تبیان، دستیار زندگی
سارا زاهدی، ریاضیدان ایرانی الاصل ساکن سوئد موفق به دریافت جایزه معتبر انجمن ریاضیات اروپا (EMS) شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بانوی ایرانی  برنده جایزه انجمن ریاضیات اروپا

سارا زاهدی، ریاضیدان ایرانی الاصل ساکن سوئد موفق به دریافت جایزه معتبر انجمن ریاضیات اروپا (EMS) شد.

فرآوری: مصطفی ستوده- بخش دانش و زندگی تبیان

انجمن ریاضیات اروپا

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، این جایزه هر چهار سال یکبار به ریاضیدانان جوان اروپایی اعطا می شود.

زاهدی به دلیل تلاش های خود در جهت ارتقای شبیه سازی های رایانه ای رفتار سیالات که با هم مخلوط نمی شوند، این جایزه را دریافت کرده است.

این محقق جوان ایرانی الاصل که در میان 10 دریافت کننده با سن 35 سال و کمتر قرار دارد، تنها زنی است که امسال موفق به کسب این جایزه شده است. وی همچنین یکی از تنها 9 زن دریافت کننده جایزه EMS از زمان آغاز آن در سال 1992 بوده است.

این جایزه شامل یک هدیه نقدی 5000 یورویی است.

از دیگر برندگان این جایزه می توان به "گریگوری پرلمان" که سوژه مقاله پر سروصدای "سرنوشت متعدد" در سال 2006 بود و "سدریک ویلانی" ریاضیدان فرانسوی و برنده جایزه فیلدز 2010 اشاره کرد.

زاهدی که در سال 1360 در تهران متولد شده، در سن 10 سالگی به سوئد مهاجرت کرد و به دلیل ناآشنایی با زبان سوئدی، بیشتر با ریاضی انس گرفت.

وی در گفت وگویی با مجله دویچه وله اظهار کرد: من در کلاس ریاضی بهتر می توانستم با همکلاسان خود ارتباط برقرار کنم و با حل مسائل ریاضی توانستم با آن ها دوست شوم.

زاهدی مدرک فوق لیسانس را در سال 2006 و دکترای خود را در سال 2011 از موسسه سلطنتی فناوری (KTH) دریافت کرد و پس از گذراندن مطالعات فوق دکترا در دانشگاه اوپسالا، به عنوان دانشیار در موسسه مشغول به کار شد.

این ریاضیدان جوان ایرانی متخصص تحلیل عددی است که به نمایش چگونگی دقیق تر و بهینه تر کردن شبیه سازی های رایانه ای می پردازد. وی شبیه سازی هایی از سیالاتی مانند آب، نفت و بنزین ایجاد کرده که با هم مخلوط نمی شوند. رابط بین این مایعات باعث جذب زاهدی به این حوزه شد.

به گفته این ریاضیدان، تحقیقات وی می تواند در کاهش آسیب ناشی از نشست نفت به محیط زیست مفید باشد.

سارا زاهدی یکی از 1300 شرکت کننده ای است که در هفتمین کنگره ریاضیات اروپا در شهر برلین حضور دارد.

او معتقد است هر کسی توان فهم ریاضی را دارد و در این باره می گوید: ما باید خیلی بیشتر به سمت گروه های سنی جوان برویم و به آن ها نشان دهیم که ریاضی در دنیای واقعی چه کاربردهایی دارد. من معتقدم که برنامه نویسی باید به عنوان یک رشته درسی در مدارس تدریس شود.

انجمن ریاضیات اروپا چیست؟

انجمن ریاضیات اروپا

همانطور که از نام آن پیداست، انجمن ریاضیات در حقیقت نام سازمانی است که برای بهبود ریاضیات اروپا تشکیل شده است. اعضای این سازمان می توانند از موسسات دانشگاهی و یا ریاضی دانان مستقل باشند.

این موسسه در راستای تحقق ٦ هدف زیر فعالیت می کند:

١- پیشرفت تحقیقات ریاضی، از دو لحاظ خالص و کاربردی بودن

٢- کمک و مشاوره در حل اشکالات تدریس ریاضیات

٣- گسترش دادن و مرتبط کردن مرز های ریاضیات با جامعه

٤- بهینه سازی روابط میان ریاضی دانان کشور های مختلف

٥- هویت بخشی به ریاضی دانان اروپایی

٦- معرفی جامعه ریاضی به موسسات فرا ملیتی


فرآوری شده از ایسنا