوست داشتنی!

امین حیایی درباره تازه ترین فیلمش بیان می دارد: تازه ترین کارم "ناردون " فیلمنامه جدی داشت اما آن قدر رگه های طنز زیرپوستی در جریان است که باعث می شود مخاطب از روابط آدمها دچار خنده شود.وی ادامه می دهد: در  "ناردون" نقش آدمی را بازی می کنم که برای پدرش جان فشانی می کند. نسخه نهایی کار واقعا بامزه شده و یک کمدی آبرومند، شریف و دوست داشتنی است.

خیلی ها می گویند با شریفی نیا کار نکن اما من با او نون و نمک خوردم

محمد رضا شریفی نیا را قبل از جشنواره دیدم و هنوز با او رفیقم. اگر پیشنهاد بدهد باید کار را دوست داشته باشم تا بازی کنم.  "کلاه پهلوی " را مدیون شریفی نیا هستم که مرا معرفی کرد و فیلمهای موفقی را کنار هم کار کردیم. خیلی ها می گویند با او کار نکن اما من با او نون و نمک خوردم. انسانی است که دارد تلاش می کند از پس مسئولیتهایش برآید. بازیگر خوبی بوده تا الان

حیایی که سالها جزو گروهی بود که محمدرضا شریفی نیا به عنوان تیم بازیگران به پروژه های مختلف معرفی می کرد درباره ارتباطش با شریفی نیا در ماههای اخیر می گوید: ایشان را قبل از جشنواره دیدم و هنوز با او رفیقم. اگر پیشنهاد بدهد باید کار را دوست داشته باشم تا بازی کنم."کلاه پهلوی" را مدیون شریفی نیا هستم که مرا معرفی کرد و فیلمهای موفقی را کنار هم کار کردیم. خیلی ها می گویند با او کار نکن اما من با او نون و نمک خوردم. انسانی است که دارد تلاش می کند از پس مسئولیتهایش برآید. بازیگر خوبی بوده تا الان.حیایی در بیانی که می تواند کنایه ای باشد به بازی در  ?قلاده های طلا ? بیان می دارد: آدمها در موقعیتهای مختلف ممکن است درگیر کارهایی شوند که شاید خودشان هم از این حضور خوششان نیاید.

عذرخواهی از خواننده لس آنجلسی

امین حیایی که تیپ یک دزد با نام  "بیژن مرتضوی" را در سری  "اخراجیها " ایفا کرده بود درباره حضور در این فیلم هم روایت خاص خود را دارداو درباره خلق این تیپ می گوید: تیپ  "اخراجیها " از ابتدا در فیلمنامه بود و در سکانسهایی به عنوان دوست مجید سوزوکی و یک قالپاق دزد معرفی می شد. اما من به ده نمکی پیشنهاد دادم  که این تیپ اگر از کفش دزدی در مسجد وارد داستان شود بهتر است؛ ده نمکی هم استقبال کرد. پیشنهاد گریم هم برای خودم بود با یک کلاه که پشت مو به آن چسبیده بود و یک سبیل. راه رفتن را هم خودم درآوردم. وی ادامه می دهد: دیالوگهای قسمت مسجد هم برای خودم بود و با کامبیز دیرباز دونفری دیالوگها را درآوردیم. ده نمکی هم خوشش آمد.
حیایی درباره نامگذاری این تیپ اظهار می دارد: نام  "بیژن مرتضوی " هم به طور بداهه درآمد. خانواده بیژن مرتضوی خواننده و نوازنده لس آنجلسی وقتی یک بار در فرودگاه مرا دیدند گلایه کردند که چرا اسم این خواننده را گذاشتی روی یک دزد. آیا درست بود؟ گفتم واقعیتش این است که آن قدر بداهه بود که تا گفت اسمت چیه گفتم بیژن و بعد هم فامیلی را پرسید گفتم مرتضوی؛ همه خندیدند و ده نمکی هم گفت همین خوب است.حیایی می افزاید: از اینجا از ییژن مرتضوی و خانواده اش عذرخواهی می کنم.

چه کلینتون چه ترامپ هر دو از بالا دستور می گیرند

حیایی درباره علایق سیاسی خود هم می گوید: کلا علاقه ای به سیاست ندارم. وی درباره انتخابات آمریکا ادامه می دهد: چه کلینتون رییس جمهور شود چه ترامپ هر دو از بالا دستور می گیرند. اوباما را هم آوردند که بگویند ما اهل تبعیض نژادی نیستیم.

تتلو کارش خاص است

حیایی درباره خوانندگان مورد علاقه اش می گوید: احسان خواجه امیری را خیلی دوست دارم. امیر تاجیک هم صدای خوبی دارد.او ادامه می دهد: محسن چاووشی را در  "سنتوری " شناختم ولی کار زنده از ایشان ندیدم.وی درباره امیر تتلو بیان می دارد: تتلو رپ می خواند و من فضایم پاپ و راک است و برای همین فضای رپ را ترجیح نمی دهم اما جوانان و نوجوانان دوست دارند. تتلو کارش خاص است و متفاوت.

قرار بود با ناصر ملک مطیعی همبازی شوم اما نشد/بیک ایمان وردی بازیگری توانا بود

امین حیایی با اشاره به پروژه ای که بنا بود در آن با ناصر ملک مطیعی همبازی شود می گوید: قرار بود در فیلمی به کارگردانی تورج اصلانی باهاش همبازی شوم اما نشد. ناصرخان مردی دوست داشتنی و همانی است که در نقشهایش است. اولین فیلم ایرانی که در سینما دیدم  ?پهلوان مفرد ? بود که ایشان و رضا بیک ایمان وردی در آن همبازی بودند. بیک ایمان وردی هم بازیگری توانا بود.

بهرام رادان دوست دوران شباب است

حیایی درباره رفاقت با بهرام رادان اظار می دارد: بهرام دوست دوران شباب است. او دوست برادر کوچک یکی از دوستانم بود. همان موقع که هنوز وارد سینما هم نشده بود بهش گفتم تیپ ات خوراک سینماست. خودش هم دوست داشت بازی کند. یک بار در  ?هتل کارتن ? با خانم بیتا فرهی آمد سرصحنه و گویا خانم فرهی به دنبال معرفیش به یک پروژه بود. در جریان فیلمبرداری  ?آواز قو ? هم زنگ زد گفت رفقایت ما را تحویل نمی گیرند و من هم تماس گرفتم گفتم رفیقم است و هوایش را داشته باشید.


منبع: سینما ژورنال به نقل از برنامه 35