تبیان، دستیار زندگی
ناسا به دنبال نمونه برداری از سیارکی است که به گفته محققان احتمال برخورد آن با زمین وجود دارد. این سازمان قصد دارد به همین خاطر کاوشگری را روی سطح این سیارک فرود آورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیارکی که ممکن است زمین را نابود کند!

ناسا به دنبال نمونه برداری از سیارکی است که به گفته محققان احتمال برخورد آن با زمین وجود دارد. این سازمان قصد دارد به همین خاطر کاوشگری را روی سطح این سیارک فرود آورد.

بخش دانش و زندگی تبیان

سیارک

این سیارک که 'بنو' (Bennu) نام دارد از زمین قابل مشاهده است، زیرا هر شش سال یک بار از مدار زمین عبور می کند.
بنو که حدود 500 متر در خط استوای خود قطر دارد و با سرعت حدود 63 هزار مایل در ساعت به دور خورشید می چرخد، در سال 2135 میلادی از میان زمین و ماه عبور خواهد کرد.
'دنت لورتا' استاد علوم سیاره ای در دانشگاه آریزونا گفت: عبور بنو از میان زمین و ماه در سال 2135 موجب چرخش مدار این سیارک می شود و به طور بالقوه آن را در مسیر برخورد با زمین در اواخر آن قرن قرار می دهد.
لورتا محقق اصلی ناسا و مسئول ماموریت کاوشگر 'ازیریس رکس' در سیارک بنو، گفت: این کاوشگر که ماه سپتامبر (شهریور-مهر) به فضا پرتاب می شود، نقشه این سیارک را تهیه خواهد کرد، از برخی سنگ های این سیارک نمونه جمع می کند و سپس به زمین بازمی گردد.
این محقق ادامه داد: اطلاعات در مورد اندازه این سیارک، جرم و ترکیبات آن، داده های حیاتی برای نسل های آینده خواهند بود.
کاوشگر ازیریس رکس سال 2018 به سیارک بنو خواهد رسید و حدود یکسال در زمینه ترکیبات شیمیایی این سیارک، کانی شناسی و تاریخ زمین شناسی آن بررسی خواهد کرد.
اطلاعات جمع آوری شده در جریان این رصد، به دانشمندان در زمینه درک این که چگونه مسیر این سیارک تحت تاثیر جذب و تابش نور خورشید به صورت گرما قرار می گیرد، کمک می کند.
این کاوشگر قبل از بازگشت به زمین در سال 2023 ، از این سیارک نمونه خواهد گرفت.


منبع: خبرآنلاین