تبیان، دستیار زندگی
کودکان مانند نهال های کوچکی هستند که وادار کردن آن ها به انجام کارهای بیش از توانشان ریشه کودکی را در آن ها می خشکاند و قامت آن ها را در بزرگسالی خم می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحمیل کار به کودکان آنان را سخت گیر می کند

تحمیل کار به کودک

مریم خدابخشی مشاور کودک و خانواده در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: وادار ساختن کودکان به کاری فراتر از توان آنها زمینه ساز آسیب های روانی بسیاری در بزرگسالی و آینده کودک است که در موارد حاد آن از مصادیق کودک آزاری به شمار می آید.
وی گفت: کودک نیاز به پرورش مناسب و اصولی دارد، چنانچه بیش از حد تحمل و توان به او وظایفی محول کنیم احساس می کند تحت فشار قرار گرفته و زودتر در مسیر تبدیل شدن به افراد بزرگسال قرار می گیرد، هچنین در بزرگسالی نیز شاهد تأثیرگذاری منفی این عمل در شخصیت وی خواهیم بود.
این مشاور با توجه به ایجاد معضلات روحی در بزرگسالی ادامه داد: این افراد در آینده خصوصیت های رفتاری ناشایستی مانند باج دهی کسب می کنند و برای اینکه مورد پذیرش دیگران واقع شوند بیش از حد لازم به آن ها خدمات ارائه می کنند و یا در بهترین حالت ممکن است به افرادی سخت گیر تبدیل شوند.
خدابخشی در پایان گفت: برخی از والدین تصور می کنند که با تحمیل وظایف سنگین و امور سخت به کودک به تقویت مسئولیت پذیری او کمک می کنند درحالیکه اینطور نیست و موجب وارد آمدن صدمات روانی و رفتاری به کودک خواهد شد بنابراین بهتر است برای پرورش مناسب کودکان از اجبار کودک به کارهای خارج از حد معمول خودداری کرد.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.