تبیان، دستیار زندگی
تعداد محدودی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر برای خبرنگاران به نمایش درآمد. جالب اینجاست که ساختمان مکانی که امروز موزه نامیده می شود از ابتدا برای موزه شدن تاسیس نشده و قرار بوده تنها یک گالری برای نمایش آثار باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مونالیزا در حمام چه می کرد

بازگشایی گنجینه موزه هنرهای معاصر برای خبرنگاران؛

تعداد محدودی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر برای خبرنگاران به نمایش درآمد. جالب اینجاست که ساختمان مکانی که امروز موزه نامیده می شود از ابتدا برای موزه شدن تاسیس نشده و قرار بوده تنها یک گالری برای نمایش آثار باشد.

بخش هنری تبیان
دیدار خبرنگاران از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

روز گذشته (12 مردادماه) خبرنگاران در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران حضور یافتند تا از این گنجینه گرانبها بازدید کنند.

امیر راد (هنرمند و مسئول کانون نئومدیای موزه هنرهای معاصر تهران) که در این بازدید خبرنگاران را همراهی می کرد؛ در حین بازدید از تعدادی از آثار گنجینه موزه، توضیحاتی درباره آن ها بیان کرد.

مجید ملانوروزی (سرپرست موزه هنرهای معاصر) پیش از بازدید خبرنگاران از محل گنجینه موزه هنرهای معاصر، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: بازدید از موزه هنرهای معاصر توسط خبرنگاران در آستانه روز خبرنگار یک حرکت جدی از سوی این موزه برای شفاف سازی روابط میان موزه و اهالی رسانه است.

سپس خبرنگاران به همراه تعدادی از کارکنان موزه و انباردار باسابقه آن؛ وارد گنجینه موزه شدند. در ابتدای بازدید احسان عباسی (مسئول گنجینه و اموال موزه هنرهای معاصر تهران) اظهار کرد: رویین پاکباز چینش آثار گنجینه را روی ریل های مخزن گنجینه براساس تاریخ خلق آنها انجام داده و تقدم و تاخر مکاتب هنری رعایت نشده است.

او گفت: در سال های اخیر به آثار خارجی گنجینه تعداد محدودی اثر اضافه شده که شامل 52 اثر چاپی از طرف سفارت مکزیک و 13 اثر از هنرمند آلمانی گونتر اوکر است.

در ادامه امیر راد (مسئول کانون نیومدیای موزه هنرهای معاصر) با اشاره به اینکه اهمیت موزه به چند کار شاخص آن نیست، گفت: معمولا در بازدید از گنجینه موزه هنرهای معاصر چند اثر شاخص را نشان می دهند اما من همین جا باید توضیحی درباره اهمیت کل این مجموعه بگویم. این آثار که از نیمه دوم قرن 19 جمع آوری شده است؛ مهمترین مکاتب و جنبش های هنر مدرنیستی را تا سال 1979 دربرمی گیرد. گرچه ما بازدید آثار را از امپرسیونیست ها آغاز می کنیم اما باید بدانید چند اثر از نئوامپرسیونیست ها هم در موزه موجود است.

به گفته راد، ساختمان موزه هنرهای معاصر تهران به جهت موزه شدن تاسیس نشده بود و قرار بوده تنها یک گالری برای نمایش آثار هنرمندان ایرانی باشد.

او خاطرنشان کرد: اوایل دهه 50 با بالا رفتن قیمت نفت بنیاد پهلوی (فرح دیبا) شروع به خرید آثار هنری کرد ولی قرار نبود اینجا محل نمایش این آثار باشد چراکه موزه هنرهای معاصر تهران تنها 2 هزار متر فضای نمایشگاهی دارد و نمی توان حتی تعداد معدودی آثار را به صورت دائمی در این فضا به نمایش گذاشت و در کنارش نمایشگاه های جنبی برگزار کرد درحالیکه در دنیا موزه ها این کار را می کنند و بخشی از گنجینه خود را دائمی به نمایش می گذارند و نمایشگاه های جنبی هم برگزار می کنند.

مسئول کانون نیومدیای موزه هنرهای معاصر تصریح کرد: بخش مربوط به مخزن گنجینه موزه هنرهای معاصر از ابتدا برای نگهداری آثار ساخته شده بود.

راد درباره تعداد آثار گنجینه با اشاره به اینکه در شمارش آثار گنجینه نگاه واحدی وجود نداشته، گفت: گاهی یک اثر سه لتی که باید یک اثر شمرده می شد، 3 اثر شمارش شده و گاه 31 برگ جدا از یک هنرمند به عنوان یک اثر شمرده شده است. امیدواریم با نشر آثار در سایت گنجینه این مشکل به مرور حل شود.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا که "گفته می شود تنها 10 درصد آثار موزه هنرهای معاصر ارزش دارد و باقی آثار ارزش چندانی ندارند"، گفت: این حرف پایه درستی ندارد چون باید تمامی آثار را قیمت گذاری کنید و بعد روی تک تک آثار پژوهش شود که چه نقشی در تاریخ هنر داشته اند. گاه یک اثر می تواند مرزهای تاریخ هنر را جابه جا کند.

مسئول کانون نیومدیای موزه با تاکید بر اینکه ما بزرگترین مجموعه هنر غرب در شرق را در اختیار داریم، تصریح کرد: با مرور این آثار می توانیم به لحاظ فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی یک بخش از تاریخ غرب را مرور کنیم، این گنجینه به این سبب نیز ارزشمند است. یعنی کل مجموعه در کنار هم دارای ارزش است. در واقع این گنجینه یک روایت منحصر به فرد از تاریخ هنر را دارد.

پس از این توضیحات با ورود به قسمت اصلی گنجینه، اولین اثر از گنجینه که قابل مشاهده بود، تابلویی از پیکاسو در انتهای مخزن گنجینه روی دیوار بود. این اثر تا به حال چند بار به صورت امانی در موزه های دیگر به نمایش درآمده اما به دلیل مغایرت با شیونات و فرهنگ کشورمان در ایران هرگز به نمایش درنیامده است. در موزه هنرهای معاصر چند اثر وجود دارد که قابل نمایش نیست که امروز برای خبرنگاران نمایش داده شد.

خبرنگاران بازدید از آثار گنجینه را از دوره امپرسیونیست ها، پست امپرسیونیست ها، پاپ آرت ها که بخش قابل توجهی از آثار گنجینه را شامل می شوند؛ آغاز کردند. سپس تعدادی از آثار هنرمندان آبستره و اکسپرسیونیست نمایش داده شد. در این گنجینه با ارزش، تعداد قابل توجهی از آثار پیشگامان هنر امپرسیونیست مانند مونه و پیسارو نیز دیده می شود. گویا پیکاسو نیز در ایران آثار فراوانی دارد که برخی از آنها غیرقابل نمایش است و مربوط به چندین دوره مختلف  کاری این هنرمند است.

گرانترین اثر گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران اثر جکسون پولاک است، این اثر در دوره های مختلفی در موزه به نمایش درآمده اما توجه خبرنگاران را به خود جلب کرد. همچنین سه لته مشهور فرانسیس  بیکن به عنوان یکی از هنرمندان بزرگ فیگوراتیو از آثاری بود که امروز برای خبرنگاران به نمایش درآمد. آثار پاپ آرتیست ها با آثار اندی وارهول و اثر «خودکشی» که یکی از گرانقیمت ترین مجموعه آثار این هنرمند است، در میان آثار خودی نشان می دهند.

بخش دیگری از گنجینه مخصوص آثار هنرمندان ایرانی است و آثار هنرمندانی ازجمله اردشیر محصص، پرویز کلانتری، محمود فرشچیان، مارکو گریگوریان و حسین زنده رودی را شامل می شود.

گفتنی است؛ 28 اثر گنجینه در حال حاضر نزد موزه ای در رم امانت است.

حسن نوفرستی (مدیر روابط عمومی موزه هنرهای معاصر) در پایان بازدید درباره بحث تهویه نامطلوب گنجینه گفت: مدتی است به  دلیل ساخت و سازهای مترو در جنب موزه مشکل تهویه در موزه تشدید شده است، این مشکل چند روز است به  وجود آمده و به تازگی دستگاه تهویه خریداری شده و به زودی نصب می شود. اما انشاءلله به زودی بتوانیم شرایطی فراهم  کنیم که کل امکانات موزه به روز شود.

راد نیز با اشاره به اینکه امکانات موزه 40 سال است به روز نشده، گفت: تابلوی «مونالیزا» چند سال  در حمام یک خانه نگهداری می شد و آسیب جدی به آن نرسید. هرچند باید امکانات نگهداری آثار  به روز شود اما اینطور نیست که با دو درجه بالا و پایین رفتن موقتی دما آسیب به این آثار وارد  شود. بیش از هر چیز نور مناسب در نگهداری آثار موثر است.

احسان عباسی (مسئول گنجینه و اموال موزه هنرهای معاصر) نیز با بیان اینکه این گنجینه توسط دزدگیر وحراست به خوبی نگهداری می شود، گفت: امکان سرقت از این مجموعه وجود ندارد البته درباره سیستم ضدحریق، باید بگویم سیستم آبی آن قطع است.

او درباره شمارش دقیق آثار گفت: ما 3 هزار و 260 اثر ثبت شده داریم و 100 اثر وجود دارد که امضا ندارند و هنرمندان آنها مشخص نیست. همچنین از میان این آثار یک هزار و 400 اثر مربوط به بخش خارجی است. 80 مجسمه نیز در موزه هنرهای معاصر نگهداری می شود که از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار است.

در جریان این بازدید؛ امیر راد، حسن نوفرستی، مجید فروغی (مدیر روابط عمومی دفتر هنرهای تجسمی) و احسان عباسی (مسئول گنجینه و اموال موزه هنرهای معاصر) خبرنگاران را همراهی کردند.


منبع: ایلنا