تبیان، دستیار زندگی
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا بیان کرد: تنها یک سایت از سوی سازمان ذی ربط تائید شده و مجوز فعالیت در خصوص همسریابی دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فقط یک سایت همسریابی مجوز دارد

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا بیان کرد: تنها یک سایت از سوی سازمان ذی ربط تائید شده و مجوز فعالیت در خصوص همسریابی دارد.

بخش ارتباطات تبیان

همسان گزینی

سرهنگ دوم علی نیک نفس با بیان اینکه گردانندگان سایت های بدون مجوز همواره ادعا دارند فعالیت آنها قانونی بوده و مجوز دارند، تصریح کرد: حتی برخی از این سایت ها بعضاً پا را فراتر گذاشته و ادعا می کنند که آنها برای مشروعیت فعالیت خود در خصوص همسرگزینی از مراجع معظم و معزز تقلید استفتاء نموده و این عزیزان مهر تائید بر فعالیت آنها در فضای سایبر زده اند.

در حالی که بنا بر استعلام پلیس فتا از دفاتر مراجع عظام تقلید ادعای کذب این سایت ها ثابت شده و مشخص گردیده که هدف گردانندگان سایت های همسریابی بیش از آن که حل مشکلات ازدواج جوانان باشد، کسب درآمد است و برای آنها اصلاً" مهم نیست که در این راه آبروی افراد ثبت نام کننده در سایت آنها برود و یا برای این عزیزان از سوی مجرمانی که در این سایت ها ثبت نام کرده اند مشکلاتی به وجود آید.

سرهنگ نیک نفس با اشاره تشکیل پرونده های متعدد کلاهبرداری و هتک حیثیت مرتبط با ثبت نام در سایت های همسریابی غیر مجاز در پلیس فتا گفت: این امر خود گواه غیر قانونی بودن فعالیت سایت های همسریابی بوده و گویای این است که این سایت ها با چه انگیزه ای فعال شده اند.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته پلیس فتا بارها به شهروندان خصوصاً بانوان برای ثبت نام در این سایت ها هشدار داده است، گفت: ثبت نام و فعالیت در این سایت ها به هیچ عنوان بدون اطلاع و همراهی خانواده ها نباشد و به تنهایی قرار ملاقات های حضوری با افراد دیگر در سایت های همسریابی نگذارند، زیرا بسیاری از کاربران این سایت ها از هویت و مشخصات جعلی استفاده می کنند و چهره واقعی و نیات خود را پنهان می سازند.

"سامانه ملّی همسان گزینی" در سال گذشته رسماً و با حضور تنی چند از مسئولین کشوری رونمایی شد، این سایت با همکاری معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش توسط موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان تأسیس گردیده است

سرهنگ نیک نفس با بیان اینکه تنها یک سایت از سوی سازمان ذی ربط تائید شده و مجوز فعالیت در خصوص همسریابی دارد گفت: تنها این سایت تا کنون توانسته است مجوز فعالیت و تأییدیه های لازم را دریافت کند و هیچ سایت دیگری برای فعالیت همسریابی در کشور مجوز ندارد.

وی تصریح کرد: "سامانه ملّی همسان گزینی" در سال گذشته رسماً و با حضور تنی چند از مسئولین کشوری رونمایی شد، این سایت با همکاری معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش توسط موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان تأسیس گردیده است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا  ادامه داد: این سایت در راستای تسهیل ازدواج راه اندازی شده و عملکرد سایت "همسان گزینی" بسیار متفاوت تر از سایت های همسریابی فاقد مجوز موجود است به گونه ای که بر مبنای مدل اسلامی- ایرانی و با توجه به فرهنگ و سنت های کشورمان طراحی شده و واسطه های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده ها هستند در این سایت فعالیت می کنند.

سرهنگ نیک نفس یادآور شد: به غیر از این سایت هیچ سایتی مجوز فعالیت ندارد و علاقه مندان به هیچ عنوان در دیگر سایت ها ثبت نام نکنند و اطلاعات خود را در اختیار این سایت ها نگذارند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه بسیاری از مشکلات کاربران در فضای مجازی به خاطر رعایت نکردن مسائل ایمنی و قوانین است، تاکید کرد: کاربران حتماً فعالیت خود حتی در سایت "سامانه ملی همسان گزینی" را برابر با قوانین سایت و زیر نظر کارشناسان سایت انجام دهند و از ارتباطات خارج از این سایت پرهیز کنند تا دچار گرفتاری و مشکلات نشوند. وی ادامه داد: حتی ثبت نام در سایت "سامانه ملی همسان گزینی" و آشنایی با گزینه های معرفی شده این سایت حتماً با اطلاع و نظر خانواده ها باشد.


منبع: گرداب