تبیان، دستیار زندگی
تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سفرش به سوریه عصر روز سه شنبه با ولید المعلم وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیازمند فرماندهان فرهنگی در نبرد فکری با دشمن هستیم

آیت الله اراکی

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سفرش به سوریه عصر روز سه شنبه با ولید المعلم وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

آیت الله اراکی در ابتدای این دیدار به پیشنهادات هیئت مجمع جهانی تقریب در سفر به سوریه و همکاری مجمع تقریب با وزارت اوقاف این کشور در زمینه راه اندازی دارالتقریب و برگزاری سلسله نشست هایی با حضور علمای دو کشور و همچنین راه اندازی فقه مقاومة و فقه وحدة در سوریه اشاره کرد و گفت:  ما در مسیر ایجاد وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی درصدد ایجاد ارتباطات گسترده میان علمای مذاهب اسلامی هستیم.

وی افزود: سوریه دارای ظرفیت عظیم علمی، دینی و اجتماعی است که با بهره گیری از ظرفیت ها می توان خدمت بسیار بزرگی به جهان اسلام کرد.

آیت الله اراکی اظهار داشت: امروز در کنار فرماندهان نظامی که در عرصه نبرد میدانی با تروریست ها فعالیت می کنند، نیازمند فرماندهان فرهنگی و فکری هستیم تا بتوانیم در عرصه نبرد فکری نیز با دشمنان مقابله کنیم که در این زمینه نقش علما بسیار برجسته و خطیر است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با تأکید بر اینکه سوریه یکی از مراکز فرهنگ و تمدن است، اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران با سوریه همواره حسنه بوده و امیدواریم این روابط حسنه همواره تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه جهان اسلام امروز با هجمه گسترده ای علیه ارزش های خود مواجه است، گفت: مشکلات کنونی جهان اسلام از شرق آن یعنی اندونزی تا غرب آن یعنی موریتانی ناشی از تندروی است و علمای سوریه می توانند کمک بسیار زیادی برای بر طرف کردن این مشکلات داشته باشند.

آیت الله اراکی اظهار داشت: امروز در کنار فرماندهان نظامی که در عرصه نبرد میدانی با تروریست ها فعالیت می کنند، نیازمند فرماندهان فرهنگی و فکری هستیم تا بتوانیم در عرصه نبرد فکری نیز با دشمنان مقابله کنیم که در این زمینه نقش علما بسیار برجسته و خطیر است.

وی افزود: سوریه می تواند میدان پیروزی در نبرد با جریان های انحرافی و تندرو در جهان اسلام باشد که در این راه نیازمند حمایت های دولت سوریه نیز است.

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به آیت الله اراکی و هیئت همراه اظهار داشت: مشکل کنونی سوریه اختلاف بین مذاهب اسلامی نیست زیرا همواره در طول تاریخ مذاهب مختلف اسلامی با صلح و آشتی در کنار یکدیگر زندگی کردند و همواره دین پرستی و عشق به وطن در میان سوری ها وجود داشته است.

وی افزود: مشکلات کنونی سوریه از سوی دشمنان این کشور از جمله رژیم صهیونیستی طراحی شده است و دشمن با دستمایه قرار دادن برخی اختلافات مذهبی دست به کشتار در سوریه زده است؛ اما کسانی که اختلاف میان مذاهب اسلامی را در سوریه دنبال می کنند، شکست خواهند خورد.

وی با بیان اینکه خطر بزرگ برای سوریه و منطقه تفکر وهابیت است، اظهار داشت: همان کسانی که القاعده را ساختند امروز نیز النصره و داعش را ایجاد و از آن حمایت می کنند.


منبع:
خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .