تبیان، دستیار زندگی
شایعه مرگ هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی موجی از نگرانی را در میان هواداران او برانگیخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دردسرهای شبکه های اجتماعی برای آقای موراکامی

شایعه مرگ هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی موجی از نگرانی را در میان هواداران او برانگیخت.

بخش ادبیات تبیان
هوراکی موراکامی

شایعه مرگ هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی دیروز سوژه داغ رسانه های اجتماعی بود و موجب نگرانی علاقه مندان و هواداران این نویسنده مشهور شد.

این نگرانی از آنجا ایجاد شد که اکانتی از سوی شینچوشا ناشر ژاپنی، خبر مرگ این نویسنده را منتشر کرد.

در این توییت که ساعت 3 بعدازظهر (پنج شنبه) در شبکه های اجتماعی منتشر شد اعلام شده بود: «هاورکی موراکامی رمان نویس ژاپنی درگذشت. اخبار رسمی در این باره به زودی منتشر می شود».

در واقع این اکانت مربوط به ماه آوریل امسال بود که دیروز برای اولین بار منتشر شد.

این توییت به اشتباه خبر مرگ موراکامی را اعلام کرده بود و به سرعت و ظرف چند دقیقه توسط طرفداران این نویسنده متوقف شده بود. ناشر انگلیسی این نویسنده نیز بلافاصله اعلام کرد او زنده است و حالش خوب است.از جمله در یکی از این توییت ها آمد:

موراکامی حالش خوب است و روزی 120 مایل می دود و همچنان ترانه های بیتل ها را گوش می دهد.

در ماه ژوئن نیز خبر مشابهی درباره نویسنده مشهور آمریکایی کورمک مک کارتی منتشر شده بود و توسط اکانتی از ناشر وی ناپف وارد شبکه های اجتماعی شده بود. تنها 40 دقیقه بعد انتشارات پنگوئن رندوم هاوس که مالک ناپف نیز هست این ادعا را رد کرده بود و تاکید کرده بود که مک کارتی صحیح و سالم است و همچنان نسبت به اخبار توییتری بی اعتناست.

بعدا معلوم شد که توماسو دی بندتی روزنامه نگار ایتالیایی که در انتشار این اخبار سابقه طولانی دارد، این اکانت را جعل کرده بود.

او این کار را ادامه می دهد تا ثابت کند شبکه های اجتماعی قابل اعتماد نیستند و نباید به اخبار آنها اعتماد کرد.

این بار نیز بلافاصله انتشارات پنگوئن رندوم هاوس ناشر موراکامی در آمریکا نیز تقلبی بودن این خبر را تایید کرد و ناشر ژاپنی شینچوشا نیز اعلام کرد این نیز کار بندتی بوده است. او به تازگی خبری مبنی بر مرگ جی.ام.کوتسی نویسنده مشهور آقریقای جنوبی را نیز منتشر کرده بود.


منبع: مهر