سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تک بازی والیبال ایران در دور حذفی بسیار سرنوشت ساز است و فقط یک برد در اولین بازی دور دوم می تواند ایران را به یک قدمی سکو ببرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

والیبال ایران شانس سکوی المپیک

تک بازی والیبال ایران در دور حذفی بسیار سرنوشت ساز است و فقط یک برد در اولین بازی دور دوم می تواند ایران را به یک قدمی سکو ببرد.  

بخش ورزشی تبیان
والیبال

کمتر از یک هفته دیگر تا اولین تجربه والیبال ایران در المپیک باقی مانده است و بالاخره 12 والیبالیست ایران طعم حضور در این رویداد بزرگ را لمس خواهند کرد. این رویای قدیمی در توکیو به واقعیت پیوست و حالا تیم ملی در اوج آمادگی کار خود را در ریو پیگیری می کند تا اولین تجربه با بهترین عملکرد همراه باشد.
اینکه والیبال ایران بالاخره المپیکی شد و اسم خود را به عنوان چهارمین رشته گروهی المپیک در تاریخ ثبت کرد، به تنهایی افتخار بزرگی است که تمام جامعه ورزش به این موضوع افتخار می کند اما حالا والیبالیست ها و این تیم ملی جاه طلب تر از همیشه شده است. بازیکنان و روح تیم این باور را دارد که حتی سکو المپیک هم دور از دسترس نیست و قطعا رسیدن به آن بسیار سخت خواهد بود اما نشدنی نیست.
ایران شرایط حضور در جمع 4 تیم و حتی کسب سکوی المپیک را هم دارد اما این راه بسیار پر پیچ و خم و سخت است اما شدنی. بازیکنان و کادر فنی بارها به باور و رویای این مساله اشاره کرده اند اما راه رسیدن به سکوی و مدال المپیک می تواند این طور باشد:

 فرمول بازی ها:

گروه A: برزیل، آمریکا، فرانسه، ایتالیا، مکزیک و کانادا
 گروه B: روسیه، لهستان، ایران، آرژانتین، مصر و کوبا
 بعد از پایان دور گروهی تیم های اول تا چهارم هر گروه به صورت ضربدری با یکدیگر بازی خواهند کرد به طوریکه تیم اول هر گروه با چهارم گروه مقابل و تیم های دوم و سوم گروه ها با هم بازی خواهند کرد. 4 تیم برنده این 4 بازی به مرحله نیمه نهایی می روند. 2 تیم پیروز نیمه نهایی راهی فینال می شوند و بازنده ها به رده بندی می روند که به این صورت تکلیف تیم های اول تا چهارم مشخص می شود.

 رقبای ایران چه تیم هایی خواهند بود؟

 احتمال صعود ایران از دور گروهی بسیار زیاد است و تمام بازیکنان و کادر فنی از این موضوع اطمینان بالایی دارند. راه صعود ایران این است که باید رتبه هایی بین اول تا چهارم گروهی شش تیم را کسب کنند که احتمالش زیاد است. در این صورت ایران با یکی از تیم های گروه A بازی حذفی را برگزار کند. به احتمال قوی چهار تیم برتر گروه A آمریکا، برزیل، فرانسه و ایتالیا خواهند بود که ایران در دور حذفی با یکی از این تیم ها بازی می کند. قطعا بازی با هیچکدام از این تیم ها آسان نخواهد بود و سخت می توان انتخاب کرد که با کدام تیم اگر ایران بازی کند بهتر خواهد بود. شاید فرانسه و ایتالیا به مراتب گزینه هایی بهتر باشند اما هر چه رتبه ایران در گروه B بهتر باشد با تیم پایین تری در A بازی خواهد کرد.

 راه صعود ایران به جمع 4 تیم

 بعد از صعود از مرحله گروهی ایران به بازی های حذفی خواهد رسید که باید با یکی از تیم های برزیل، ایتالیا، آمریکا و یا فرانسه بازی کند. برنده این بازی به جمع 4 تیم برتر المپیک می رود که در این صورت شانس کسب مدال به بالاترین حد خود می رسد. جز فرانسه ایران قبل از این تجربه برد مقابل تمام این تیم ها را داشته است و فقط یک پیروزی می تواند بزرگترین نتیجه تاریخ ورزش های گروهی ایران در المپیک را رقم بزند. بازی مقابل هر یک از تیم هایی که از گروه A صعود می کنند سخت ترین بازی والیبالیست های ایران خواهد بود اما تمام بازیکنان در انتظار آن روز هستند. روزی که اگر شرایط مساعد باشد برد غیرممکن نیست و در صورت ممکن شدن سکوی المپیک دسترس تر از همیشه می شود.

 معروف: بازی حذفی مثل پنالتی فوتبال است

 بازیکنان تیم ملی هم بسیار به آن دیدار خوش بین هستند و در صحبت هایشان اشاره زیادی به آن دیدار حذفی دارند. در وحله اول تیمی که مقابل ایران قرار می گیرد مهم نیست چون انتخاب از میان ایتالیا، فرانسه، برزیل و آمریکا به عنوان حریف دور حذفی کار سختی است اما موضوع مهم آمادگی روانی و شرایط بازیکنان ایران در آن روز است. ایران توانایی برد مقابل هر تیمی را دارد اما مرحله حذفی المپیک کاملا متفاوت است. با این حال بازیکنان چنین نظراتی دارند:
معروف: «اگر به 4 تیم برویم احتمال روی سکو رفتن هم می رود اما مهم بازی حذفی است. مثل پنالتی فوتبال، شانس است اینکه روزت باشد، حریف در چه وضعیتی باشد و با چه تیمی بازی کنیم. خیلی خوب و سخت تمرین کردیم و همه چیز مهیا است.»
موسوی: « مقدماتی رو می ترکونیم ایشالا اما اون یه دونه بازی ... ایشالا اون روز همه بچه ها باشد تا همه چیز جور باشد.»
فکر و ذکر تمام بازیکنان و کادر فنی همان یک بازی سرنوشت ساز است. اگر شرایط همانطور که انتظار می رود رقم بخورد تمام رویاها حقیقت پیدا می کند و اولین مدال جهانی والیبال ایران می تواند مدال المپیک باشد.

برنامه تمام بازی های ایران در المپیک

 ساعت 6:05، 18 مرداد؛ ایران — آرژانتین
 ساعت 00:35، 20 مرداد؛ ایران — لهستان
 ساعت 15، 21 مرداد؛ ایران — کوبا
 ساعت 15، 23 مرداد؛ ایران — مصر
 ساعت 22:30، 25 مرداد؛ ایران — روسیه


منبع : اسپرت
 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین