تبیان، دستیار زندگی
... شیخ صدوق(ره) در کتاب التوحید صفحه271 از قول هشام بن حكم [شاگرد برجسته امام صادق و امام کاظم علیهماالسّلام و از متکلمین مشهور عصر خود] روایت كرده‌اند، یكی از دانشمندان و روحانیون بزرگ مسیحیان به نام «بُرَیهَه»؛ هفتاد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این مسیح است که می‌خواند ...


شیخ صدوق(ره) در کتاب التوحید صفحه271 از قول هشام بن حكم [شاگرد برجسته امام صادق و امام کاظم علیهماالسّلام و از متکلمین مشهور عصر خود] روایت كرده‌اند، یكی از دانشمندان و روحانیون بزرگ مسیحیان به نام «بُرَیهَه»؛ هفتاد سال در آئین مسیحیان بود. او در جستجوی اسلام و جویای حقّ و اسلام بود و در میان هر فرقه و گروهی وارد می‌شد، گفتار و عقائد آن‌ها را بررسی می‌نمود، ولی چیزی از حقّ به دست نمی‌آورد، به آن‌ها می‌گفت: «اگر رهبران شما بر حق باشند، لازم بود كه مقداری از حقّ نزد شما وجود داشته باشد.» تا این ‌كه او در این راه جستجو، اوصاف شیعه و آوازه‌ی «هشام بن حكم» را شنید. نزد هشام رفت و با او به مناظره پرداخت. سپس به هشام گفت: «ای هشام! آیا تو كسی را سراغ داری كه رأی او را الگو قرار داده و از او پیروی كنی؟ و اطاعت او را دین خود بدانی؟»

هشام گفت: «آری ای بُرَیهَه». هشام، اوصاف امام صادق علیه السّلام را برای بُرَیهَه، بیان كرد و بُرَیهَه به امام علیه السّلام اشتیاق پیدا كرد و همراه هشام، از عراق به مدینه مسافرت كردند، آنها تصمیم داشتند به حضور امام (علیه السّلام) برسند، ولی در دالان خانه امام صادق علیه السّلام، با موسی‌ بن جعفر علیهماالسّلام دیدار نمودند. هشام بر او سلام كرد، بُرَیهَه نیز سلام كرد، سپس آنها علّت شرفیابی خود را به حضور امام، بیان كردند. امام كاظم علیه السّلام در آن هنگام، كودك بود و هشام داستان بُرَیهَه را برای حضرت كاظم نقل نمود.

امام كاظم علیه السلام فرمودند: ای بُرَیهَه! تا چه اندازه به كتاب خودت (انجیل) آگاهی داری؟

بُرَیهَه: من به كتاب خودم آگاهی دارم.

امام: تا چه اندازه به تأویل (تفسیر) آن اعتماد داری؟

بُرَیهَه: همان اندازه‌ای كه از آن می‌دانم به آن اعتماد دارم.

در این هنگام، امام كاظم علیه السّلام خواندن آیاتی از انجیل را آغاز كرد.

بُرَیهَه (آن‌چنان مرعوب قرائت امام شد كه) گفت: «حضرت مسیح علیه السّلام انجیل را این چنین كه شما می‌خوانید، تلاوت می‌كرد، این گونه قرائت را جز حضرت مسیح علیه السّلام، هیچ ‌كس نمی‌خواند»، آن‌گاه بُرَیهَه به امام كاظم علیه السّلام عرض كرد: «مدّت پنجاه سال بود كه در جستجوی تو یا مثل تو بودم.» بُرَیهَه، همان‌دم مسلمان شد، زن خدمت‌كار او نیز مسلمان گردید، سپس هشام همراه بُرَیهَه و آن زن، به محضر امام صادق علیه السّلام رسیدند، و هشام ماجرای گفتگوی حضرت كاظم علیه السّلام و بُرَیهَه، و مسلمان شدن بُرَیهَه و زن خدمت‌كار را به عرض امام صادق علیه السّلام رسانید.

امام صادق علیه السّلام فرمود: ذُرِّیَّةً بَعْضُها مِن بَعْضٍ وَاللهُ سَمیِعُ عَلیِمُ: «آن‌ها فرزندانی بودند كه (از نظر پاكی و كمال) بعضی، از بعضی دیگر گرفته شده‌اند و خداوند شنوا و دانا است.» (سوره آل‌عمران ـ آیه 34)

منبع:

کتاب التوحید، شیخ صدوق، صفحه271.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.