تبیان، دستیار زندگی
نرم افزار پیام رسان «یاهو مسنجر»(Yahoo Messenger) دیگر پیامی منتقل نخواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«یاهو مسنجر» همیشه ساکت شد

یاهو مسنجر نرم افزار پیام رسان «یاهو مسنجر»(Yahoo Messenger) از دیروز دیگر پیامی منتقل نکرد.

فرآوری: بابایی-بخش ارتباطات تبیان

یاهو مسنجر

دیروز روز آخر خدمات رسانی سیستم پیام رسان سایت یاهو است و همان طور که پیش از این سایت یاهو اعلام کرده بود از ١٥ مرداد یاهو مسنجر برای همیشه تعطیل خواهد شد.

سایت یاهو سیستم پیام رسان خود یعنی «یاهو مسنجر» را از امروز، 5 آگوست(15 مرداد) به صورت رسمی تعطیل می کند.

هم اکنون دانلود های نسخه های پیشین این پیام رسان دیگر در یاهو در دسترس نیستند و پس از این تاریخ کاربران حتی دیگر قادر به وارد شدن به این برنامه و ارسال پیام  نیز نیستند.  علاوه  بر اینکه کاربران امکان وارد شدن به یاهو مسنجر به صورت رسمی و ارسال پیام را نخواهند داشت، همچنین از طریق دیگر نرم افزار های طرف سوم نیز نمی توان از این پیام رسان استفاده کرد.

این نرم افزار اواخر سال 1990 میلادی از طرف شرکت یاهو منتشر شد و خیلی زود توانست کاربران زیادی را به دست آورد.  سخنگوی این شرکت اعلام کرده که این پیام رسان مخصوصا در کشور های آسیایی - اقیانوسیه طرفداران زیادی داشته اما اکنون یاهو یک پیام رسان «بین پلتفرمی» دارد که ظاهری بسیار مدرن تر پیدا کرده است.

وی گفت: "دسامبر سال 2015 ما یک Yahoo Messenger جدید برای موبایل، وب و ایمیل یاهو در دسکتاپ با ظاهری مدرن معرفی کردیم؛ این تغییر بزرگ در ظاهر همچنین سرعت بسیار بیشتر، امکان ارسال پیام ها به صورت هوشمند، تصاویر و حتی تصاویر گیف را در گفتگو های تک به تک فراهم می کند".

وی افزود:"در حالی که سعی کرده ایم ارتباط قوی بین محصول خاطره انگیز قبلی و پیام رسان جدید برقرار کنیم، اما تمام کاربران خود را تشویق می کنیم که به یاهو مسنجر جدید مهاجرت کنند، چرا که یاهو مسنجر قدیمی از تاریخ 5 آگوست(امروز) دیگر پشتیبانی نخواهد شد؛ ما همچنان تمرکز ویژه ای روی پیام رسان جدید خود قرار خواهیم داد و هدف ما فراهم آوردن بهترین تجربه برای کاربران خودمان است".

یاهو طی چند ماه پیش در تلاش برای از بین بردن سرویس های غیرضروری است که دیگر کاربران خود را از دست داده اند؛ برای مثال می توان همین یاهو مسنجر یا دیگر مجله های دیجیتالی این شرکت را نام برد.

یاهومسنجر جدید به دو قسمت تقسیم می شود. سمت چپ این برنامه فهرست تماس ها را نشان می دهد. کاربران می توانند یک تماس را به مسنجر دعوت کنند و دست راست جزییات مکالمه با تماس های کاربر را نشان می دهد.  علاوه بر محتوا، کاربران می توانند تصاویر و شکلک ها و تصاویر متحرک را در مکالمات خود ارسال کنند.

پیش از این «یاهو» اعلام کرده بود که از اول سپتامبر سرویس Yahoo Recommends را که ابزاری برای پیشنهاد خواندن مقاله ها در اینترنت است را نیز دیگر پشتیبانی نخواهد کرد.

کاربران برای ادامه  کار با یاهومسنجر از ١٥ مرداد برابر با پنجم اوت باید نسخه ارتقا یافته برنامه مسنجر برای ویدوز و مک را دانلود کنند.

یاهو نسخه جدید مسنجر را از سال ٢٠١٥ آزمایش کرده و اکنون واکنش مثبتی از کاربران جهانی دریافت کرده است. بعلاوه این شرکت نسخه های ویژه اندروید و iOS این برنامه را به منظور رقابت با مسنجر فیسبوک و واتس اپ منتشر کرده است.

امکانات

برنامه یاهومسنجر جدید به کاربران امکان می دهد علاوه بر ارسال پیام های ساده، تصاویر، ویدئو و تصاویر متحرک GIF هم به دوستانشان ارسال کنند.  کاربران با استفاده از این برنامه  می توانند تصاویر متعددی را به صورت همزمان با استفاده از امکان ویژگی "درگ اند دراپ" به اشتراک بگذارند و هر پیام یا تصویری را که پسندیدند بلافاصله با دوستان شان به اشتراک بگذارند.

نوتیفیکیشن با هشدارهای دسکتاپ

با کمک هشدارهای دسکتاپ مسنجر کاربران می توانند به راحتی چندین کار را به صورت همزمان انجام دهند و در حالی که سرگرم استفاده از برنامه های دیگر هستند به روزرسانی ها و هشدارهای مسنجر را دریافت کنند، زیرا مسنجر بدون سروصدا در زمینه  دسکتاپ کار می کند.

دگمه unsend یا لغو ارسال در یاهومسنجر

یاهو در نسخه ارتقا یافته مسنجر دگمه لغو ارسال را تعبیه کرده که به کاربر امکان می دهد یک پیام، تصویر یا تصویر متحرک را لغو کند و در صورتی که آن را ارسال کرده با کلیک بر روی این دگمه مانع از ارسال آن شود.

اشتراک گذاری عکس

با برنامه جدید یاهومسنجر، اشتراک گذاری تصاویر کیفیت بالا امکان پذیر شده است.

تصاویر متحرک GIF

کاربران می توانند با استفاده از تصاویر متحرک GIF از شبکه Tumblr به شرح وضعیت خود بپردازند با اینهمه این ویژگی تنها در نسخه اندروید، iOS و وب موجود است.

وضعیت آفلاین و سرعت پایین اینترنت

اگر دوستان پیام یا تصاویری را هنگامی که کاربر به اینترنت متصل نیست به اشتراک بگذارد، وی می تواند آنها را زمانی که آنلاین می شود مشاهده کند.

کاربران برای ادامه  کار با یاهومسنجر از 15 مرداد برابر با پنجم اوت باید نسخه ارتقا یافته برنامه مسنجر برای ویدوز و مک را دانلود کنند.

نصب

جدیدترین نسخه یاهومسنجر قابل حمل است یعنی نیاز به نصب این برنامه نیست. کاربران تنها باید مسنجر را دانلود کرده و بر روی آن دابل کلیک کنند. در ابتدا مسنجر از آی دی ایمیل یاهو و رمز عبور درخواست خواهد کرد و گاهی نیز از کاربر درخواست می کند به دلایل امنیتی کلمه عبور جدیدی ایجاد کند.

استفاده

به محض این که پروسه نصب اولیه کامل شد، یاهومسنجر در زمینه دسکتاپ اجرا خواهد شد. کاربران می توانند آن را از نوار ابزار باز کنند و نسخه به روز شده منابع زیادی مصرف نکرده و احتمال گیر کردن آن کمتر است.

یاهومسنجر جدید به دو قسمت تقسیم می شود. سمت چپ این برنامه فهرست تماس ها را نشان می دهد. کاربران می توانند یک تماس را به مسنجر دعوت کنند و دست راست جزییات مکالمه با تماس های کاربر را نشان می دهد.  علاوه بر محتوا، کاربران می توانند تصاویر و شکلک ها و تصاویر متحرک را در مکالمات خود ارسال کنند.

گزینه اول به کاربران امکان می دهد از سیستم شان تصویر اضافه کنند، در حالی که گزینه دوم به کاربر امکان می دهد از شکلک ها استفاده کند. یاهو در نسخه جدید هزاران شکلک عرضه کرده است. گزینه سوم به کاربر امکان می دهد تصاویر متحرک را اضافه کند. اگر کاربر این گزینه را انتخاب کند مسنجر تصاویر متحرک محبوب از وب را نشان می دهد با این همه اندکی تاخیر در بارگذاری تصاویر متحرک وجود دارد.  اگر GIF به مکالمه ارسال شود در اندازه بزرگ در پنجره مکالمه نمایش داده می شود و کاربر می تواند با قراردادن نشانگر موس خود بر روی تصویر آن را فعال کند.

همچنین می توان با انتخاب گزینه لغو ارسال تصویر، از ارسال آن جلوگیری کرد. بر اساس گزارش پایگاه خبری پی سی-تبلت، در کل می توان گفت یاهومسنجر جدید به راحتی قابل استفاده بوده و برنامه سبکی محسوب می شود. کاربرانی که همچنان از نسخه قدیمی مسنجر استفاده می کردند از این پس باید به نسخه جدید مهاجرت کنند، در غیر این صورت قادر به استفاده از آن نخواهند بود.


منابع: تسنیم، ایسنا