تبیان، دستیار زندگی
اه‌ اشاره : این روزها كاربران ترجیح می‌دهند به جای خرید دوربین‌های دیجیتال ارزان‌قیمت و سطح پایین، یك تلفن همراه سطح بالا بخرند تا هم از دوربین و هم از دیگر قابلیت‌های آن به طور همزمان استفاده كنند. متأسفانه بسیاری از عك...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عكاسی بهتر با تلفن همراه‌

اشاره :

این روزها كاربران ترجیح می‌دهند به جای خرید دوربین‌های دیجیتال ارزان‌قیمت و سطح پایین، یك تلفن همراه سطح بالا بخرند تا هم از دوربین و هم از دیگر قابلیت‌های آن به طور همزمان استفاده كنند. متأسفانه بسیاری از عكس‌هایی كه توسط دوربین‌های تلفن‌های همراه گرفته می‌شود، دارای كیفیت پایینی هستند. بخشی از این مسئله به كیفیت پایین حسگر‌های این دوربین‌ها باز می‌گردد، اما بخشی از آن نیز به آگاهی خود كاربران مربوط می‌شود كه هنوز تصور می‌كنند در حال عكاسی با یك دوربین نگاتیو قدیمی هستند. در اینجا یك سری نكات مهم برای عكاسی با تلفن‌های همراه را بررسی می‌كنیم.


1- نورپردازی مناسب سوژه:

هر چه نور تابیده شده روی سوژه بهتر باشد، عكس شفاف‌تری از آن سوژه ثبت می‌گردد. در صورتی كه ممكن است در زیر نور خورشید عكس بگیرید یا اگر در خانه هستید، تمام چراغ‌ها را روشن كنید. پس به خاطر داشته باشید كه عكاسی در محیط‌های با نور متفاوت، منجر به عكس‌هایی با كیفیت‌های متفاوت می‌شود.

برای از بین بردن تن‌مایه‌های رنگی باید تنظیمات تراز سفیدی (WHITE BALANCE) دوربین را تغییر دهید (این موضوع در ادامه توضیح داده شده است). برخی از دوربین‌های تلفن‌های همراه جدید دارای یك فلاش سرخود هستند. استفاده از این فلاش، حتی در زمانی كه احساس می‌كنید نور محیط كافی است، باز هم موجب بهبود كیفیت عكس می‌شود. در صورتی كه دوربینتان فلاش ندارد، هرگز در حالی كه رو به نور هستید و سوژه در سایه قرار دارد، عكاسی نكنید.


2- نزدیك‌تر بروید:

یكی از مهم‌ترین ایرادات عكاسی با دوربین‌های تلفن همراه، هنگامی به ‌وجود می‌آید كه سوژه در فاصله‌ای دور قرار دارد و عكس بسیار ناواضح است. بنابراین بهتر است همان وقتی كه عكس می‌گیرید، به سوژه نزدیك شوید. دقت كنید كه این كار را دقیقاً به صورت فیزیكی انجام دهید و هرگز از زوم دیجیتال دوربین استفاده نكنید. قبلاً هم گفته‌ایم كه نزدیك شدن زیاد به سوژه گاهی منجر به ایجاد اعوجاج در تصویر می‌شود. در برخی مدل‌ها كه دارای قابلیت‌های ضعیفی در عكاسی ماكرو هستند، ممكن است تصویری تار و فوكوس نشده را ثبت كنید.


3- دوربین را ثابت نگهدارید:

به ویژه در هنگام عكاسی با دوربین‌های دیجیتال خودكار، و خصوصاً در مورد تلفن‌های همراه كه امكان لرزش زیادتری دارند (چون در یك دست نگهداشته می‌شوند). این مسئله خصوصاً در هنگام عكسبرداری در نور كم بسیار با اهمیت‌تر می‌شود؛ زیرا دوربین‌تان به صورت خودكار سرعت شاتر را كاهش می‌دهد. شخصاً در چنین شرایطی ترجیح می‌دهم به یك تكیه‌گاه محكم تكیه بدهم. شما هم می‌توانید از یك درخت، یك دیوار، دیوار كوتاه آشپزخانه یا هر چیز دیگری به عنوان تكیه‌گاه استفاده كنید. به خاطر داشته باشید كه وقفه شاتر (SHUTTER LAG) برخی از دوربین‌های تلفن‌های همراه بسیار طولانی و در حد چند ثانیه است (فاصله بین زمان فشردن شاتر و ثبت شدن عكس توسط دوربین). بنابراین هنگامی كه دكمه شاتر را فشار می‌دهید، به قدری صبر كنید تا یك‌بار عكس گرفته شده را روی صفحه نمایشگر تلفن ببینید، بعد حركت كنید.


4- بعداً عكس‌ها را ویرایش كنید:

یكی از سرگرمی‌های جالب تلفن‌های همراه جدید، امكان ویرایش عكس‌ها روی خود تلفن است. نرم‌افزارهای ویرایشگر این تلفن‌ها كیفیت چندان بالایی ندارند و حالا كه شما می‌توانید در ایران بهترین برنامه‌های كامپیوتری را بدون هیچ هزینه‌ای روی كامپیوترتان داشته باشید، بهتر است عمل ویرایش را بعداً در كامپیوتر انجام دهید. اگر هم كامپیوتر ندارید، حداقل به یاد داشته باشید كه چنانچه یك عكس را سیاه و سفید كردید یا روی آن چیزی نوشتید، دیگر نمی‌توانید رنگ یا عكس اصلی را بازگردانید!.


5- به خاطر داشته باشید كه عكس‌های گرفته شده روی نمایشگر خود تلفن همراه، كیفیتی به مراتب بالاتر از آنچه واقعاً گرفته شده دارند؛

زیرا اندازه كوچك‌تری دارند و عكس‌ها هرچه كوچك‌تر باشند، كیفیت بهتری دارند. بنابراین اگر از عکس گرفته شده راضی نیستید و روش‌های حرفه‌ای ویرایش عكس را نمی‌دانید (كه البته این روش‌ها هم تا حد ناچیزی می‌توانند كیفیت عكس را تغییر دهند) بهتر است در همان لحظه عكسبرداری آن‌ها را حذف كنید و مجدداً عكس بگیرید. حداقل فضای كمتری را روی حافظه محدود دوربین‌تان اشغال می‌كند.


6- زوم دیجیتال ممنوع!:

برخی از دوربین‌های تلفن‌های همراه، زوم دیجیتال 2X ،4X ،6X و ... دارند. زوم دیجیتال دقیقاً مثل این است كه یك عكس بدون زوم بگیرید و با نرم‌افزار‌های ویرایش عكس (آن هم در حد موبایلی آن‌ها) بخش میانی تصویر را بزرگ كنید! بنابراین، این كار با این‌كه عكس معمولی بگیرید و بعداً بخش میانی آن را در كامپیوترتان برش بزنید و بزرگ كنید هیچ فرقی ندارد. حداقل بعداً می‌توانید به جای نرم‌افزار ساده تلفن همراهتان این كار را با فتوشاپ یا نرم‌افزارهای حرفه‌ای دیگر با كیفیتی به مراتب بالاتر انجام دهید. ضمن این‌كه باقی عكس‌هایتان را هم دور نریخته‌اید!


7- از تراز سفیدی دوربین استفاده كنید:

برخی از دوربین‌های تلفن‌های جدید امكان استفاده از WHITE BALANCE یا تراز سفیدی را نیز در اختیارتان قرار می‌دهند. این قابلیت به شما امكان می‌دهد تن‌مایه‌های رنگی اضافی را از نور محیط بگیرید و عكس‌هایتان را تماماً با رنگ‌های طبیعی بگیرید. در صورتی كه دوربین‌ همراهتان چنین قابلیتی را دارد، راهنمای آن را بخوانید و حتماً از آن استفاده كنید.


8- قوانین عكاسی را فراموش كنید:

نه، فراموش نكنید! قانون یك سوم طلایی و... عكس‌هایی كه با قوانین عكاسی گرفته می‌شوند، زیبایی خاصی دارند. این قوانین كه كاملاً تجربی نوشته شده‌اند، باعث بالا رفتن كیفیت كار شما می‌شوند. اما زمانی كه این قوانین را می‌نوشتند، هنوز دوربین‌های عكاسی روی پخش‌كننده‌های MP3 و تلفن‌های بی‌سیم قرار نگرفته بودند! بنابراین هیچ دلیلی ندارد كه به تناسب وسیله جدیدی كه در دست دارید، قوانین نوین خودتان را پایه‌ریزی نكنید. دوربینتان را روی كف زمین بگذارید، پشت شیشه، از پایین به بالا، بالا به پایین و ... هیچ خرجی ندارد. فیلم كه مصرف نمی‌كنید. بنابراین هر جهتی را كه می‌خواهید، امتحان كنید.


9- لنز دوربینتان را تمیز كنید:

این مشكل یكی از دردسر‌های همیشگی دوربین‌های تلفن همراه است. لنز گوشی‌های همراه معمولاً كثیف هستند؛ زیرا شما هیچ‌وقت موقع پاسخ دادن به یك تماس به فكر تمیزی لنز دوربین روی تلفنتان نیستید! اثر انگشت یكی از معمول‌ترین انواع كثیفی لنز این دوربین‌هاست. گوشی‌های تلفن ممكن است ساعت‌ها در جیب لباستان كنار خرده‌ریز‌های ته جیب قرار داشته باشند و معمولاً كثیف می‌شوند. خصوصاً اگر لنز دوربین تلفنتان دارای درپوش مخصوص نباشد، بهتر است از یك عینك‌‌فروشی، یك دستمال مخصوص پاك كردن شیشه عینك تهیه كنید كه بسیار ارزان و مناسب است.


10 - عكس‌هایتان را نام‌گذاری كنید:

یكی از مشكلات عمومی كاربرانی كه دوربین‌های دیجیتال آن‌ها دارای كارت‌های حافظه پرحجم هستند، این است كه پس از مدتی با تعداد بسیار زیادی عكس روبه‌رو هستند كه نه می‌دانند چه وقت آن‌ها را عكسبرداری كرده‌اند و نه می‌توانند عكس‌های مورد نظرشان را از بین آن‌ها پیدا كنند.

برخی تلفن‌های همراه به صورت خودكار تاریخ عكسبرداری را به عنوان نام پیش‌فرض تصاویر انتخاب می‌كنند كه در مورد كاربران ایرانی معمولاً تاریخ صحیحی نیست؛ زیرا یا اصلاً تاریخ میلادی را تنظیم نكرده‌اند یا معمولا‌ً نمی‌دانند كه مثلاً ماه شش میلادی برابر با كدام ماه شمسی است. خوشبختانه تمام تلفن‌های همراه با صفحه كلیدی كه دارند امكان تغییر نام عكس‌ها را به شما می‌دهند. از آنجا كه عكس‌های دوربین‌های تلفن‌های همراه معمولاً ماه‌ها و گاهی سال‌ها روی حافظه گوشی باقی می‌مانند و به كامپیوتر منتقل نمی‌شوند، بهتر است هر بار كه عكس می‌گیرید، همان چند عكس جدید را نامگذاری كنید. ممكن است كمی وقت بگیرد، اما قطعاً پس از مدتی متوجه مزیت‌های آن خواهید شد.


11 - بالاترین وضوح را به كار گیرید:

برخی از تلفن‌های همراه به شما اجازه می‌دهند وضوح عكس‌هایی را كه می‌خواهید بگیرید، انتخاب كنید. نیازی به گفتن نیست كه هرچه وضوح عكس‌ها بالاتر باشد، كیفیت آن‌ها نیز بهتر است؛ البته در مقایسه با وضوح‌های پایین‌تر همان دوربین. این مسئله خصوصاً در مورد تلفن‌های همراه كه وضوح حسگر آن‌ها معمولاً در حد یك مگاپیكسل است، بسیار مهم است. البته باید حواستان به حجم فایل‌ها باشد و در صورتی كه فایل‌های عكس حجم زیادی می‌طلبد، آن‌ها را منتقل كنید.


12 - عكس‌هایتان را چاپ نكنید:

تصور مگاپیكسل را از ذهنتان خارج كنید. كیفیت چاپ عكس‌های تلفن همراه بسیار پایین‌تر از آن چیزی است كه روی نمایشگر گوشیتان می‌بینید. دوربین‌های تلفن‌های همراه، به دلیل فاصله كانونی كم و حساسیت بالای حسگرهایشان معمولاً دارای نویز بسیار زیادی هستند و هنگامی كه آن‌ها را چاپ می‌كنید، اصلاً نباید انتظار داشته باشید كیفیت آن‌ها با یك دوربین نگاتیوی سطح متوسط (كه یك دهم قیمت گوشیتان و حدود بیست تا چهل هزار تومان قیمت دارند) برابری كند. ضمن این‌كه، هزینه چاپ عكس‌های دیجیتال تقریباً بین 5/1 تا 2 برابر چاپ آنالوگ است. بنابر این بهتر است عكس‌هایتان را چاپ نكنید، بلكه آن‌ها را با نرم‌افزارهای ساخت آلبوم عكس به سی‌دی‌های تصویری تبدیل كنید و در یك آلبوم جدید نگهدارید. یكی از بهترین برنامه‌های ساخت آلبوم تصویری MEMORIES ON TV است كه نحوه كار با آن در شماره‌های قبل عصر‌‌شبكه در بخش آموزش‌های پنج دقیقه‌ای معرفی شده است.


13- به هر كسی اعتماد نكنید:

افراد سودجو این روز‌ها به دنبال خصوصی‌ترین عكس‌ها و فیلم‌های شخصیت‌های مهم هستند تا از توزیع آن‌ها در اینترنت یا سی‌دی‌های غیراخلاقی كسب درآمد كنند. ممكن است تصور كنید شخصیت چندان مهمی نیستید، اما فراموش نكنید كه هرگز كارت حافظه دوربینتان را به افرادی ندهید كه آن‌ها را نمی‌شناسید. حتی كارت‌های فرمت شده هم قابل بازیابی هستند. باور نمی‌كنید؟ مراقب باشید!

منبع : ماهنامه عصر شبکه

مطالب مرتبط :

1. دروبین‌های دیجیتال و مشکلات کارت‌ها

2. رفع عیب در كارت‌های حافظه

3. نحوه انتخاب یك دوربین دیجیتال

4. كارت‌های هوشمند الکترونیکی و انواع آن