تبیان، دستیار زندگی
نقاش كویر خودش هم خبر داشت كه بزرگداشت بعدی به او اختصاص خواهد داشت. همان شبی كه از هانیبال الخاص سخن گفت، مدیر گالری آرت سنتر وعده داد كه مراسم بعدی برای او برگزار خواهد شد، اما پرویز كلانتری در بستر بیماری افتاد و حالا این وعده عملی شده، اما بدون حضور ن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگداشت «نقاش کویر» در آرت سنتر

با نمایش اولین نقاشی و تنها مجسمه پرویز كلانتری صورت می گیرد

نقاش كویر خودش هم خبر داشت كه بزرگداشت بعدی به او اختصاص خواهد داشت. همان شبی كه از هانیبال الخاص سخن گفت، مدیر گالری آرت سنتر وعده داد كه مراسم بعدی برای او برگزار خواهد شد، اما پرویز كلانتری در بستر بیماری افتاد و حالا این وعده عملی شده، اما بدون حضور نقاش.

بخش هنری تبیان
پرویز کلانتری

سه ماه از روزهایی كه دوستان و اطرافیان پرویز كلانتری برای او جمع شده بودند، گذشته است. 31 اردیبهشت سال جاری این نقاش پس از یك دوره بیماری درگذشت. سه ماه از این اتفاق گذشته و حالا قرار است بار دیگر دوستان كلانتری به یاد او گردهم بیایند البته برخلاف روال معمول در ایران كه معمولا پس از درگذشت هنرمند، تصمیم برای بزرگداشت او گرفته می شود، كلانتری در جریان این برنامه قرار داشت و مهرماه 93 كه بزرگداشتی برای هانیبال الخاص، نقاش، برگزار شده بود، پرویز كلانتری هم یكی از سخنران هایی بود كه از الخاص گفت. از همان شب وحید ملك، مدیر گالری آرت سنتر، به كلانتری وعده داد كه بزرگداشت بعدی برای این هنرمند خواهد بود. البته این اولین بار نیست كه بزرگداشت هایی برای هنرمندان تجسمی در گالری آرت سنتر برگزار می شود و پیش از این هم بزرگداشت فرامرز پیلارام، جعفر روحبخش، ماركو گریگوریان، ناصر اویسی و.. برپا شده است. ملك در مورد برنامه ریزی برای برگزاری این بزرگداشت به «شرق» گفت: «از همان زمانی كه افتتاح نمایشگاه هانیبال الخاص برگزار شد، گفتم كه بزرگداشت بعدی درباره كلانتری خواهد بود. حتی در تمام این دو سالی كه در حال تدارك نمایشگاه بودیم، او در جریان امور قرار داشت و در ماه های پایانی عمر، پزشك معالج او می گفت این بزرگداشت می تواند روحیه اش را بالا ببرد كه متأسفانه با درگذشت او، نتوانستیم شاهد حضور خودش در این مراسم باشیم».
از تمام دوره های فعالیت پرویز كلانتری آثاری به نمایش گذاشته می شود كه به گفته ملك، بسیاری از آنها مخصوصا آثاری كه مربوط به دوران قدیمی تر است، تابه حال دیده نشده اند. یكی از این آثار، تابلو نقاشی كلانتری است كه آن را در دوران نوجوانی خود خلق كرده و اولین نقاشی او محسوب می شود. ملك در مورد جزئیات آثاری كه قرار است در این بزرگداشت به نمایش گذاشته شوند، افزود: «37 اثر از دهه 20 تا 90 گردآوری شده اند. شاید یكی از نكات جالب، اولین نقاشی كلانتری است كه تاكنون به معرض نمایش گذاشته نشده. این اثر درویش نام دارد كه انتزاعی است و نزد برادرش، ایرج كلانتری، نگهداری می شود».
ملك همچنین از نمایش مجسمه ای از كلانتری خبر داد: «این مجسمه اولین و آخرین اثر حجمی كلانتری و از مجموعه گنبدهاست كه در سال 1336 خلق شده است».
مدیر گالری آرت سنتر درباره نحوه گردآوری این آثار عنوان كرد: «گردآوری آثار سخت بود. برخی از آنها را از مجموعه داران گرفتیم. مدت ها در حال برنامه ریزی برای این بزرگداشت بودیم. در این مدت فیلم های زیادی گرفته شد و خود او هم همكاری زیادی در این راه انجام داد. فیلم های دیگری نیز از قبل از انقلاب تا همین اواخر از او نمایش داده می شود تا شخصیت او از وجوه مختلف نشان داده شود».
او درباره اینكه واكنش كلانتری نسبت به برگزاری این بزرگداشت چه بود، چنین پاسخ داد: «او هنرمندی بود كه همیشه روی این موضوع تأكید می كرد كه ملت ما قدر بزرگان را نمی داند و به همین دلیل تلاشمان این بود كه از او تا زمانی كه زنده است، قدردانی كنیم. خودش هم علاقه مند بود».
به گفته ملك، در مراسم بزرگداشت كلانتری نه تنها سخنران هایی از هنرهای تجسمی، بلكه هنرمندان سینما و مسئولان وزارت ارشاد و شهرداری حضور خواهند داشت.
بزرگداشت پرویز كلانتری جمعه 15 مرداد 1395 از ساعت 17 تا 21 در گالری آرت سنتر به نشانی بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، پلاک 145، انجمن خوشنویسان برگزار می شود.


منبع: شرق