تبیان، دستیار زندگی
«عبدالله جلیلی» عکاسی است که از ۳۷ سال گذشته تا امروز در میدان آزادی از مردم تهران و مسافرانی که به میدان آزادی می آیند، عکس می گیرد؛ آن هم در روزگاری که عموم مردم با گوشی های تلفن همراه می توانند با میدان آزادی سلفی بگیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

37 سال عکس یادگاری در میدان آزادی

«عبدالله جلیلی» عکاسی است که از 37 سال گذشته تا امروز در میدان آزادی از مردم تهران و مسافرانی که به میدان آزادی می آیند، عکس می گیرد؛ آن هم در روزگاری که عموم مردم با گوشی های تلفن همراه می توانند با میدان آزادی سلفی بگیرند.

بخش هنری تبیان
عکاسی در آزادی

یکی از نوستالژی های خیلی از مردم کشورمان، بازدید از برج آزادی و گرفتن عکس یادگاری در این محل است؛ عکس هایی که دیگر در آلبوم ها، رنگ و رویی از آن نمانده است اما هنوز عکاس این عکس ها در میدان آزادی منتظر است که کسی از او بخواهد یک عکس یادگاری با برج آزادی بگیرد. آن هم در روزگاری که عموم مردم با گوشی های تلفن همراه می توانند با میدان آزادی سلفی بگیرند.

چهره این پیرمرد از شدت آفتاب، سوخته است اگر چه کلاهی حصیری بر سر دارد... او حتی دست هایش را پوشانده تا کمتر دست هایش در معرض آفتاب قرار گیرد اما با این حال آفتاب دست هایش را هم سوزانده است. او تعدادی عکس امانتی آماده شده در دست دارد تا به صاحبانش بدهد؛ عکس هایی از یک سرباز و چند جوان و کودک با برج آزادی ...

این عکاس «عبدالله جلیلی» نام دارد؛ اهل تبریز است؛ سال 56 دوربین عکاسی پولاروید می گیرد؛ اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و پایان خدمت سربازی عکاسی را در میدان آزادی شروع می کند. کاری که هیچ وقت برایش تکراری نمی شود.

حاج عبدالله با زبان شیرین آذری، درباره شروع عکاسی در میدان آزادی می گوید: «بعد از پیروزی انقلاب بدون اینکه دوره آموزشی بگذرانم، در این محل عکاسی را شروع کردم؛ اتفاق های زیادی را در اینجا به تصویر کشیدم؛ به یاد دارم یک روز مسعود رجوی و هوادارانش در همین میدان آزادی تجمع کرده بودند؛ اینجا پر از جمعیت بود؛ من از آنها عکس هایی گرفتم و بلافاصله دور شدم؛ بعد از آن درگیری هایی ایجاد شد و نارنجک زدند.

در این میدان رفت و آمدهایی را شاهد بودم؛ روسای جمهوری که برای سخنرانی به این محل می آمدند و می رفتند. علاوه بر این روزهای جنگ را به یاد دارم؛ گاهی رزمنده ها برای اعزام از اینجا حرکت می کردند و من از آنها عکس می گرفتم. یکی از روزهای به یادماندنی روز ارتش بود که عکس های یادگاری از سربازان ارتش گرفتم. اما چند سالی است که روز ارتش دیگر در این محل برگزار نمی شود و مانور را به حرم امام (ره) برده اند.»

عکاسی در آزادی

از پیرمرد عکاس می خواهیم تا از عکس های یادگاری که از رویدادهای مهم گرفته بگوید؛ او به ظاهر کلافه می شود و می گوید: «من 37 سال است که در میدان آزادی عکاسی می کنم؛ عمرم را به عکاسی گذراندم اما دستم به جایی بند نیست؛ حتی بیمه ام اختیاری است؛ سرمایه من عکس هایی بود که در این سال ها گرفتم اما یک فردی به بهانه جمع آوری عکس ها آمد و سرم را کلاه گذاشت و همه عکس هایم را برد و دیگر خبری از او نشد؛ الان خودم هستم و خودم با مردمانی که می خواهند در کنار برج آزادی عکس بگیرند.»

در همین چند دقایقی که گاهی عابری از کنار میدان آزادی عبور می کند، حاج عبدالله فرصت را غنیمت شمرده و مثل همیشه می گوید: «عکس می اندازیم، عکس....» با اینکه او در گرما ایستاده و کسی هم از عکاسی اش استقبال نمی کند، باز هم ناامید و خسته نشده است.

عکاسی در آزادی

از حاج عبدالله درباره تعداد عکس هایی که گرفته می پرسیم؛ او می گوید: «همیشه بعد از اذان صبح تا تاریکی شب در اینجا بوده ام؛ به اندازه موهای سرم عکس گرفتم؛ آن زمان برای هر قطعه عکس 8 تومان پول می گرفتم. اگر عکس کسی خوب چاپ نمی شد، تمدید می کردم؛ تا امروز کسی از من ناراضی نبوده؛ پول شیرین است اما آخرت از همه دنیا شیرین تر است.»

این پیرمرد عکاس در حالی که به نشانه شکرگزاری دست ها و نگاهش را به سمت آسمان می برد، بیان می کند: «این روزها زندگی به سختی می گذرد؛ این دوران با چند سال پیش قابل مقایسه نیست؛ مردم نسبت به هم محبت بیشتری داشتند اما امروز نسبت به سختی های دیگران بی تفاوت هستند. کار و کاسبی ما بیشتر در روزهای عید است، اما دیگر نمی گذارند مردم به میدان آزادی بیایند؛ به خاطر این محدودیت کار و کاسبی ما هم کم رونق شده است.»

پایان صحبت های حاج عبدالله به گلایه ای ختم می شود: «الان یک بچه هم می فهمد چه کسی پولدار است، به سمت او کشیده می شود؛ دیگر مثل سابق به پیرمردها احترام نمی گذارند.»


منبع: فارس