تبیان، دستیار زندگی
مدیر امور بین الملل شرکت نفت از امضای قراردادی با «ترافیگورا» سوئیس برای فروش نفت ایران به پالایشگاه های چینی خبر داد و گفت: شرکت نفت به دنبال واسطه برای فروش نفت به پالایشگران چینی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فروش نفت ایران«پورسانتی»شد

مدیر امور بین الملل شرکت نفت از امضای قراردادی با «ترافیگورا» سوئیس برای فروش نفت ایران به پالایشگاه های چینی خبر داد و گفت: شرکت نفت به دنبال واسطه برای فروش نفت به پالایشگران چینی است.

بخش اقتصاد تبیان

نفت

بیژن زنگنه وزیر نفت هفته جاری در حاشیه کنفرانسی گازی در جمع خبرنگاران از افزایش حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از دو میلیون و 500 هزار بشکه خبر داده است.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران در طول دوره پسا برجام با افزایشی دو برابری به 2.5میلیون بشکه در روز رسیده و در طول هفت ماه گذشته قراردادهایی میان شرکت نفت ایران و شرکت های ساراس ایتالیا، لوک اویل روسیه، توتال فرانسه، شل و بی پی انگلیس، سپسا و رپسول اسپانیا وهلنیک پترولیوم یونان برای افزایش حجم فروش نفت امضا شده است.

با این وجود بر خلاف رویه حتی سخت روزهای تحریم، این روزها شرکت ملی نفت ایران برای فروش بیشتر نفت دست به دامن دلالان و واسطه های معتبر برای بازاریابی و فروش نفت شده و نکته جالب توجه آن است که اولین قرارداد «پورسانتی» برای فروش نفت ایران در بازار چین با یک شرکت سوئیسی امضا شده است.

به عبارت دیگر درحالی کارشناسان امور بین الملل شرکت نفت ایران موفق شدند از مزیت لغو تحریم ها و تخصص خود برای بازاریابی و افزایش بیش از دو برابری حجم صادرات نفت کشور استفاده کنند که حالا یک شرکت معتبر سوئیسی به نام «ترافیگورا» قراردادی برای دلالی و فروش پورسانتی نفت ایران امضا کرده است.

سیدمحسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت از امضای قراردادی برای فروش 2میلیون بشکه نفت ایران به پالایشگران مستقل چینی با شرکت «ترافیگورا» خبر داده و گفته است: شرکت ملی نفت ایران به دنبال واسطه برای فروش نفت به پالایشگران چینی است.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه شرکت سوئیسی ترافیگورا یک قرارداد کوچک بلندمدت با ایران دارد که برای حمل محموله ها به مقاصد خاص حتما باید با ایران هماهنگ کند و تائیدیه دریافت کند، تصریح کرده است: اگر این شرکت در این زمینه موفق عمل کند فروش نفت به پالایشگران چینی از طریق این شرکت انجام می شود.  از سوی دیگر سایت وزارت نفت در معرفی شرکت «ترافیگورا» سوئیس نوشته است: «شرکت ترافیگورا پس از ویتول و گلنکور سوئیس، به عنوان سومین معامله کننده کالا در جهان، شناخته می شود.»

 بابک زنجانی جدید از سوئیس آمد؟

چین بزرگترین بازار فروش نفت خام ایران حتی در سخت ترین دوران تحریم ها بوده و هم اکنون بالغ بر 500 هزار بشکه نفت خام توسط ایران به این کشور آسیایی وارد می شود.

امضای قرارداد با یک شرکت واسطه ای سوئیسی برای بازاریابی، فروش و صادرات نفت خام ایران در بازار سنتی چین و با توجه به سطح بالای روابط اقتصادی و سیاسی تهران- پکن با این سوال کارشناسان مواجه شده که آیا «ترافیگورا» سویس در شرایط و دوره لغو تحریم ها می خواهد همان نقش دلالان نفتی همچون بابک زنجانی که بارها مورد نقد بیژن زنگنه وزیر نفت قرار گرفته است را بازی کند؟

آیا آرامکوی عربستان، شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق «سومو»، شرکت های ملی نفت کویت و سایر شرکت های ملی نفت جهان تاکنون برای بازاریابی فروش نفت خود با شرکت های واسطه ای همچون «ترافیگورا» قرارداد امضا کرده اند؟

 جزئیات قرارداد پورسانتی فروش نفت ایران

سیدمحمدعلی خطیبی مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت درباره امضای قرارداد دلالی با شرکت «ترافیگورا» سوئیس برای بازاریابی و فروش نفت ایران به پالایشگران چینی، گفت: تاکنون شرکت ملی نفت ایران هیچگونه قراردادی با واسطه ها و دلالان حتی معتبر برای فروش نفت حتی در دوران ساخت تحریم امضا نکرده و همواره فروش نفت به صورت مستقل بین ایران و مصرف کنندگان واقعی که همان پالایشگاه ها هستند، امضا می شود.

وی با تاکید بر اینکه حتی قرارداد فروش نفت با بابک زنجانی هم توسط شرکت ملی نفت ایران در دولت دهم امضا نشد و شرکت نیکو این قرارداد را امضا کرد، تصریح کرد: به عبارت دیگر در آن ایام که فشار تحریم ها روز به روز افزایش می یافت شخصا به عنوان مدیر وقت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران حاضر به امضای قرارداد فروش نفت با بابک زنجانی نشدم و در نهایت نیکو به جای شرکت نفت قرارداد را امضا کرد.

خطیبی از امضای قرارداد با «ترافیگورا» به عنوان اولین قرارداد «بازاریابی نیابتی» و یا همان دلالی شرکت ملی نفت ایران دست کم در طول چند دهه اخیر یاد کرد و افزود: برخی از آقایان با امضای قراردادهای دلالی برای فروش نفت قصد دارند که صنعت نفت را به دوران پیش از ملی شدن بازگردانند که دلالان و واسطه ها بازیگر اصلی فروش و صادرات نفت ایران بودند.

مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه چین بازار سنتی ایران بوده و حتی در سخت ترین شرایط تحریم هم واردات نفت از ایران را متوقف نکرده است، بیان کرد: سیاست شرکت ملی نفت دست کم در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی فروش نفت به مصرف کنندگان و پالایشگران واقعی بوده و تا آنجایی که به یاد می آورم تاکنون قراردادی با دلالان و واسطه ها آن هم برای فروش نفت در بازاری همچون چین امضا نشده است.

نماینده سابق ایران در هیات عامل اوپک با یادآوری اینکه شرکت «ترافیگورا» سوئیس محض رضای خدا اقدام به بازاریابی و فروش نفت ایران نمی کند، تاکید کرد: قطعا در قراردادی که با شرکت نفت امضا کرده حق پورسانتی برای فروش هر بشکه نفت ایران دیده شده است.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال اگر هم اکنون هر بشکه نفت خام ایران در بازار 45دلار به فروش برسد این شرکت سوئیسی مطابق با توافق انجام شده با مسئولان شرکت نفت ایران حق پورسانتی چند دلاری برای بازاریابی و فروش نفت کشور دریافت خواهد کرد، تاکید کرد: کارشناسان امور بین الملل شرکت نفت نخبه هستند و زمانی که حجم صادرات نفت در مدت چند ماه دوره پسا برجام، چند صد هزار بشکه افزایش می یابد چه دلیلی برای امضای قرارداد دلالی با یک شرکت سوئیسی آن هم در بازار چین وجود دارد؟

 دلالان بازار نفت ایران را خراب می کنند

خطیبی در ادامه با بیان اینکه ورود و نفوذ دلالان به قراردادها و بازارهای سنتی صادرات نفت خام ایران خطرناک است، گفت: هند، چین، ژاپن، کره جنوبی و چندین کشور دیگر بازارهای سنتی ایران بوده و حضور یک دلال و فروش پورسانتی نفت قطعا برای سایر پالایشگران و خریدران نفت یک تهدید خواهد بود و سایر قراردادهای فروش نفت ایران را خراب می کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون سیاست وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران فروش نفت خام به هر قیمتی است، در پاسخ به این پرسش  که آیا سایر شرکت های معتبر دولتی نفت جهان همچون آرامکوی عربستان هم برای فروش نفت قرارداد با شرکت های دلال همچون «ترافیگورا» سوئیس امضا می کنند؟ توضیح داد: بعید است، تا آنجایی که در طول چند سال فعالیت در بالاترین سطح وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران یاد دارم تاکنون قراردادی بین شرکت های دولتی نفت جهان با دلالان برای فروش نفت نشنیده ام و معمولا در سطح شرکت های دولتی جهان امضای قرارداد فروش نفت با دلالان ممنوع است.

مدیر سابق امور بین الملل شرکت نفت با تاکید بر اینکه افزایش حجم صادرات نفت خام خوب است اما نه به هر قیمتی، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که تحریم ها تقریبا لغو شده و محدودیت ها مثل گذشته نیست مسئولان شرکت ملی نفت ایران باید درباره دلایل امضای قرارداد فروش نفت با شرکت «ترافیگورا» توضیحات مستند و منطقی ارائه کنند.


منبع: افکار نیوز