تبیان، دستیار زندگی
ملیکا سادات و مریم سادات دو دختر دوقلوی شهید سیدسجاد روشنایی هستند که وابستگی زیادی بین آن ها و پدرشان وجود داشت اما هنر سیدسجاد دل کندن از همه تعلقات دنیایی و رفتن به سفری بود که امکان بازگشت در آن وجود نداشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بابایم برنمی گردد

ملیکا سادات و مریم سادات دو دختر دوقلوی شهید سیدسجاد روشنایی هستند که وابستگی زیادی بین آن ها و پدرشان وجود داشت اما هنر سیدسجاد دل کندن از همه تعلقات دنیایی و رفتن به سفری بود که امکان بازگشت در آن وجود نداشت.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
شهید سید سجاد روشنایی

او به راهی می رفت که به حقانیتش ایمان داشت و این طور بود که توانست از گریه های دخترکان زیبایش در لحظات تلخ جدایی بگذرد. آنچه در پی می آید روایتی است از زندگی تا شهادت سیدسجاد روشنایی در گفت وگوی «جوان» با همسرش آمنه محمدی.

از نحوه همراهی تان باکسی بگویید که درنهایت با شهادت از شما جدا شد.

پدر من و پدر همسرم با هم همکار بودند و در جهاد کشاورزی کار می کردند. از این رو خانواده هایمان نسبت به هم شناخت کافی داشتند و این آشنایی منجر به ازدواج من و سیدسجاد شد. سجاد متولد 10 شهریورماه 1357 بود. نکته بارز در رفتارهای او این بود که از همان ابتدا از شهادت درراه خدا برایم گفت. می گفت که بزرگ ترین آرزویش شهادت است.

بااینکه اوایل زندگی تان بود، چه ژس العملی نسبت به آرزوی شهادتش داشتید؟

من اصلاً ژس العملی نسبت به این صحبتش از خود نشان نمی دادم، چراکه با خود می گفتم در حال حاضر و بحمدالله کشور در امنیت کامل است اما سیدسجاد از من می خواست تا در نمازهایم برای شهادتش دعا کنم. من بسیار به سجادم وابسته بودم و هر مرتبه ای که ایشان می خواست از شهادت به طور جدی برایم صحبت کند ناراحت می شدم و می خواستم بحث را عوض کند؛ اما سجاد با خنده و شوخی کار خودش را می کرد. همسرم واقعاً عاشق شهادت بود و هروقت دلش می گرفت یا بالژس خیلی خوشحال بود من را به گلزار شهدا می برد. خوب به یاد دارم همیشه از در اصلی به گلزار شهدا می رفتیم. همین که وارد گلزار شهدا می شد حس و حال خوب و عجیبی به سجاد دست می داد. انگار چشم هایش براق تر می شد و شوق عجیبی در وجودش حس می کردم. سجادم ساعت ها در گلزار شهدا می ماند و با شهدا درد دل می کرد.


مشکلی با کارش به عنوان یک نظامی نداشتید؟


سیدسجاد از سختی کار و زندگی با یک نظامی برایم گفته بود، اما من اصلاً به سختی هایش فکر نمی کردم. من عاشق کار همسرم بودم و از اینکه ایشان لباس سبز سپاه را به تن دارد بسیار خوشحال بودم. درنهایت در شب ولادت امام علی (ع) زندگی مشترکمان را با هم آغاز کردیم.


گویا از شهید دو دختر دوقلو به یادگار دارید؟


ما 12 سال با هم زندگی کردیم و حاصل ازدواجمان دو دختر دوقلو به نام های ملیکا سادات و مریم سادات است. دخترها متولد 21 بهمن ماه سال 1390 هستند.

شهید سید سجاد روشنایی

شاخصه های اخلاقی همسرتان چه بود؟


در مدت زندگی با سیدسجاد شاخصه های اخلاقی بسیاری از ایشان دیدم؛ اما بارزترین مشخصه همسرم مهربانی و دست و دلبازی اش بود. سیدسجاد عاشق بچه ها بود. بسیار دختر بچه ها را دوست داشت. وقتی از کنار مدرسه عبور می کردیم می ایستاد و آن ها را نگاه می کرد و برایشان دست تکان می داد و می خندید.


با وجود مهر و الفتی که بین تان بود، قاعدتاً آماده کردن شما برای رفتن شان به جمع مدافعان حرم کار راحتی نبود؟


سید سجاد کم کم مقدمه چینی کرد. مدتی می شد که هر چند روز یک بار به من می گفت باید مسئولیت زندگی را قبول کنی. اولین بار که همسرم از رفتن صحبت کرد، صبح زود یک روز زمستانی بود. همان ابتدا نگران شدم، اما او بسیار برایم صحبت کرد و عاقبت راضی شدم. شوهرم زیاد اهل حرف زدن نبود ولی هروقت با من صحبت می کرد آن قدر آرام، مهربان و منطقی صحبت می کرد که واقعاً حرف هایش به دل می نشست و من همه حرف هایش را می پذیرفتم. با شنیدن صحبت های همسرم خیلی آرام شدم و تنها خواسته ام از او این بود که وقتی به زیارت حضرت زینب (س) رفتی خیلی التماس دعا دارم. برایم دعا کن. انگار که خانواده هایمان هم برای رفتنش رضایت داشتند چون اعتراضی نکردند و تنها یک جمله گفتند، رفتی زیارت التماس دعا.


پس راضی کردن شما کار سختی نبود؟


نه خیلی سخت و نه خیلی آسان بود. سیدسجاد از رضایت من برای راهی شدنش بسیار خوشحال شد و به من گفت که حتماً پیش از اینکه به حرم برود یک هدیه برای من می خرد و برای تبرک به داخل حرم خواهد برد. به قولش عمل کرد. برای من یک قرآن گرفته بود و در حرم عمه سادات حضرت زینب (س) تبرک کرده بود؛ اما بعد از شهادتش قرآن تبرک شده به دستم رسید.


از روز وداع بگویید.


همسرم صبح روز اعزام به محل کارش رفت و هر چیزی آنجا داشت به خانه آورد. برایم سوال شد که چرا همه وسایلش را آورده! خب می رود و بعد از چند روز دوباره برمی گردد دیگر چه نیازی بود که این کار را انجام دهد. سجاد شروع به جمع کردن وسایل موردنیازش برای مأموریت کرد. من به همسرم در جمع کردن وسایل سفرش کمک کردم. کار سختی بود، دل تنگی هایم را هم میان وسایل سفرش گذاشتم تا ببرد. بعدازآن به پدر، برادر و خواهرهایش زنگ زد و از همه آن ها خداحافظی کرد. بعد به من گفت می روم اما دلم را می گذارم پیش تو و بچه ها.


دوقلوها چه واکنشی نسبت به رفتن پدر داشتند؟


دخترمان مریم آن قدر گریه کرد و پدرش را التماس کرد که نرود، همه را به گریه انداخت حتی همسرم را. چون وابستگی شدیدی به مریم داشت. سجاد هرروز صبح که می رفت سرکار به من می گفت به تو حسودی ام می شود تو مدام پیش بچه ها هستی ولی من نصف بیشتر روز بچه ها را نمی بینم. گریه بچه ها هم فایده ای نداشت و همسرم تصمیمش را گرفته بود.

وقتی همه مهمان ها رفتند مریم گفت: «مامان بابام دیگه هیچ وقت برنمیگرده، اون شهید میشه.» گفتم این حرف رو نزن اون فقط چند روز میره پیش حضرت رقیه (س) و برمیگرده؛ اما مریم از حرفش کوتاه نمی آمد


زمان خداحافظی خواستم تا جلوی در بروم که سجادم گفت، نیا من با همکارانم هستم. من هم نرفتم اما از آیفون رفتنش را نگاه کردم، لحظه آخر مریم از پشت آیفون صدایش زد و سجاد شروع کرد به دست تکان دادن. وقتی همه مهمان ها رفتند مریم گفت: «مامان بابام دیگه هیچ وقت برنمیگرده، اون شهید میشه.» گفتم این حرف رو نزن اون فقط چند روز میره پیش حضرت رقیه (س) و برمیگرده؛ اما مریم از حرفش کوتاه نمی آمد. همسرم ابتدا به یزد رفته و بعد از چند روز از آنجا به سوریه اعزام شده بود. سجاد قبل از رفتن به من گفته بود هر وقت ملیکا دل تنگم شد او را به حرم حضرت معصومه ببرم. از من می خواست بچه ها را به مراسم تشییعش نبرم. مخصوصاً ملیکا را. آخر طاقت گریه ملیکا را نداشت. بچه ها زیاد متوجه نمی شدند اما زمان رفتن ملیکا داشت با بچه ها بازی می کرد و مریم بغل پدرش گریه می کرد...


همسرتان چه مسئولیتی در منطقه بر عهده داشت؟


سجاد در سپاه فرمانده گردان سوم امام حسین (ع) لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع) استان قم بود و در منطقه عملیاتی در سوریه جانشین گردان بود. همسرم همراه با رزمندگان لشکر فاطمیون به سوریه اعزام شد. اسم مستعارش سید عباس بود. سجاد 37 روز در سوریه بود. درنهایت با اصابت تیر به قفسه سینه و پهلوی چپش در تاریخ 13 بهمن 1394 به شهادت رسید. چند روز قبل از شهادت، به من زنگ زد و گفت دلم برایت خیلی تنگ شده است ای کاش می آمدی اینجا. من خندیدم فکرکردم شوخی می کند خودش قرار است برگردد به همین خاطر گفتم خودت بیا؛ بنابراین گفتم من نمی توانم بیایم ولی ای کاش تو می آمدی. گفت من اینجا کاری دارم تا انجام نشود نمی توانم بیایم دلم هم خیلی برای شما تنگ شده است. درنهایت در تاریخ 17 بهمن ماه 1394 شهید شد و چند روز بعد از شهادتش در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) به خاک سپرده شد.


الهامی از شهادت همسرتان به شما یا دخترهایتان شده بود؟

ملیکا بعدازظهر روز 13 بهمن ماه از خواب بیدار شد و با گریه خوابی را که دیده بود برایم تعریف کرد. گفت دیدم پدرم آمد از روی یک بلندی با دست خونی من را بوس کرد و به من گفت تند تند می آیم به دیدنت و رفت. با شنیدن این خواب نگران شدم اما حرفی نزدم. روزپنج شنبه 15 بهمن ماه بود که به دلم افتاد سجاد دارد برمی گردد. موقع اذان ظهر بود. زنگ زدم خانه پدرم و آن ها خبر دادند که سجاد شهید شده است. باورم نمی شد و پیش خودم می گفتم سجاد دارد برمی گردد و با این خبر سربه سرم می گذارند. اصلاً در حال خودم نبودم.
 می خواستم به همه بفهمانم که این شوخی است، دوست داشتم همه حرفم را باورکنند. ولی با این حال خیلی آرام بودم. انگار حضرت زینب (س)  به من نظرکرده بودند که این طور آرام و صبور بودم. همه از آرامشم نگران بودند. هرچه همه بی قراری می کردند، من آرام تر می شدم. اصلاً انگار در عرض چند ساعت کلی تغییر کرده و صبور شده بودم. آن قدر آرام بودم که نگران خودم شده بودم که چرا در نبود سجاد می توانم نفس بکشم و زنده باشم.


آخرین سفارش های شهید چه بود؟


سجاد سفارش می کرد در زندگی حضرت زهرا (س) را الگوی خود قرار بدهید و خیلی روی حجاب تأکید داشت و دوست داشت دختران باحجابی داشته باشد. من سعی خودم را می کنم تا دختران در مرحله اول زینب گونه باشند و در مقابل دل تنگی هایی که دارند مدام از حضرت رقیه (س)  و حضرت زینب (س)  برایشان می گویم و دوست دارم به وصیت پدرشان آن ها زهرایی تربیت شوند.
طعنه و کنایه برخی از مردم از چرایی حضور رزمندگان مدافعان حرم به گوش شما هم رسیده است؟
بله به نظر من این افراد واقعاً کوته فکر هستند که این گونه با کنایه و بی خردی صحبت می کنند. هدف اصلی و واحد همه شهدا به خاطر خدا و حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) بوده و است. هدف جبهه مقاومت اسلامی دفاع از اسلام و مظلوم است. سجادم قبل از شهادت به من گفت بعد از رفتن من از این حرف ها زیاد خواهی شنید، اما شما پاسخ آن ها را ندهید.

با دل تنگی هایتان چگونه کنار می آیید؟


راستش هنوز باورم نمی شود سجادم دیگر نیست. باور کنید گاهی که به خرید می روم و نگاهم به خوردنی های موردعلاقه سجاد می افتد، ناخودآگاه می روم تا برایش بخرم. قبل از رفتن به من گفت اگر من شهید شدم زودبه زود به گلزار شهدا بیا، چراکه من هم دلم برایت تند تند تنگ می شود. حالا من هم دوست دارم بروم گلزار شهدا و ساعت ها بمانم سرمزار شهیدم اما با وجود بچه ها گاهی وقت ها امکانش نیست.


حرف آخر؟


درست است که زندگی بدون همسرم برایم سخت و دشوار است ولی واقعاً خودم و دخترهایم با افتخار می گوییم که خانواده شهیدمدافع حرم هستیم. همسرم با شهادت درراه حرم حضرت زینب (س) باعث افتخار ما شد و دخترانم می گویند بابا رفته پیش حضرت رقیه (س) تا ما هم برویم پیش حضرت رقیه (س).

وصیتی از سید روشنایی

بسم الله الرحمن الرحیم
«وجعلناهم أئمه یهدون بأمرنا و أوحینا الیهم فعل الخیرات أقام الصلوه وایتاء الزکوه و کانوا لنا عابدین». آیه 73 سوره انبیاء
امروز روز اعزام بود. مقداری هیجان و تردید در دلم بود به همین دلیل خواستم از قرآن مددی بگیرم. در دلم توسل به آقا امام زمان (عج) کردم و این آیه آمد. از خواندن این آیه پشتم لرزید و اشک از چشمانم سرازیر شد چون من خود را هرگز لایق این آیه نمی دانم اما دلم قرص و محکم تر از گذشته شد ان شاءالله فردای قیامت که در خون خود غوطه ور در محشر محشور گردم باشد تا شرمنده آقا امام زمان (عج) و رهبر عزیزتر از جانم امام خامنه ای عزیز نباشم.منبع: روزنامه جوان