تبیان، دستیار زندگی
هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی فضای خارج از جو بود. آنها در این پژوهش به بررسی علل تاریکی فضا در خارج از جو با وجود خورشید پرداختند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا با وجود خورشید فضا تاریک است؟

چرا با وجود خورشید فضا تاریک است؟

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.


نام ایده: چرا با وجود خورشید فضا تاریک است؟
نام ارائه دهنده/دهندگان: الهام رضائیان پارسا
زمینه و نوع پروژه: نجوم
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: پیش دبستان و دبستان ندای پیروز

چکیده

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی فضای خارج از جو بود. آنها در این پژوهش به بررسی علل تاریکی فضا در خارج از جو با وجود خورشید پرداختند.

روش

روش پژوهش دانش آموزان از نوع کتابخانه ای و پژوهش های میدانی بود. دانش آموزان جهت دستیابی به اهداف پژوهش به جستجوی در منابع و سایت های اینترنتی پرداختند.

مقدمه

با وجود خورشید و ستاره های نورانی دیگر، فضا پر از نور است، پس چرا ما همیشه آن را تاریک و سیاه رنگ می بینیم؟ جّو زمین به علت ترکیب مولکول های تشکیل دهنده اش بخش آبی از طیف نور خورشید را بیشتر پخش می کند و همین امر موجب می شود آسمان در طول روز به رنگ آبی و بسیار روشن دیده شود. از طرف دیگر شدت نور خورشید به حدی است که پخش شدگی زیاد این نور در جّو موجب رنگ باختن ستاره های کم نور در برابر نور خورشید می شود.

ما رنگ ها را به این دلیل می بینیم که نور به چشم ما باز می تابد. اگر شیئی بتواند طیف های مختلف نور را باز بتاباند، آن را سفید می بینیم.

زمانی که رنگ های مختلف را می بینیم، این امر بدین دلیل است که فقط بخشی از طیف نور قابل رویت بازتابانده می شود و باقی به وسیله شیئ مورد نظر جذب می شوند.

بر روی زمین، این پدیده دلیل آبی بودن آسمان و سفیدی ابرها است. هر کدام از این ها رنگ منحصر به فرد خود را دارند و آن هم به دلیل نحوه پراکنده شدن و بازتاب نور توسط مولکول های موجود در هوا است. این پدیده در فضا رخ نمی دهد زیرا فضا یک خلا کامل است و تنها چیزی که می تواند بدون واسطه از آن عبور کند نور است.

نور به طور طبیعی مسیری مستقیم را طی می کند، بنابراین اگر به وسیله جرم هایی مانند سیاره ها و قمرها باز تابانده نشود به سادگی توسط فضا (جذب) می شود. البته در اینجا جذب شدن بدین معناست که به سوی چشم های ما بازتابانده نمی شود. این مساله همچنین توضیح می دهد که چرا می توانیم سحابی ها که باید توده های گاز غیرقابل رویت باشند را ببینیم.

چرا با وجود خورشید فضا تاریک است؟

ما نمی توانیم هوایی که در جلوی مان قرار دارد را ببینیم، درست است؟ دلیل این قضیه این است که در سحابی ها و کهکشان ها، گازها و گرد و غبار نور ستارگان نزدیک آن ها را بازتاب می دهند بنابراین آن ها برای ما قابل رویت می شوند. البته اگر به یک سحابی وارد شوید گازها مانند زمانی که از آن فاصله دارید دیده نمی شوند.

تاریکی نشان دهنده نبود نور نیست. فضا پر از نور ستارگانی مانند خورشید است. ولی از آن جایی که چشم مسیر حرکت نور را نمی بیند و در فضا هیچ چیز، حتی مولکول های هوا هم وجود ندارد و خلا حاکم مطلق است، نور بازتاب نمی کند و در نتیجه ما فضا را تاریک و سیاه می بینیم.

در پایان، فضا برای ادراک ما سیاه است، زیرا سحابی های اندکی وجود دارند که می توانند مانند اتمسفر ما بر روی زمین نور را پراکنده کنند یا بازتاب دهند.

به این دلیل که نور در خطی مستقیم حرکت می کند به نظر می رسد که توسط خلا و فضای تهی جذب می شود در غیر این صورت فضا شبیه به آسمان زمین به نظر می رسد.


مهارت های کسب شده
1. چگونگی تفکر طراحی
2. چگونی پژوهش و استخراج مطالب
3. آشنایی با استاندارهای طراحی و نحوه ارائه ایده در گام های اولیه و نهایی
4. آشنایی با نحوه پرزنت و ارائه
5. آشنایی با خورشید و ساز و کار آن

بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: مهدی رحمانی،تنظیم: نیلوفر یاقوتی