تبیان، دستیار زندگی
حسین خلیلی گفت: بسیاری از مسئولان امروز افتخار می کنند که هر سال به خانه خدا مشرف می شوند؛ درحالی که شهید بابایی واجبش را به درستی شناخت و برای آن از همه چیزش گذشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :


الگوگیری از شهید بابایی

حسین خلیلی گفت: بسیاری از مسئولان امروز افتخار می کنند که هر سال به خانه خدا مشرف می شوند؛ درحالی که شهید بابایی واجبش را به درستی شناخت و برای آن از همه چیزش گذشت.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
حسین خلیلی

سرتیپ دوم خلبان حسین خلیلی از خلبانان هواپیماهای اف 5 و اف 14 در دوران دفاع مقدس و از همرزمان شهید عباس بابایی با بیان اولین خاطره دیدار با شهید بابایی اظهار داشت: بعد از عملیات اچ 3 که برای سوخت گیری هواپیماها را اسکورت کردیم تا به غربی ترین پایگاه عراق حمله کنند، برای دیدار با امام (ره) دعوت شدیم؛ در اتوبوس بودیم که اولین بار شهید بابایی را در آنجا دیدم و باهم آشنا شدیم. انس و الفت ما به همان زمان یعنی فروردین ماه سال 1360 برمی گردد.

وی افزود: در پایگاه تبریز با هم بودیم. آنجا از موضوعات مختلف مثل انقلاب و مسائل دیگر صحبت می کردیم؛ چون علاقه مند بودم از توانایی های عباس بیشتر بدانم. جالب آنکه شش ماه بعد زمانی که فرمانده پایگاه شکاری بوشهر شد من سروان بودم. او با دو درجه ارتقا و چند سمت بالاتر وقتی فرمانده شد درخواست کرد اولین کسی که برای آموزش بیاید من باشم و این گونه توانستم به عنوان شاگرد نزد وی خدمت کنم.

بالاترین ویژگی ایشان اخلاص بود؛ دوم اینکه از همه چیز خود برای انقلاب گذشته بود. می گفت دفاع مقدس برای ما بزرگ ترین آزمون است و این آزمون تاریخی با موفقیت نمی گذرد مگر اینکه تمام تلاشمان را برای پیروزی کشور و ملت بکنیم و در این راه یا پیروز بیرون می آییم یا به درجه رفیع شهادت نائل می شویم

خلیلی در خصوص بارزترین خصوصیت شهید بابایی گفت: بالاترین ویژگی ایشان اخلاص بود؛ دوم اینکه از همه چیز خود برای انقلاب گذشته بود. می گفت دفاع مقدس برای ما بزرگ ترین آزمون است و این آزمون تاریخی با موفقیت نمی گذرد مگر اینکه تمام تلاشمان را برای پیروزی کشور و ملت بکنیم و در این راه یا پیروز بیرون می آییم یا به درجه رفیع شهادت نائل می شویم.
وی ادامه داد: شهید بابایی زمانی که جنگ و انقلاب و راه را شناخت با تمام وجود شب و روز زحمت کشید و درراه ساختن خودش چه ازنظر اعتقادی و چه خودسازی از هیچ کوششی دریغ نکرد. اعتقاد داشت برای اعتلای جنگ و قطع وابستگی از بیگانگان باید تلاش کنیم. خودش مصداق آیه «لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون» بود؛ که برای رسیدن به هدفش از بزرگ ترین چیزها مثل زن و فرزند گذشت و در نهایت پرواز کرد.
هم رزم شهید بابایی افزود: خدا همسر ایشان را رحمت کند؛ شهید بابایی به نوعی از همسرش گذشت؛ قبول نمی کرد یارانش به شهادت برسند و او در کنار همسرش باشد؛ این بود که با همه وجود تلاش کرد و خدمات بسیار ارزنده ای مثل آموزش شاگردان جدید، برقراری سامانه نیروی هوایی و سامانه جهاد خودکفایی در نیروی هوایی انجام داد و به آنجا رسید که در روز عید قربان وقتی ترجیح داد در کربلای ایران بماند و به حج در سرزمین تحت سلطه سعودی ها نرود خدا مزد او را داد و در روز جمعه 15 مردادماه برای انجام عملیاتی سوار بر هواپیمای اف 5 شد و در پایان مأموریت، گلوله ای گلوی ایشان را برید و روحش به پرواز درآمد.
سرتیپ خلیلی به نحوه فرماندهی شهید بابایی اشاره کرد و گفت: ایشان باوجود مشغله فراوان به همه کارهایی که در حیطه وظایفش بود عمل می کرد. همیشه می گفت باید در کار اخلاص داشته باشیم و باید خود را جای کوچک ترین افراد بگذاریم. این طور نبود که چون فرمانده بود برای دیگر کارها وقت نداشته باشد. علی رغم کارهای بزرگی که در دفاع مقدس انجام داد، همواره مثل یک بسیجی در کنار رزمنده ها حضور داشت.

وی شهادت عباس بابایی را بزرگ ترین درس او به مسئولین دانست و عنوان کرد: ایشان کاندیدای رفتن به خانه خدا بود؛ اما درحالی که دوستان و همسرش در کنار خانه خدا منتظرش بودند ترجیح داد در کربلای ایران بماند. بسیاری از مسئولان امروز افتخار می کنند که هر سال به خانه خدا مشرف می شوند؛ درحالی که شهید بابایی واجبش را به درستی شناخت و برای آن از همه چیزش گذشت تا به آرمانش نزدیک شود. مسئولان باید مسائل مهم کشور را همچون شهید بابایی اولویت بندی و از نظرات مقام معظم رهبری استفاده کنند.


منبع: خبرگزاری دفاع مقدس