وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
احتمالا اغلب والدین در این موقعیت گرفتار شده اند؛ فرزندشان را بابت کار اشتباهی که فکر می کردند از او سر زده توبیخ کرده و بعد فهمیده اند که کاملا بی تقصیر بوده است، حالا با پوزیشن دست به کمر و طلبکارانه کودک شان مواجه هستند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

والدین هم باید معذرت خواهی کنند؟

عذر خواهی از کودک

نی نی سایت: احتمالا اغلب والدین در این موقعیت گرفتار شده اند؛ فرزندشان را بابت کار اشتباهی که فکر می کردند از او سر زده توبیخ کرده و بعد فهمیده اند که کاملا بی تقصیر بوده است، حالا با پوزیشن دست به کمر و طلبکارانه کودک شان مواجه هستند و در ذهنشان بر سر یک دو راهی هستند. شما در چنین موقعیتی چه می کنید؟ از کودک تان عذرخواهی می کنید یا منکر اشتباه خود می شوید؟ آیا غرور یا موقعیت تان به عنوان والد اجازه می دهد که پیش کودک تان اعتراف به اشتباه کنید؟

مهراندخت پورشایگان، روانشناس کودک و نوجوان، در این باره می َگوید: «همیشه گفته می شود بچه ها به حرف های پدرومادر گوش نمی دهند، اینکه شما چه چیزهایی را از آنها می خواهید و چه انتظاراتی دارید، برایشان مهم نیست بلکه آنها به اعمال شما نگاه می کنند و دقیقا همان الگوها را در رفتارهای شان به کار می گیرند. هر پدر و مادری از فرزندش انتظار دارد که وقتی کار خطایی از او سر زد بابت رفتار اشتباهش معذرت خواهی کند و تعهد دهد که دیگر رفتارش را تکرار نکند. حال اگر یک بار هم رفتار یا قضاوت نادرست از سوی والدین اتفاق بیفتد و آنها حاضر نباشند اشتباه شان را بپذیرند چه پیغامی را به فرزندشان مخابره کرده اند؟

پورشایگان ادامه می دهد: پدر و مادر با رفتار خود می توانند الگوی عملی موثری برای فرزندان خود باشد. وقتی پدر و مادر اشتباهی می کنند و در پی آن عذرخواهی می کنند نشان می دهند که قرار نیست آنها همیشه شنونده عذرخواهی باشند بلکه به کودکشان آموزش می دهند که وقتی رفتار نادرست یا قضاوت ناعادلانه ای داشت بتواند غرورش را کنار بگذارد و عذرخواهی کند. البته عذرخواهی والدین از رفتار یا حرف نابجایی از کودک شان اگر به مقدار متعادل و در زمان مناسب باشد، بسیار مثبت و راهگشاست اما این کار آنها نباید به یک امر روال تبدیل شود و والدین کاری بکنند که همیشه گناهکار شناخته شوند و بچه فکر کند که همیشه حق با اوست.
این روانشناس کودک و نوجوان درباره نگرانی والدین به خاطر از دست دادن موقعیت و وجهه شان توضیح می دهد: مساله ای که خیلی از بچه ها از آن گلایه دارند، عدم پذیرش اشتباه از سوی پدرومادرهاست. آنها در مورد می گویند که پدرومادرها فکر می کنند پادشاه هستند، هیچ وقت مقصر نیستند و هیچ کار اشتباهی انجام نمی دهند! در این شرایط وقتی پدرومادری از کودکشان ن معذرت خواهی کنند خیلی خوب است و انعطاف پذیری آنها را نشان می دهد. عدم پذیرش اشتباه از سوی والدین حاکی از خودستایی شان است یا نگران این هستند که وجهه شان را نزد کودک شان از دست بدهند. والدین می ترسند که اگر خودشان را یک فرد خطاکار نشان بدهند که بابت اشتباهاتش مغذرت خواهی می کند، جایگاه سابق را نزد بچه شان نداشته باشند و او دیگر به حرف های شان اهمیت سابق را ندهد. اما اگر پدرومادر در حرف و عمل شان به فرزندشان بیاموزند که هر انسانی کاستی هایی دارد و طبیعی است که در اثر این کاستی ها گاهی خطاهایی از او سر بزند، دیگر این موضوع به این شکل تابو برای خودشان و فرزندشان نمود نخواهد داشت. بلکه کودک به راحتی می پذیرد که آنها نیز ممکن است دچار خطا شوند و این امری کاملا طبیعی است زیرا پدرومادرش نیز انسان هایی هستند که در حال تغییر و تکامل خود هستند.
نی نی سایت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین