تبیان، دستیار زندگی
راجر ایلز که از او به عنوان موفق ترین و تنها مدیر رسانه معروف فاکس نیوز در ۲۰ سال گذشته و از زمان تاسیس آن یاد می شود، به سبب اتهام آزار جنسی که از سوی چند همکار زن به او وارد شد، از سمت خود کناره گرفت و استعفا داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اتهام آزار جنسی و استعفای رئیس شبکه فاکس نیوز

راجر ایلز که از او به عنوان موفق ترین و تنها مدیر رسانه معروف فاکس نیوز در ٢٠سال گذشته و از زمان تاسیس آن یاد می شود، به سبب اتهام آزار جنسی که از سوی چند همکار زن به او وارد شد، از سمت خود کناره گرفت و استعفا داد.

فراوری: بابایی- بخش ارتباطات تبیان

ایلز

به گزارش  سی ان ان راجر ایلز متهم شده است که برخی از همکاران زن خود را آزار جنسی داده است. اگر چه او این اتهامات را رد کرده است، اما فشار رسانه ها و نیز دو فرزند رابرت مرداک که مخالف ادامه حضور او در این رسانه هستند او را وادار به استعفاء و کناره گیری از این سمت کرد.

ایلز  از سال ١٩٩٦ و همزمان با آغاز به کار شبکه فاکس نیوز مدیریت این شبکه را به پیشنهاد روپرت مرداک گرفت و توانست در این مدت آن را به شبکه ای تاثیرگذار و پر مخاطب در آمریکا و جهان معرفی کند. شبکه ای که وابستگی تام و تمامی به حزب محافظه کار دارد و حتی در برخی روش ها رادیکال تر از آنها عمل می کند.  روپرت مرداک و راجر ایلز  پیش از این  و در سال های قبل شخص روپرت مرداک هم با یک رسوایی شنود اطلاعات روبرو شده بود.

حضور مرداک در کمیسیون تحقیق رسوایی شنود تلفنی در انگلیس  این شبکه در عمده ایالت های آمریکا نیز شبکه های محلی دارد که اخبار محلی را پوشش می دهد.

تا کنون در رسانه های آمریکایی اعلام شده است که ایلز دست به آزار جنسی گرچن کارلسون از مجریان سابق این شبکه  و نیز مگان کلی مجری دیگر فاکس نیوز( در ده سال قبل) زده است که البته هر دوی این اتهامات از سوی ایلز رد شده است.

گرچن کارلسون حدود دو هفته قبل از ایلز به خاطر آزار جنسی و نیز قرارداد غیر منصفانه کاری به دادگاه شکایت برد.  اگر چه رابرت مرداک از همکاری ایلز به عنوان فعالیتی درخشان یاد کرده است اما دو فرزند وی که مخالف ادامه حضور ایلز در این سمت بوده اند تنها به پای بندی رسانه فاکس نیوز به ارزش های اخلاقی و حرفه ای تاکید کردند.

ایلز  از سال 1996 و همزمان با آغاز به کار شبکه فاکس نیوز مدیریت این شبکه را به پیشنهاد روپرت مرداک گرفت و توانست در این مدت آن را به شبکه ای تاثیرگذار و پر مخاطب در آمریکا و جهان معرفی کند

با فاکس نیوز بیشتر آشنا شوید

بنا بر تاریخچه ای که دایره المعارف اینترنتی "وکیپدیا" از فاکس ارائه می کند، ایده تشکیل فاکس زمانی ظهور یافت که مرداک به همراه یکی از دوستان آمریکایی اش به فکر رقابت با دیگر رسانه های آمریکایی افتاد. در "می"  سال 1985 او اعلام کرد که به همراه تاجر و نیک اندیش آمریکایی به نام "ماروین دیویس" (Marvin Davis) قصد دارد تا "شبکه ای با ایستگاه های مستقل بسازد تا با شبکه های CBS، NBC و ABC رقابت کند"، به این ترتیب او به عنوان اولین گام، شش ایستگاه تلوزیونی را خریداری کرد.

در جولای سال 1985 روپرت مرداک 50 درصد از گروه سرگرمی های فیلمی فاکس (Fox Filmed Entertainment) را خریداری کرد. یک سال بعد، در "می" 1986، کمپانی قرن بیستم فاکس توانست در پایان سومین دوره کاری اش پنج میلیون و 600 هزار دلار کسب درآمد کند؛ این در حالی است که سال قبلش 55 میلیون و 800 هزار دلار ضرر داده بود و این مساله حکایت از مدیریت صحیح مرداک می کرد.  ژس1- ژسی که در ژانویه سال 2009 از روپرت مرداک گرفته شده است.

فاکس نیوز  "جرم توکیلی" (Jerome Toccille) نویسنده کتاب" روپرت مرداک"، در روایت زندگی او عنوان می کند که مرداک قبل از مدیریت FBC تجربیاتی در مدیریت شبکه 24 ساعته "نیوز کرپ" (News Corp) و "اسکای نیوز" (Sky News) داشت. او به جهت فعالیت طولانی مدت و حرفه ای در امور رسانه ای لقب "غول رسانه ای" (media mogul) را به خود اختصاص داده است.

او کار خود را برای اولین بار با روزنامه ای به نام "ادلایت" (Adelaide) آغاز کرد و دیگر فعالیت هایش را از همین نشریه محلی استرالیایی شروع کرد. بعد از آن رسانه "نیوز کرپ" (News Corp) را راه اندازی کرد و آن را به بازارهای انگلیس، آمریکا و آسیا گسترش داد. اولین حضور تلوزیونی مرداک در امر رسانه در انگلیس اتفاق افتاد وقتی او "اسکای تی وی" را در سال 1989 راه اندازی کرد. او در دهه 2000 تبدیل به سرمایه گذار ارشد تلوزیون های ماهواره ای، صنعت فیلم و اینترنت شد.

تولد واقعی فاکس با تاسیس کانال خبری فاکس به وقوع پیوست. در فوریه سال 1996 مرداک از "راجر آیلیز" (Roger Ailes) خواست تا کانال "فاکس نیوز" (Fox News Channel ) را تاسیس کند.

تا کنون در رسانه های آمریکایی اعلام شده است که ایلز دست به آزار جنسی گرچن کارلسون از مجریان سابق این شبکه  و نیز مگان کلی مجری دیگر فاکس نیوز( در ده سال قبل) زده است که البته هر دوی این اتهامات از سوی ایلز رد شده است.

آیلیز استراتژیست کهنه کار حزب جمهوری خواه و مجری NBC بود که در آن زمان محل کارش در "گفتگوی آمریکا" (America's Talking) را ترک کرده بود. ایلیز پنج ماه را به طور 14 ساعت در روز برای راه اندازی FNC کار کرد و هفته ها برنامه های خود را تمرین کرد تا اولین برنامه خود را در 7 اکتبر 1996 اجرا کرد. در روز اجرای FNC 10 میلیون خانوار آمریکایی به تماشای آن پرداختند که این موفقیت تا آن روز در مورد بازارهای رسانه ای نیویورک و لوس آنجلس بی سابقه بود.

روال کار FNC شامل پوشش های خبری 20 دقیقه ای است که در برنامه هایی مانند بخش جرایم فاکس (Fox on Crime) یا بخش "سیاست فاکس" (Fox on Politics) تیتر بندی می شوند. مصاحبه ها و برنامه های مختلف خبری در روی صفحه اسکرین به طور مرتب اعلام می شوند و "مایک اشنایدر" (Mike Schneider) در برنامه "گزارش اشنایدر" مروری سریع بر کل اخبار روز می کند. برنامه های بعد از ظهر FNC شامل ارائه های عقیدتی مانند "گزارش اورلی" (O'Reilly Report) یا "فاکتور اورلی" (O'Reilly Factor) می شوند که از محبوبیت بالایی در میان آمریکایی ها برخوردار است.

در "می" سال 2008 فاکس نیوز سری برنامه هایی را با نام "وضوح عالی" (High Definition) تاسیس کرد که به پوشش خبری همزمان در برخی نواحی انتخابی آمریکا می پردازد. خصوصیت مهم این سری جدید تولیدی فاکس این بود که با کیفیت بسیار عالی پخش می شد. شرکت تایم وارنر، که به نام اختصاری HD خوانده می شود، این کانال را در شهرهای نیویورک، "سانتیاگو" (Santiago) در "کانزاس سیتی" (Kansas City) پخش می کند؛ اگر چه پخش کابلی نیز امکان استفاده این کانال در نیویورک و لوس آنجلس را فراهم می کند.


منابع: همشهری آنلاین، پارسینه