احتمال مرگ در اثر بیماری های قلبی- عروقی و سرطان در افرادی که از غلات کامل بسیار استفاده می کنند، کمتر از دیگران است. این نتیجه یک پژوهش جدید است که دانشمندان دانشگاه هاروارد در بوستون آمریکا انجام داده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش طول عمر با مصرف غلات کامل

احتمال مرگ در اثر بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان در افرادی که از غلات کامل بسیار استفاده می‌کنند، کمتر از دیگران است. این نتیجه یک پژوهش جدید است که دانشمندان دانشگاه ‌هاروارد در بوستون آمریکا انجام داده‌اند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان
غلات کامل

انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می‌کند حداقل نیمی از غلاتی که استفاده می‌کنیم غلات کامل باشد؛ مثلا جو دوسر، بلغور جو دوسر، جو، ذرت، چاودار و برنج قهوه‌ای. راهنمای رژیم غذایی آمریکایی‌ها توصیه می‌کند هر فرد بالغ روزانه 3 نوبت یا بیشتر غلات کامل مصرف کند اما پژوهش اخیر نشان می‌دهد اغلب بزرگسالان آمریکا کمتر از 1 بار در روز غلات کامل مصرف می‌کنند.


دکتر کی‌سان، از دانشکده بهداشت عمومی چان در دانشگاه‌ هاروارد در بوستون آمریکا و نویسنده اصلی پژوهش اخیر می‌گوید: «تاثیر غلات کامل در پیشگیری از بیماری‌های مزمن زیادی از جمله بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان روده بزرگ و رکتوم ثابت شده، اما تاکنون تحلیل بزرگی درباره ارتباط بین مصرف غلات کامل و مرگ و میر افراد انجام نشده بود.»


دانشمندان برای انجام پژوهش اخیر، یافته‌های حاصل از 14 پژوهش بلندمدت پیشین را با یکدیگر تجمیع کردند. در این پژوهش‌ها جمعا 786 هزار و 76 نفر شرکت داشتند که از این تعداد، 97 هزار و 867 نفر در طول مدت پیگیری، فوت کردند. علت مرگ حدود 24 هزار نفر آنها بیماری‌های قلبی- عروقی و علت مرگ بیش از 37 هزار نفرشان سرطان بود.


از میان این پژوهش‌ها 10 مورد روی آمریکایی‌ها انجام شده بود، 3 پژوهش در کشورهای اسکاندیناوی و یکی روی مردم انگلستان انجام گرفته بود. تحلیل نتایج همگی این پژوهش‌ها نشان داد به طور کلی، در درازمدت، افرادی که بیشترین میزان غلات کامل را مصرف می‌کنند، 16 درصد کمتر از افرادی که حداقل غلات کامل را مصرف می‌کنند، در معرض خطر مرگ قرار دارند. همچنین احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی در این افراد 20 درصد و احتمال مرگ ناشی از سرطان بیش از 10 درصد کاهش دارد.


پژوهشگران در این پژوهش که در شماره اخیر مجله «گردش خون» منتشر شده، دریافتند به ازای مصرف هر وعده اضافی از 16 گرم غلات کامل، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی 9 درصد و خطر مرگ ناشی از سرطان 5 درصد کاهش می‌یابد.


نصف فنجان برنج قهوه‌ای پخته، بلغور جو دوسر پخته و پاستای غلات کامل پخته یا یک برش از نان غلات کامل می‌تواند معادل 16 گرم غلات کامل را برای بدن تامین کند.


غلات کامل دارای فیبر زیادی هستند که چربی بد خون را کاهش می‌دهد و حساسیت بدن را نسبت به انسولین بالا می‌برد. همین موضوع به کنترل بهتر سوخت و ساز قندها در بدن کمک می‌کند. دکتر سان می‌گوید: «البته که همه روزی می‌میرند اما مصرف غلات کامل، احتمال مرگ شما را در سنین جوانی کاهش می‌دهد.»


هفته نامه سلامت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.