تبیان، دستیار زندگی
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به تفاوت های ماهوی موادمخدر سنتی و صنعتی از افغانستان به عنوان مرکز تولید موادمخدر سنتی در جهان نام برد و گفت: تولید موادمخدر صنعتی که تخریب های بیشتری را به دنبال دارد در داخل کشور انجام می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موادمخدر سالانه 230 هزار نفر را در کشور روانه زندان می کند

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به تفاوت های ماهوی موادمخدر سنتی و صنعتی از افغانستان به عنوان مرکز تولید موادمخدر سنتی در جهان نام برد و گفت: تولید موادمخدر صنعتی که تخریب های بیشتری را به دنبال دارد در داخل کشور انجام می شود.

بخش اجتماعی تبیان
مواد مخدر


علی مویدی در آیین معارفه دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان، خطر موادمخدر صنعتی را جدی و ویران کننده ارزیابی و اظهار کرد: قاچاق موادمخدر در کشور ما به صورت سازمان یافته و با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی و مردم ایران صورت می گیرد.
وی با طرح این پرسش که زندانی کردن و حصارکشی در مرزها تا چه حد مانع از ورود این مواد خانمان سوز به کشور شده است، از پیشگیری به عنوان یک راه موثر برای مبارزه با موادمخدر نام برد و افزود: برای مبارزه با موادمخدر و پیشگری از ابتلای به آن باید از ظرفیت های عظیم مردمی و سازمان های مردم نهاد و تشکلات استفاده کرد.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، بر استفاده از ظرفیت خانواده ها در مبارزه با موادمخدر تاکید کرد و گفت: مبارزه با مواد مخدر باید با رویکردی اجتماعی محور دنبال شود و خانواده ها به عنوان مهمترین ارکان اجتماعی نقشی محوری در این مبارزه دارند.
مویدی از عزم جدی دولت تدبیر و امید برای مبارزه با این پدیده شوم خبر داد و گفت: رویکرد دولت یازدهم در این مبارزه مبتنی بر پیشگیری است.

بیکاری، فقر، مشکلات اقتصادی و روحی-روانی ارتباطی مستقیم با مصرف مواد مخدر و شیوع آن دارد و لذا علاوه بر رفع این معضلات باید در زمینه آگاهی بخشی اقدامات جدی تری صورت گیرد


وی با اذعان به اینکه روش مبتنی بر پیشگیری، روشی هزینه بر و زمانبر است، بر توجه جدی به پیشگیری از شیوع موادمخدر و کارهای فرهنگی تاکید کرد و افزود: نتایج این مبارزه به مرور زمان مشخص می شود و در کوتاه مدت نتایج حاصله از آن روشن نیست.
سردار مویدی بر بیان اینکه یگانه راه کاهش شیوع این پدیده شوم، کاهش محسوس تقاضاست، افزود: این مهم نیازمند برنامه ریزی و برنامه های پیشگیرانه است.
وی با طرح این پرسش که آیا با پر کردن زندان ها از معتادین و قاچاقچیان توانسته ایم از شدت این پدیده کم کنیم، اظهار کرد: بیکاری، فقر، مشکلات اقتصادی و روحی-روانی ارتباطی مستقیم با مصرف مواد مخدر و شیوع آن دارد و لذا علاوه بر رفع این معضلات باید در زمینه آگاهی بخشی اقدامات جدی تری صورت گیرد.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور موادمخدر صنعتی را محصول گسترش علم و فن آوری برشمرد و خاطرنشان کرد: متاسفانه گرایش و ذائقه مصرف افراد در حال تغییر از موادمخدر سنتی به موادمخدر صنعتی است که آسیب های ناشی از آن زیانبارتر است.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در مبارزه با موادمخدر از متعهدترین و پیشروترین کشورها است گفت: امروز پلیس ایران از موفق ترین پلیس های دنیا در مبارزه با موادمخدر است.
وی، از اعتیاد به موادمخدر به مثابه درد مشترک همه کشورها یاد کرد و گفت: نزدیک به 240 میلیون نفر در دنیا امروز با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند.

سالانه قریب 230 هزار نفر از معتادین، قاچاقچیان و عوامل مرتبط با آن در ایران دستگیر می شوند


قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تمجید از عملکرد پلیس ایران در مبارزه با مواد مخدر از آنها به عنوان متخصص ترین پلیس دنیا در مبارزه با سوداگران مرگ یاد کرد و گفت: سالانه قریب 230 هزار نفر از معتادین، قاچاقچیان و عوامل مرتبط با آن در ایران دستگیر می شوند.
سردار مویدی با اظهار نگرانی از روند رو به رشد اعتیاد در بین زنان و جوانان اظهار کرد: دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی باید برای مبارزه فراگیر با این پدیده خانمان سوز به میدان بیایند.
وی با اشاره به نقش مهم دستگاه قضایی در این مبارزه خواستار همکاری بیشتر قوه قضاییه در مبارزه با موادمخدر و پیشگیری از رشد روزافزون اعتیاد به موادمخدر در جامعه ایرانی شد.منبع: ایسنا