تبیان، دستیار زندگی
محمدرضا آزاده فر از انتشار کتاب جدیدش با نام «موسیقی در فلسفه و عرفان» خبر داد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی «موسیقی در فلسفه و عرفان» از دریچه کتاب

محمدرضا آزاده‌فر از انتشار کتاب جدیدش با نام «موسیقی در فلسفه و عرفان» خبر داد

بخش کتاب وکتاب خوانی تبیان
title

محمدرضا آزاده‌فر از انتشار کتاب جدیدش با نام «موسیقی در فلسفه و عرفان» خبر داد و افزود: «درآمدی بر دیدگاه‌های کلامی، فلسفی و عرفانی در توصیف موسیقی»، «دیدگاه جوانان امروز ایران در زمینه آراء فلسفی و عرفانی مرتبط به موسیقی» و «چالش تفاوت نگاه» سه بخش کتاب را شامل می‌شوند.

وی ادامه داد: در این پژوهش ابتدا سه نگاهِ کلامی، فلسفی و عرفانی به موسیقی مورد مطالعه قرار می گیرد. در این اثر دیدگاه‌های کلامی مرتبط با موسیقی، در سه حوزه​ فکری معتزله، اشاعره و شیعه بررسی شده و در بخش مربوط به دیدگاه‌های حکمی و فلسفی نیز سه حوزه​ مشاء، اشراق و حکمت متعالیه مورد کاوش قرار می‌گیرد و در پایان دیدگاه‌های عرفانی معرفی می‌شوند که عبارتند از عرفان نخستین، عرفان نظری، مولویه و سایر عرفا و متصوفه.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: در بخش دوم این کتاب نیز میزان باورپذیری آراء متکلمان، فلاسفه و عرفا در زمینه​ موسیقی، برای جوانان امروزی اهل موسیقی در ایران بررسی شده که این بخش حاصل یک سلسله تحقیقات میدانی است. «ارتباط موسیقی با افلاک»، «تشابه آدمی به سازی در دست پروردگار»، «موسیقی به‌عنوان واسطه انتقال پیام بین آفریدگار و انسان»، «هنرهای صوتی شریف‌تر از هنرهای بصری» و «اوقات تغنّی» مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این بخش هستند.

آزاده‌فر در معرفی مباحث محوری سومین بخش کتاب «موسیقی در فلسفه و عرفان، یک مقدمه کوتاه» گفت: در بخش پایانی کتاب چالش تفاوت نگاه جوان امروز ایرانی با دیدگاه‌های وارد شده از غرب مورد کنکاش قرار گرفته است. «جوان امروز ایران در مواجه با استیلای نگاه علمی-مادی غرب»، «شیوه کل‌نگر در مقابل شیوه جزءنگر»، «ادراک دوری و خطی از زمان»، «شرافتِ علوم» و «جنبه‌های کاربردی آراء فلاسفه» محور مباحث بخش پایانی کتاب حاضر را تشکیل می‌دهند.

نخستین چاپ کتاب «موسیقی در فلسفه و عرفان، یک مقدمه کوتاه» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 114 صفه، به بهای 11 هزار و 500 تومان از سوی نشر مرکز راهی بازار کتاب شده است.


منبع:ایبنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .