تبیان، دستیار زندگی
جواد نوروزبیگی تهیه کننده سینما با گلایه از رسیدگی نکردن سازمان سینمایی و موسسه رسانه های تصویری به مساله قاچاق فیلم ها درباره قاچاق فیلم «ملبورن» که باعث ورود زودهنگامش به شبکه نمایش خانگی هم شد، گفت: ما متوجه دانلودهای غیر قانونی فیلم «ملبورن» به کارگرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«ملبورن» دربازار قاچاق

جواد نوروزبیگی تهیه کننده سینما با گلایه از رسیدگی نکردن سازمان سینمایی و موسسه رسانه های تصویری به مساله قاچاق فیلم ها درباره قاچاق فیلم «ملبورن» که باعث ورود زودهنگامش به شبکه نمایش خانگی هم شد، گفت: ما متوجه دانلودهای غیر قانونی فیلم «ملبورن» به کارگردانی نیما جاویدی در سایتی که می دانیم در اصفهان است شدیم و آدرس آن را به مراجع داده ایم تا مساله را پیگیری کنند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان

title

وی ادامه داد: با وجود اینکه اقلام تبلیغاتی این فیلم آماده نبود و برنامه ما این بود که فیلم در شهریور ماه به شبکه نمایش خانگی بیاید ولی به دلیل این اتفاق شبانه روز تلاش کردیم تا فیلم «ملبورن» زودتر از برنامه به شبکه نمایش خانگی بیاید. متاسفانه در این فرصت یک هفته ای دانلود غیرقانونی فیلم ادامه داشت و هنوز هم علیرغم شکایت ما سایت فیلتر نشده است.

از شکایت هم نتیجه نگرفته ام

نوروزبیگی با اشاره به پیگیری هایی که برای پیشگیری از این اتفاق انجام داده است، بیان کرد: من به سید مصطفی ابطحی مدیر عامل موسسه رسانه های تصویری نامه نوشته ام اما هنوز جوابی نگرفته ام. فکر می کنم اگر هنوز بخش مبارزه با قاچاق فیلم در این موسسه فعال باشد عملا کارکردی ندارد.

نوروز بیگی که فیلم «اعترافات یک ذهن خطرناک» ساخته هومن سیدی به تهیه کنندگی او دچار سرنوشت مشابهی شده بود با بیان اینکه سر شکایت از قاچاق آن فیلم فهمیده است برخورد جدی برای این امر صورت نمی گیرد، ادامه داد: من سر شکایت همان فیلم دلسرد شدم و کار را رها کردم. به نظرم فقط در صحبت و سخن از جلوگیری قاچاق فیلم حرف به میان می آید و در عمل سازمان سینمایی متولی جدی برای این کار ندارد. الان ضرر ما را چه کسی جبران می کند؟

کسی پیگیر پخش غیرمجاز فیلم های ایرانی از ماهواره نیست

وی ادامه داد: در تمام این سال ها آیا دیده اید کسی در زمینه قاچاق آثار سینمایی محاکمه شود؟ حالا یک اتفاق کوچک در زمینه های دیگر در جامعه سینمایی رخ بدهد صدایش از همه جا پخش می شود ولی آنجا که پای حق و حقوق فیلمسازان در میان است ما حتی نمی بینیم یک نفر ۵ ضربه شلاق بخورد. در حالیکه وسعت قاچاق فیلم هر روز هم گسترده تر می شود. در این میان تیزر فیلمی بدون نظر تهیه کننده و عوامل از شبکه جم که پخش می شود سریع تهیه کننده را احضار می کنند و ماجرا تا رئیس قوه قضاییه هم پیش می رود اما فیلم ما که از شبکه های ماهواره ای بی اجازه پخش می شود کسی ما را صدا نمی کند بپرسد شما شکایتی ندارید؟

این تهیه کننده با انتقاد از اینکه سازمان سینمایی بخش حقوقی جدی ندارد، گفت: ما حتی حاضر هستیم خودمان پول وکیل بدهیم تا کار را پیگیری کند اما سازمان سینمایی در این امر جدی نیست.

وی در پاسخ به اینکه فیلم چطور به دست سایت های غیر قانونی رسیده است، عنوان کرد: فیلم «ملبورن» زیرنویس انگلیسی دارد و حدس ما این است که وقتی توسط کمپانی ها به جشنواره های خارج از کشور رفته از این طریق قاچاق شده است اما فیلم «اعترافات یک ذهن خطرناک» در جشنواره فجر که همزمان در استان ها روی پرده رفته بود از روی پرده ضبط شده بود و به این طریق قاچاق شد که نشان می دهد اکران در جشنواره های خودمان هم امنیت ندارد.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .