تبیان، دستیار زندگی
طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه یا همان امکان تغییر اپراتور بدون تغییر شماره، طرحی است که بالاخره پس از بارها مطرح شدن و به نتیجه نرسیدن، به صورت آزمایشی اجرا شده و توانسته برای ۱۳۹۷ نفر از کاربران با موفقیت انجام شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهاجرت به اپراتورها را امتحان کنید

طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه یا همان امکان تغییر اپراتور بدون تغییر شماره، طرحی است که بالاخره پس از بارها مطرح شدن و به نتیجه نرسیدن، به صورت آزمایشی اجرا شده و توانسته برای ١٣٩٧نفر از کاربران با موفقیت انجام شود.

بخش ارتباطات تبیان

اپراتور

ترابردپذیری شماره های تلفن همراه(Mobile Number Portability) مجوزی است که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صادر شده و در قالب این طرح هر مشترک می تواند بدون تغییر شماره خود، نسبت به عوض کردن اپراتور خود اقدام و بر حسب علاقه خود از سرویس ها و خدمات اپراتورهای دیگر استفاده کند. البته هر یک از مشترکان در طول سال حداکثر می توانند دو بار اپراتور ارائه دهنده سرویس خود را تغییر دهند و با همان شماره خود از خدمات اپراتورهای دیگر بهره ببرند.

این جابه جایی اپراتور هر بار برای کاربر هزینه ای ٥٠٠٠ تومانی دارد، اما از آنجا که تعرفه اپراتورهای مختلف در اینترنت، مکالمه و سایر خدمات متفاوت است، باید توجه داشت که با تغییر اپراتور و مهاجرت از اپراتور مبدا به مقصد، هزینه ها مطابق با اپراتور مقصد محاسبه خواهند شد و هر یک از اپراتورها بر حسب دائمی یا اعتباری بودن سیم کارت مشترک و درون شبکه ای یا برون شبکه ای بودن مکالمات، رقم های متفاوتی را در حساب مشترک اعمال می کنند.

بدین ترتیب از ٢٠ تیر ماه، اجرای طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه به صورت آزمایشی آغاز شد و علی اصغر عمیدیان -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- دوره آزمایشی یک ماهه را برای این طرح پیش بینی کرد. بدین ترتیب که در این دوره زمانی، همزمان با ارزیابی مستمر عملکرد اپراتورها و پایش اقدامات در مرکز ترابرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، به مرور برخی محدودیت ها در تعداد متقاضیان ورودی اپراتورها برداشته شده و پس از آن راه اندازی تجاری آغاز می شود.

در حال حاضر تنها اپراتور دوم برای برای ارائه این سرویس  مبلغی معادل 3000 تومان بابت سیم کارت جدید دریافت می کند و اما اپراتورهای دیگر حداقل در دوره اجرای آزمایشی این طرح ترجیح داده اند هزینه ای بابت ارائه این خدمات دریافت نکنند و در حال حاضر دو اپراتور دیگر این خدمات را به شکل رایگان ارائه می کنند

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاوت دوره آزمایشی را راهی برای اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح اپراتورها و ارتقای کیفیت خدمات در دوره راه اندازی تجاری می داند و به به گفته او بین دوره آزمایشی و دوره بهره برداری محدودیت تعداد شماره های قابل ترابردشدن و عدم امکان ترابرد شماره برای مشترکان حقوقی است.

بر اساس همین محدودیت هاست که در دوره آزمایشی هر یک از اپراتورهای تلفن همراه می توانند روزانه برای حداکثر ٥٠٠ شماره، عملیات ترابرد را انجام دهند و در صورتیکه سقف مجاز روزانه آنها تکمیل  شود، متقاضیان می توانند روز کاری بعدی درخواست خود را پیگیری کنند.

وی درباره نحوه ترابرد شماره و مهاجرت مشترکان تلفن همراه به سایر اپراتورها افزود: متقاضیان ترابرد شماره می توانند با مراجعه حضوری به دفاتر امور مشترکین و یا پایگاه اینترنتی اپراتوری که قصد مهاجرت و استفاده از شبکه اش را دارند از شرایط ترابرد شماره مطلع شده و درخواست خود را ثبت کنند.

از نکاتی که باید پس از فعال سازی طرح ترابرددپذیری مد نظر قرار گیرد، رعایت اصل عدم تبعیض است، بدین ترتیب اپراتوری که قرار است مشترک به شبکه آن منتقل شود (اپراتور پذیرا) باید کلیه خدمات ارایه شده در شبکه خود شامل مکالمات و خدمات ارزش افزوده را به مشترک ترابردشده ارایه کند.

همچنین اپراتور پذیرا نباید نسبت با ارایه پیشنهاد خاص به مشترکان ترابردشده نسبت به جذب مشترکین اپراتورهای دیگر اقدام کند و باید امکان استفاده از کلیه خدمات ارایه شده در شبکه اپراتور پذیرا به صورت یکسان برای تمامی مشترکین (اعم از مشترکین ترابرد شده و یا مشترک اصلی اپراتور) فراهم باشد.

در حال حاضر تنها اپراتور دوم برای برای ارائه این سرویس  مبلغی معادل ٣٠٠٠ تومان بابت سیم کارت جدید دریافت می کند و اما اپراتورهای دیگر حداقل در دوره اجرای آزمایشی این طرح ترجیح داده اند هزینه ای بابت ارائه این خدمات دریافت نکنند و در حال حاضر دو اپراتور دیگر این خدمات را به شکل رایگان ارائه می کنند.

بر اساس همین محدودیت هاست که در دوره آزمایشی هر یک از اپراتورهای تلفن همراه می توانند روزانه برای حداکثر 500 شماره، عملیات ترابرد را انجام دهند و در صورتیکه سقف مجاز روزانه آنها تکمیل  شود، متقاضیان می توانند روز کاری بعدی درخواست خود را پیگیری کنند.

در زمان اجرای تجاری ترابردپذیری نیز شرایط برای اپراتورهای به این صورت است که به طور هفتگی از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات وضعیت آنها رصد شده و تعداد مشترکین جدیدی که می توانند جذب کنند با توجه به نتیجه آزمایش ها در دوره آزمایشی به آنها اعلام می شود و به گفته عمیدیان اگر اپراتوری در مرحله آزمایشی شرایط مناسب را رعایت نکرده و دستخوش تخلف شود، در مرحله تجاری و بهره برداری اقتصادی به او اجازه گرفتن مشترک داده نخواهد شد و یا این تعداد محدود می شود.

ظاهرا موفقیت طرح ترابردپذیری از ابتدای اجرا تا هفته سوم روند مثبتی را طی کرده و بنا بر اعلام در هفته اول، اپراتورها در شرایطی که فراهم شده بود تا بتوانند هر یک روزانه ٥٠٠ شماره تلفن همراه را ترابرد کنند، تنها یک درصد موفق به اجرای این طرح شدند. در هفته دوم تعداد مشترکان به ٧٥٠ مشتری رسید و موفقیت اپراتورها تا ١٠ درصد افزایش یافت؛ این رقم ها تا هفته سوم به ١٠٠٠مشترک در روز و ٢٠ درصد موفقیت منجر شد. همچنین به گفته عمیدیان، طبق آخرین آمار در قالب این طرح از میان بیش از ٦٠٠٠ درخواست ترابرد شماره حدود ١٣٩٧ مورد با موفقیت انجام شده است.


منبع: خبرگزاری ایسنا