وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ژاپن به عنوان اولین کشور جهان، پخش تلویزونی با کیفیت 8K را رونمایی کرد. این رونمایی دقیقا ۵ روز قبل از شروع مراسم المپیک ریو انجام شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ژاپن در آستانه المپیک ۲۰۱۶ از پخش تلویزیونی با کیفیت 8K رونمایی کرد

 
المپیک ۲۰۱۶

ژاپن به عنوان اولین کشور جهان، پخش تلویزونی با کیفیت 8K را رونمایی کرد. این رونمایی دقیقا ۵ روز قبل از شروع مراسم المپیک ریو انجام شده است. کیفیت 8K به معنای رزولوشن ۴۳۲۰ در  پیکسل۷۶۸۰ است. این رزولوشن ۱۶ برابر رزولوشن فول اچ‌دی و ۴ برابر استاندارد 4K است. استاندارد 4K تنها در چند کشور جهان به طور محدود در حال گسترش است.

فرمت این تصاویر معرفی شده که توسط شبکه‌ی NHK استفاده خواهند شد، از صدای فراگیر ۲۲.۲ کانال نیز پشتیبانی می‌کند. NHK به کمک آزمایشگاه تحقیق و توسعه‌ی خود، به منظور پخش این تصاویر، یک شبکه‌ی ماهواره‌ای راه‌اندازی کرده که ترکیبی از تصاویر 8K و 4K را پخش خواهد کرد. این شبکه تا زمان المپیک توکیو ۲۰۲۰ تکمیل خواهد شد و در آن زمان تنها تصاویر 8K پخش خواهد کرد. در حال حاضر این شبکه از ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی تا ۵ بعدازظهر فعال خواهد بود و در زمان مسابقات المپیک ریو، این ساعات افزایش پیدا خواهند کرد.

در مراسم رونمایی از این پخش جدید، تمرکز برنامه‌های این شبکه مانند اکثر شبکه‌های اچ‌دی جهان، بر برنامه‌های هنری، ورزشی، موسیقی و مستند عنوان شده است.

چالش‌های مهندسی زیادی برای پخش تصاویر 8K وجود دارند. دوربین، وسایل ضبط و میکس، صفحات نمایش و دیگر وسایل استودیویی باید برای این پخش آماده شوند تا بتوان تصاویر فشرده نشده‌ی 8K را پخش کرد. پس از آن، تجهیزات فشرده‌سازی باید آماده شوند تا سیگنال فرستاده شده برای پخش عمومی بهینه شود. سیگنال‌های ماهواره‌ای فرستاده شده، ده‌ها برابر مقیاس مگابیت بر ثانیه حجم دارند و گیرنده‌های دیجیتال یا تلویزون‌ها برای کدگشایی آنها مورد نیاز است.

در حال حاضر، تجهیزات کاربری مورد نیاز برای پخش این تصاویر وجود ندارد و تلویزیون NHK مکان‌هایی عمومی برای پخش مسابقات المپیک در نظر گرفته است. این شرکت امیدوار است که این نوع از پخش تلویزونی تا سال ۲۰۱۸ فراگیر شده و برای مسابقات المپیک ۲۰۲۰ آماده شود.زومیت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین