تبیان، دستیار زندگی
کاری انجام دهید که شما را بخنداند. فیلم کمدی تماشا کنید و با کسانی که به شما انرژی مثبت می دهند معاشرت کنید و این گونه از فشار درسی که در سال های اخیر روی شما بوده است دور شوید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به خودتان در رسیدن به اهدافتان کمک کنید

اگر در این مقطع، مهم ترین افکارتان این است که بعد از گرفتن نتایج چه تصمیمی باید بگیرید، اکنون بهترین زمان است که می توانید برای رسیدن به تصمیم درست به خود کمک کنید.

کنکور

اول از همه از خود بپرسید که "من به طور ذاتی در انجام چه کارهایی ماهر هستم؟" "از انجام چه کارهایی بیتشر لذت می برم؟" شاید حتی در مدتی که مشغول آماده شدن برای کنکور بوده اید، فرصت کافی برای فکر کردن به این موضوعات را نداشته اید، و اکنون فرصتی است تا مسیرها و اهداف احتمالی زندگی خود را مشخص کنید، و البته این تصمیمات در طول زمان ممکن است که تغییر کنند ولی به طور قطع، اولین قدم، همین مشخص کردن هدف و مسیر خواهد بود.

بر اساس نتایجی که ممکن است از آزمون سراسری تان بگیرید، در ذهن خود چندین تصمیم و انتخاب را برنامه ریزی کنید.

برنامه اولیه را برای زمانی بریزید که نتیجه کنکور به همان خوبی و یا حتی بهتر از آن چه فکر می کرده اید شود. هدف و تصمیم دوم خود را برای زمانی برنامه ریزی کنید که نتیجه بدتر از انتظار شما شود، ولی هنوز برای شما بدترین حالت ممکن نیست، و برنامه ریزی سوم را برای زمانی آماده داشته باشید که احتمال دارد بدترین نتیجه ممکن را از کنکور بگیرید.

در مورد این برنامه ها با خانواده خود و اطرافیان و نزدیکانتان نیز صحبت کنید تا در گرفتن تصمیمات درست، آن هم در چنین دوران پراسترسی، به شما کمک کنند. این برنامه ریزی ها استرس شما را به میزان زیادی کم کرده و به شما کمک می کنند تا خود را برای رویارویی با هر نتیجه ای آماده کنید، و حتی در بدترین حالت ممکن، بتوانید بر خودتان مسلط شده و یک تصمیم درست و منطقی بگیرید.


همواره به خود یادآوری کنید که شما تنها می توانستید تا همین جا هر آنچه را که از دستتان بر می آمد برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور انجام دهید و از این به بعد دیگر نتیجه این آزمون در کنترل شما نیست و شما در مورد نتیجه آن کاری نمی توانید انجام دهید.

فکر کردن به "اما" ها و "اگر" ها، تنها وقت شما را تلف خواهد کرد. از سرزش کردن خود دست بکشید و خود را از فکر و خیال بی مورد خلاص کنید. گذشته را کنار گذاشته و به آینده فکر کنید.

کنکور

و بالاخره مهم ترین کاری که می توانید در این روزها انجام دهید، اطلاع از رشته های دانشگاهی و مراکز آموزش عالی است.

سعی کنید که درباره همه رشته ها (هر چند در ابتدای امر احساس می کنید که به آن ها علاقه ای ندارید) اطلاعات کسب کنید و با دانشگاه های مختلف و امکانات آن ها آشنا شوید.

زیرا زمانی که نتایج اولیه آزمون سراسری می آید، فرصت شما برای انتخاب رشته کم است و زمان زیادی برای کسب اطلاعات کافی در این زمینه ندارید.

برای کسب اطلاع می توانید به موتورهای جستجوگر، سایت های دانشگاه ها، فارغ التحصیلان سال های اخیر، یا دانشجویان سال های سوم و چهارم رشته های مخلتف و کتاب هایی که در زمینه آشنایی با رشته های دانشگاهی نگاشته شده اند، مراجعه نمایید.

این روزها چه کنیم؟

منابع:
www.huffingtonpost.co.uk/darren-jaundrill
www.theuniversityblog.co.uk

www.wikihow.com/calm-post-exam-nerves

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: نیلوفر یاقوتی