مدیر کل امور حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت:همه افرادی که تحت پوشش بیمه اجباری نیستند با اولویت زنان سرپرست خانوار و خانه دار تحت پوشش نهادهای حمایتی در زمره بیمه قرار می گیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنان خانه‌دار تحت پوشش نهادهای حمایتی، بیمه می‌شوند

 
هدایتی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برنامه مناظره با موضوع طرح بیمه زنان خانه دار در مجلس و با حضور پروین هدایتی فعال حوزه زنان و معاون سابق سرمایه های اجتماعی معاونت اموز زنان و خانواده ریاست جمهوری و اشرف گرامی زادگان مدیر کل امور حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری روانه آنتن شد.

پروین هدایتی فعال حوزه زنان در ابتدا به سابقه روند اجرایی طرح بیمه زنان خانه دار اشاره کرد و گفت: این طرح نزدیک به 17 سال است که در محافل کارشناسی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. در مقاطعی نیز به شکل مصوبات یا طرح های خاصی به تصویب رسیده است و بخشی از آن نیز حتی اجرایی شده که همراه با عدم توفیق بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ابتدا در زمان دولت هفتم و هشتم، هیئت دولت مرکز مشارکت زنان را موظف به تهیه بیمه زنان خانه دار کرد. بر این اساس طرح صندوق تامین اجتماعی زنان خانه دار را در سال 80 تدوین و به هیئت دولت واگذار کرد اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، این طرح مورد مخالفت قرار گرفت.

معاون سابق سرمایه های اجتماعی معاونت اموز زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به توافق نامه با سازمان بهزیستی بیان داشت: در سال 81 برای اجرای یک آئین نامه باهمکاری مرکز امور زنان و خانواده، با بهزیستی قراردادی امضا شد که نسبت به بیمه زنان خانه دار، آن هم تحت شرایط خاصی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در سال 85 هیئت دولت مرکز امور زنان و خانواده را موظف به همکاری با فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی برای بررسی نحوه اجرای کامل بیمه زنان خانه دار کرد که منجر به تهیه پیش نویس اساس نامه بیمه زنان خانه دار در اسفند 85 شد؛ این طرح نیز با مخالفت اکثر اعضا روبرو و از دستور کار خارج شد. در ادامه بیمه زنان خانوار در قالب بیمه حرف و مشاغل آزاد اصلاح شد که در کمیسیون اجتماعی دولت اجرای این طرح مورد تائید قرار گرفت و در هیئت مدیره تامین اجتماعی آن زمان نیز تصویب و ابلاغ شد. در آن زمان طیفی از خانم ها استقبال کردند و خودشان را تحت پوشش بیمه قرار دادند که البته بعد از چند سال این بیمه ناکام ماند.

در ادامه اشرف گرامی زادگان درباره وضعیت کنونی  بیمه زنان خانوار گفت: از جمله مشکلاتی که در این  حوزه وجود دارد، مشکلات مالی یا عدم استقبال زنان بود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استناد ماده 27 قانون باید بیمه فراگیر اجتماعی را تامین کند تا بتواند گروه های متعدد را وارد این بخش کند.

وی اشاره داشت: بر این اساس اعلام شده است کلیه افرادی که تحت پوشش بیمه اجباری نیستند با اولویت زنان سرپرست خانوار و خانه دار تحت پوشش نهادهای حمایتی در زمره این بیمه قرار می گیرند.

مدیر کل امور حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه این نوع بیمه مربوط به مستمری و بازنشستگی است، اظهار داشت: حدودا 19 میلیون نفر به عنوان زن خانه دار شناخته می شوند و با توجه به اینکه ارکانی همچون مزد و کارفرما در حوزه زنان خانه دار وجود ندارد، با تعاملی که با سازمان تامین اجتماعی داشتیم، مقرر کردیم کلمه زنان سرپرست خانوار و خانه دار را حتما ذکر کنیم تا در زمره افرادی که بیمه اجباری نیستند قرار بگیرد.

قابل ذکر است برنامه مناظره از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .