وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هشت سال دفاع مقدس کتابی است که هر یک از صفحات آن درسی را برای جامعه امروز ما در خود به ثبت رسانده است. یکی از درس های این کتاب توجه رزمندگان به موضوعات مالی و اقتصادی بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از مقدادی ها بیاموزیم

 هشت سال دفاع مقدس کتابی است که هر یک از صفحات آن درسی را برای جامعه امروز ما در خود به ثبت رسانده است. یکی از درس های این کتاب توجه رزمندگان به موضوعات مالی و اقتصادی بوده است.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
حقوق

پس ازاینکه سپاه در دوران هشت سال دفاع مقدس به خود ساختار سازمانی گرفت به رزمندگان بسیجی بابت هرماه حضور داوطلبانه در منطقه مبلغی پرداخت می کرد. البته این مبلغ معمولاً شامل صرف هزینه های جانبی حضور در منطقه می شد چراکه آن ها برخی مایحتاج خود را با این مقدار وجهی که داشتند تهیه می کردند.

معمولاً رزمندگان بعد از پایان دوره مأموریت و تسویه حساب در جبهه؛ در تهران به سپاه منطقه خود مانند پایگاه های مقداد، مالک اشتر، شمیرانات، عمار و چند جای دیگر مراجعه و با ارائه برگ تسویه ضمن انجام تسویه پرسنلی و ثبت پایان دوره اعزام به امور مالی هم معرفی می شدند و مبلغ مورداشاره را دریافت می کردند. البته ممکن بود در دوران حضور در منطقه، مبلغی به عنوان «پول توجیبی» از یگان خود «مساعده» دریافت کنند که معمولاً این مبلغ مساعده 300 تومان برای یک یا نهایتاً دومرتبه بود و در هنگام تسویه مالی، این مبلغ کسر می شد.

روایتی از یک مقدادی

اواخر اسفندماه سال 64 و بعد از عملیات والفجر 8 بود که شهید سعید (محمد) امیری مقدم از رزمندگان لشکر 10 سیدالشهدا (ع) در عملیات شرکت داشت و پس از اتمام مأموریت، به تازگی با گردان خود (زُهیر) تسویه کرده و به تهران آمده بود.

یک روز که با موتورسیکلت همراه هم جایی رفته بودیم به من گفت: «برویم به پایگاه مقداد؛ من آنجا کاردارم.» به پایگاه مقداد در میدان جمهوری رفتیم. او رفت کارش را انجام دهد و من هم در طبقه ای دیگر به دیدن یکی از دوستانم رفتم.

وقتی آمد گفت: «برویم؛ انجام شد.» پرسیدم: «چکار داشتی؟ دوباره می خواهی اعزام شوی؟ تو که تازه آمده ای!» گفت: «نه؛ کاری داشتم که انجام شد.» ،

فکر کردم آن چند روز، حق من نبوده که پولی بگیرم و گردان به من نیازی نداشته و من خودم مانده ام. این بود که آمدم و به مسئول مربوطه در اینجا گفتم او هم پذیرفت و من حقوق آن پنج روز را به سپاه برگرداندم

 پاپیچش شدم. اول نمی گفت. بعد از اصرار من گفت: «پس از عملیات، گردان ما بچه ها را ترخیص کرد و اجازه داد تسویه کنند و به تهران بیایند. ولی من کاری داشتم و به خاطر آن، پنج روز دیرتر تسویه کردم. به تهران که آمدم و حقوقم را گرفتم، فکر کردم آن چند روز، حق من نبوده که پولی بگیرم و گردان به من نیازی نداشته و من خودم مانده ام. این بود که آمدم و به مسئول مربوطه در اینجا گفتم او هم پذیرفت و من حقوق آن پنج روز را به سپاه برگرداندم.»


منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین