تبیان، دستیار زندگی
جنیفر اسکارس متصدی پیشین فرهنگ خاورمیانه در موزه ملی اسکاتلند در گفت وگو با «تاریخ ایرانی» به پرسش هایی در باب تاثیر مد اروپا بر زنان دربار قاجار پاسخ داده است. این مدرس افتخاری در کالج هنر و طراحی Duncan of Jordanstone در بریتانیا،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دختر ناصرالدین شاه پیشگام تغییر لباس زنان قاجار شد .

جنیفر اسکارس متصدی پیشین فرهنگ خاورمیانه در موزه ملی اسکاتلند  به پرسش هایی در باب تاثیر مد اروپا بر زنان دربار قاجار پاسخ داده است.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
دختر ناصرالدین شاه پیشگام تغییر لباس زنان قاجار شد

گفت وگوی "تاریخ ایرانی" با جنیفر اسکارس،استاد کالج هنر بریتانیا:

این مدرس افتخاری در کالج هنر و طراحی Duncan of Jordanstone در بریتانیا، شرحی از تغییرات تدریجی در جامه و آرایش زنان حرمسرا قرن نوزدهم ارائه می دهد و از تاثیر چهارمین شاه قاجار و دخترش در دگردیسی لباس خانم های درباری سخن می گوید، آنجا که به گفته وی ناصرالدین شاه بر شکل و اندازه دامن ها تاثیر گذاشته و تاج السلطنه در شب نامزدی و مهمانی عروسی اش، همراه با لباسی از ابریشم صورتی با ساتن سفید، توری به سبک عروس های اروپایی به سر داشته است. این محقق، موزه دار مستقل و نویسنده، نمایشگاه های دائمی و موقتی بسیاری از فرهنگ های خاورمیانه را در موزه ملی اسکاتلند برپا و به خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپای شرقی، ترکیه، کشورهای خلیج فارس، مصر، اردن، مراکش، تونس، رومانی و ایران سفرهای بسیاری کرده است. خانم اسکارس مقالات و کتاب های زیادی در باب لباس در خاورمیانه منتشر کرده است که آخرین آن «فرهنگ خانگی در خاورمیانه» است.

برای شروع بحث بفرمایید لباس های با دوخت و طرح اروپایی نخستین بار از چه زمانی به دربار قاجار در ایران وارد شد؟

پیش از دوره قاجار اطلاع از لباس های اروپایی در میان زنان ایرانی محدود بود. عمده اروپائیان - دیپلمات ها، سربازان، تاجران- که به اصفهان پایتخت صفویان سر می زدند مرد بودند. طبیعتا آن ها جامه اروپایی بر تن داشتند اما زمانی که لازم بود لباس ایرانیان را می پذیرفتند. جامه زنان اروپایی از طریق تصاویر وارداتی از زیبایی های مد روز شناخته می شد. تصاویری که همزمان توسط هنرمندان ایرانی که تخصصشان در نقاشی از چهره برای آلبوم مشتری هایشان بود گرته برداری می شد.

برخورد نزدیک با مد اروپا به اوایل قرن نوزدهم می رسد، زمانی که شاهان قاجار به دنبال توسعه روابط دیپلماتیک با قدرت های اروپایی، درباری رسمی در تهران ایجاد کردند. بریتانیایی ها نخستین نماینده شان، «هارفورد جونز» را طی سال های 1809 تا 1811 به نزد فتحعلی شاه (1834-1797) فرستادند. هنگامی که نمایندگی دائم تاسیس شد، همسران فرستادگان بریتانیا به آن ملحق شدند، کسانی که قادر بودند به دیدار خانم های دربار بروند و آن ها توانستند لباس های اروپایی را ببینند. «الیزابت مک نیل»، همسر «جان مک نیل»، در سال 1827 از سوی بانوی ارشد فتحعلی شاه به یک مهمانی دعوت شد و قصد کرد لباس ساتن سپید، تزئین شده با چین های توری و همچنین ردای قرمز ابریشمی بر تن کند. جامه او در تضاد با لباس ها و جواهرات با شکوه و پر زرق و برق خانم های درباری بود. بعد ها در سال 1850، «لیدی شیل» با «ملک جهان» مادر ناصرالدین شاه (96-1948) دیدار کرد. او شرحی شگرف از لباس های دربار نوشته است و در یادداشت هایش آورده که چقدر لباس های ساده اروپایی اش خانم های قجری را همزمان مجذوب و متحیر کرده بود.

چه گروهی از زنان قاجار در آشناسازی حرمسرا با مد اروپایی نقش ایفا می کردند؟

زنانی که بالا ترین جایگاه را در دربار داشتند با علاقه و ارتباطاتی که داشتند مسوول آوردن مد اروپا به جامعه ایران بودند. مد روز در سبک اروپایی اواخر دوره قاجار به ایران آمد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه به واسطه نفوذ دخترش تاج السلطنه که تحصیل کرده بود و از آزادی زنان ایرانی پشتیبانی می کرد این مساله تسهیل شد. او در خاطراتش از لباس هایی سخن به میان آورد که در سبک و رنگ های روشن تجلی اروپایی ها بود. او همچنین حدود سال 1900 با لباس اروپایی تنگ چسبان پارچه ای و گیسوان پوشانده نشده اش مدل نقاشی شد.

زنان حرمسرا در وهله اول که موقعیت دگردیسی در پوشش را به دست آوردند به سمت چه نوع لباس هایی رفتند؟ شاه و مردان دربار آیا مقاومتی درباره اشتیاق شاهزادگان دختر و زنان شاه به این نوع لباس ها نشان دادند؟

لباس های سنتی زنان دربار قاجار شناخته شده است و در بسیاری از منابع ثبت شده است. بسیاری از نمونه ها شامل نقاشی های رنگ روغن متعلق به اوایل قرن نوزدهم از زیبارویان جوان دربار، مطرب ها و رقصنده هاست که لباس ها و جواهرات را با جزئیات خیلی دقیق نشان می دهد. بعد از آن پرتره هایی واقع گرایانه تر از رنگ روغن و آب رنگ است و از اواسط قرن نوزدهم هم ژس هایی از زنان درباری در اختیار است. به علاوه کلکسیون لباس های سنتی در موزه ها و کلکسیون های خانوادگی هم وجود دارد.

لباس دربار اوایل قرن نوزدهم بر اساس ترکیبی از نیم تنه (ژاکت) های تنگ با آستین های بلند با شلواری که به شکل زنگوله تا زانو ها می رسید، همه ساخته شده از پارچه زربفت ابریشمی و مخمل بود. یک شال معمولا صورت را در بر می گرفت و زیر چانه گره زده می شد. بسته به وضعیت پوشنده لباس مقدار زیادی از جواهرات آویخته می شد. تغییرات در لباس های سنتی بصورت تدریجی از اواسط قرن نوزدهم شکل گرفت و شامل شلوارهای کوتاه تر، و دامن هایی در اندازه و ضخامت مختلف بود که روی شلوارهای تنگ یا جوراب های نازک پوشیده می شد. معرفی جامه اروپایی به زنان دربار تدریجی بود و از اواخر قرن نوزدهم شروع شد که شامل انطباق با سبک سنتی است. برای نمونه کت ها با دکمه بسته شدند و خط یقه V شکل داشتند. لباس های بلند با کمر تنگ و دامن های زخیم که زیر کت پوشیده می شد. شنل ها روی کت پوشیده می شد و برخی مواقع رداهای طرح اروپایی به جای چادر در لباس های بیرون از خانه استفاده می شد.

ناصرالدین شاه شخصا چقدر مشوق و یا مخالف لباس های اروپایی برای شاهزاده خانم ها بود؟

ناصرالدین شاه فعالانه پوشیدن لباس های اروپایی را تشویق می کرد.

دخترش تاج السلطنه نوشته است که ناصرالدین شاه به او - زمانی که هنوز بچه بوده - امر می کرده است که لباس های اروپایی ترجیحا صورتی و سفید بپوشد.

بعد ها لباس هایی که وی در نامزدی و مهمانی های عروسی اش پوشید ساخته شده از ابریشم صورتی با ساتن سفید بود که با تور سر به سبک عروس های اروپایی کامل می شد. او به حمایت از پذیرفته شدن لباس های کاملا اروپایی در سال 1900 ادامه داد. همچنین ژس هایی از زنان درباری در لباس هایی برازنده با خط یقه دکولته (یقه باز) به سبک فرانسوی دهه 1870 موجود است. اندازه دامن ها در لباس سنتی متفاوت بود تا آنکه در دهه 1860 کوتاه و خیلی ضخیم شدند. احتمال دارد ناصرالدین شاه بر شکل و اندازه این دامن ها تاثیر گذاشته باشد. در جریان اولین دیدار وی از اروپا در سال 1873 وی دامن های رقصندگان باله در پاریس را تحسین و در بازگشت آن مدل را به زنان دربار معرفی کرد.

تحول در پوشش اندرونی زنان دربار چگونه رخ داد؟ تفاوت این نوع جامه پیش از ورود سبک اروپایی و پس از آن به چه ترتیب بود؟ آیا حساسیت ها و مقاومت ها نسبت به تغییر آن بیشتر از باقی لباس ها بود؟

زنان دربار قاجار و اشرافیان متمول و طبقات سلطنتی زندگی تفکیک شده ای در کاخ ها و منازلشان داشتند و وقتی برای ملاقات با صاحبان خانه های دیگر و زیارتخانه ها و جاهایی در مراسم مذهبی که برای آن ها رزرو شده بود می رفتند ردا و حجاب به تن می کردند. از دیگر سو در معنای اروپایی تفاوت کمی میان جامه بیرونی و اندرونی وجود داشت. در لباس سنتی جامه اصلی زیرین زیر پیراهن گشادی از ابریشم شفاف با آستین های بلند و چاک عمیق در جلو بود که با نواری نگین دار پیش می رفت. این لباس زیر نیم  تنه ای کوتاه پوشیده می شد. شلوار سپید بلندی نیز به عنوان زیر جامه عمل می کرد. این ها برای نخستین بار در نقاشی های رنگ روغن رقصنده های دربار فتحعلی شاه دیده شد که سینه بند مرواریدکاری شده روی بلوزی ضخیم بر تن دارند. بعد ها ژسی از پسر عموی ناصرالدین شاه و همسر شکوه السلطنه در سال 1880 گرفته شد که وی را با سینه بندی جواهرنشان در زیر یک زیر جامه شفاف نشان می دهد. آگاهی از مدل های لباس زیر اروپایی به تدریج به زنان دربار راه پیدا کرد. مادر ناصرالدین شاهزاده ای فرانسوی که با یک ایرانی ازدواج کرده بود را به عنوان همنشین و مترجم شفاهی استخدام کرده بود که شاید به خوبی وی را پیرامون جامه زیر اروپایی مطلع کرده باشد. لیدی شیل در طی یکی از اولین بازدید هایش از دربار قجر خواهر ناتنی شاه را ملاقات کرد که با بزرگواری وی را پذیرفت و از او درباره لباس های بلند سپید زنان اروپایی که به عنوان لباس شب می پوشند پرس و جو کرد. شاهزاده جوان آن چنان کنجکاو بود که ندیمه اش را به همراه تکه ای ابریشم با درخواست دوختن یکی از آن لباس های شب نزد لیدی شیل فرستاد. اقتباس از مدل های جدید جامه زیر در قرن بیستم آمد و به عنوان مد روز اروپا به طور عمومی پوشیده شد و البته به نظر می رسد هیچ مقاومتی در میان مردان دربار قجر در خصوص این تغییر مدل ها وجود نداشته است.

آیا می توانید از برخی از زنان شاه یا شاهزادگان دختر به عنوان پیشروان لباس و مد در دربار قاجار نام ببرید؟ کسانی که به توسعه مد در دربار بیش از بقیه اهمیت می دادند.

تاثیرگذار ترین پیش قراولان مد در میان زنان دربار قجر به طور مستقیم دارای خویشاوندی با شاه بودند، بنابراین در بالا ترین جایگاه اجتماعی بودند. ملک جهان مادر ناصرالدین شاه لباس های سنتی با زیبایی والایی می پوشید و مرغوب ترین ابریشم و مخمل را برای نیم تنه و شلوار ها انتخاب می کرد. شالی از مروارید و الماس سر می کرد، در عین اینکه تعداد زیادی دستبند و گردن بند، بازو و گردنش را می پوشاند. بعد ها، دختر ناصرالدین شاه، تاج السلطنه بسیار مد فرانسوی را تحسین کرد و لباس های مد روز اروپایی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را بر تن کرد.

اصولا تغییر لباس زنان درباری، آیا به تدریج تاثیری در آرا و اندیشه ها و سبک زندگی آن ها و تعاملاتشان با شاه و شوهرانشان به همراه داشت؟

واکنش به این تغییرات تا حد زیادی بسته به رویکرد شوهران نسبت به تحصیلات زنان و آداب اروپایی متفاوت بود. مردان محافظه کار دگرگونی در لباس ها را می توانستند بپذیرند اما به اصرار به زنان برای ماندن در خانه و دنبال نکردن حرفه ادامه می دادند. تاج السلطنه که از امتیاز ثروت و نفوذ برخوردار بود، بی وقفه با شوهرش مخالفت می کرد، آن چنان که لباس اروپایی را به عنوان نشانه رهایی بر تن می کرد و برای آزادی زنان ایرانی کار می کرد.

لطفا قدری هم پیرامون ورود صنعت آرایش صورت و مو به دربار قجری بگویید. ورود آرایش اروپایی به حرمسراهای شاهان از چه زمانی و چگونه رخ داد؟

آرایش سنتی برای همساز شدن با لباس محلی گران بهای زنان دربار بود. لوازم آرایش از محصولات طبیعی بودند که می توانستند در خانه ترکیب شوند یا از بازار خریداری شود. شمایل ایده آل صورتی صاف و سفید بود که با لب ها و گونه های سرخ، چشمان و ابروهای تیره معلوم شود. صورت با ماسکی از لایه های پودر که برخی مواقع به رنگ سرب بود پوشیده می شد. گونه ها با پودر رژ هماتیت قرمز یا قرمز مرمری که همچنین برای لب ها نیز استفاده می شد، رنگی می شدند. چشمان به شدت با سرمه یا کحل که از پودر توتیا ساخته می شد طراحی می شد. ابرو ها به شکل حلال ماه برداشته می شد و با ضخامت زیاد به رنگ نیلی جدا از هم یا بهم پیوسته به شکل منحنی ادامه می یافت. خال زیبای سیاهی در کنج لب گذاشته می شد. همچنین طرح ریز برگ و گل میان ابرو ها، روی چانه یا گردن نقاشی یا خال کوبی می شد. حنای سرخ برای رنگ کردن پنجه دست و کف پا و همچنین رنگ کردن ناخن های دست و پا استفاده می شد. دستورالعملی هم برای لوسیون مراقبت از پوست وجود داشت، حاوی خیار برای رنگ صورت و هلو برای نرمی و رطوبت پوست. آرایش مو هنری خانگی بود که استادانه و زمان بر بود. موی بلند مشکی انبوه خوشایند بود و در چند رشته تا کمر زنان بافته می شد. گیسو در جلو صورت گسسته و حلقه حلقه بود. موهای بافته می توانست با جواهر و روبان تزئین شود. حنا در هر دو مدل استفاده می شد و مو را رنگ می کرد. آگاهی از لوازم آرایش مد روز اروپا در میان زنان دربار محدود بود و از این رو محصولات به راحتی در دسترس نبود. تعداد اندکی از زنان بودند که با محصولات سنتی وداع گفتند. اینجا نیز باز دوباره تاج السلطنه پیشگام شد و حدود سال 1900 مد اروپا را به کار گرفت. پرتره وی در لباس اروپایی نشان می دهد که او همچنین از آرایش غلیظ حذر کرده و مدل موی ساده ای دارد. گرچه لوازم آرایش اروپایی به طور گسترده ای جایگزین لوازم سنتی شد اما برخی از آنان همچنان مورد استفاده قرار گرفت - مانند حنا برای حالت و رنگ دهی به مو. مدل مو در طی دهه 1920 و 1930 از بافتنی های استادانه به آرایش سبک اروپای معاصر تغییر پیدا کرد. سالن های آرایش مو در تهران و کلان شهر ها باز شد چرا که مدل های جدید احتیاج به توانایی و آموزش حرفه ای داشتند که برای مشتری های گران قیمت خصوصی نیز کار می کردند.

مد در دربار قاجار چقدر جامعه زنان تهران را تحت تاثیر قرار داد؟ آیا جامعه اساسا به زنان قجری به عنوان الگوهای مد نگاه می کرد؟

عموما سبک مد دربار قاجار از سوی زنان تهران و دیگر شهر ها دنبال می شد.   همان ترکیب جامه زیر، نیم تنه، شلوار، دامن و پوشش مو وجود داشت. مهم ترین تفاوت در جنس پارچه ها و تزئینات بود. زنان دربار به زربفت و ابریشم گران قیمت و طیف گسترده ای از جواهرات دسترسی داشتند. جامه زنان طبقه متوسط و پایین تر از پارچه های کتان و برخی مواقع با نقوش ساده هندسی و گل دوزی دوخته می شد. در اینجا خیاطی هنر و صنعتی ضروری بود.

لطفا در پایان کمی در باب خیاط های دربار بفرمایید. آن ها چقدر از الگوهای اروپایی پیروی می کردند؟

لباس ها توسط خیاط ها و سازندگان لباس حرفه ای دوخته می شد، توسط ندیمان ماهر و همچنین خانم هایی از اندرونی. خیاط ها در مغازه خودشان در بازار و همچنین برای امور خصوصی کار می کردند. خیاط های مخصوص متد های اروپایی در برش و دوخت لباس ها استادانه تعلیم دیده بودند تا مقامات مرد در دربار آن ها را بپوشند. زنان دربار به خدمات دوزندگان اختصاصی لباس که به کاخ سر می زدند اعتماد داشتند. تاج السلطنه نوشته است که لباس هایی به سبک اروپایی با الگوی گل دوزی برای او می دوختند. دختران در حرمسرا هنر گلدوزی برای تزئین لباس و منسوجات خانگی را آموزش می دیدند و استاندارد کار هایشان بالا بود. افزون بر آن قلاب دوزان حرفه ای بودند که هم روی طلا و هم ابریشم کار می کردند. با توجه به دسترسی شان برای تامین پارچه و طراحی و میزان آموزش شان، دوزندگان قادر بودند ذائقه زنان دربار را با سبک ها و تزئین های جدید تحت تاثیر قرار دهند.

برای حضور خیاط ها در حرمسرا سختگیری نمی شد؟

کار برای دربار اکیدا میان خیاط های مذکر برای لباس مردان و خیاط های مونث برای لباس های زنان تقسیم شده بود، از این رو مشکلی برای ارتباط برقرار کردن وجود نداشت.


منبع: سایت تاریخ ایرانی