تبیان، دستیار زندگی
بیشتر افراد ، وقتی سیگار را ترک می کنند افکار اعتیادگونه ای به سراغ شان می آید که یک جنگ درونی بین اعتیاد به نیکوتین و خودشان است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چنین چیزی نداریم: فقط یه نخ سیگار

بیشتر افراد ، وقتی سیگار را ترک می کنند افکار اعتیادگونه ای به سراغ شان می آید که یک جنگ درونی بین اعتیاد به نیکوتین و خودشان است. در مراحل اولیه ترک سیگار، این مکالمه ی درونی می تواند بی وقفه و پیوسته باشد، آزاردهنده و خسته کننده! اما موقتی است. هر چه توجه کمتری به این افکار ناسالم کنید، بهتر است، اما چگونه؟

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
سیگار

به افکار اعتیادگونه تان بها ندهید

مهم است که قبل از شروع روند ترک سیگار بدانید، درگیری ها و مجادله های ذهنی که قرار است تجربه شان کنید، به طور طبیعی بخشی از فرایند بازیابی هستند.

نترسید و فکر نکنید چون برای سیگار کشیدن حریص هستید، پس در روند ترک سیگار با شکست مواجه شده اید. به این گفتگوی درونی به عنوان علامتی از سازگاری و التیام  نگاه کنید چون دقیقا همین طور است! گذشت زمان، افکاری که شما را تشویق به سیگار کشیدن می کنند، را ضعیف خواهد کرد.
در این کشمکش ها، سعی کنید حواس تان را پرت کنید، این ابزاری است برای نجات خودتان در برابر این افکار مزاحم.

تحقیقات نشان داده است بیشتر از 90 درصد آنهایی که سیگار را ترک کرده اند و بعد از ترک، مجددا یک نخ سیگار کشیده اند، دیگر نتوانسته اند مقاومت کنند و نهایتا مجددا یک سیگاری کامل و درجه یک شده اند

لیستی از فعالیت هایی که می توانید در زمان خودنمایی این افکار انجام دهید تهیه کنید تا جدال و کشمکش درونی تان به درازا نکشد. پویا و فعال باشید و بدانید هر بار که بر این کشش و وسوسه درونی تان غلبه می کنید، مغزتان هم تشویق و ترغیب شده و راه های جدیدتر و مفیدتری برای مبارزه تان جستجو می کند. بنابراین به مرور زمان راحت تر می توانید خودتان را هدایت کنید و تدریجا این افکار که می گویند " یک نخ، فقط یک نخ سیگار بکش!" قدرت و توان شان را از دست خواهند داد.

روزهایی موفق تر خواهید بود و روزهایی برعکس!

ترک سیگار هم درست مثل زندگی، روزهای خوب و بد دارد. روزهایی که موفق نمی شوید حواس تان را به چیزهای دیگری بدهید. احساس ناراحتی و آشفتگی خواهید کرد چون می بینید اقداماتی که انجام داده اید مفید نبوده اند. لیست دیگری تهیه کنید، لیستی که جزئیاتش بیشتر مورد علاقه تان باشد.

لیستی از پاداش برای خودتان تهیه کنید

بیشتر افراد مایل هستند به خاطر آنهایی که دوست شان دارند، تا حدودی آرامش و علاقه خودشان را نادیده بگیرند و باوجود اینکه این رفتاری قابل ستایش است، اما مهم است که مراقب نیازهای خودتان هم باشید، مخصوصا در دوران ترک سیگار.

چیزهایی را گردهم آورید که باب میل خودتان است؛ چیزهایی که می دانید حس خوب به شما می دهند و بدن  و روح تان را بعد از یک روز سخت، دوباره جوان و تازه می کنند. مثلا:

- برای شام بیرون بروید یا شام تان را به بیرون از خانه ببرید و بخورید (می توانید از فرد دیگری بخواهید شام تان را آماده کند).
- برای پیاده روی های طولانی به دل طبیعت بروید.
- یک ساعت بدون هیچ دغدغه ای در وان آب گرم استراحت کنید.
- در یک مکان دنج و ساکت با کتاب مورد علاقه تان خلوت کنید.
- به باشگاه یا استخر بروید.
- یک چرت دلچسب بزنید.
- برای سرگرمی و تفریحی که دلتان می خواهد برنامه ریزی کنید.

هر چیزی که انتخاب می کنید با خودتان مهربان و منعطف باشید و احساس گناه نکنید. شما در حال تلاش برای بازیابی خودتان از یک اعتیاد سخت هستید و کمی نیرو و انرژی مثبت می تواند تاثیر شگرفی داشته باشد. بازهم اگر روز خوبی نداشتید و کشمکش های درونی، انرژی تان را تحلیل برد، زودتر از همیشه به رختخواب بروید. فردا روز بهتری خواهید داشت.

چیزی به عنوان " فقط یک نخ سیگار! " نداریم

تحقیقات نشان داده است بیشتر از 90 درصد آنهایی که سیگار را ترک کرده اند و بعد از ترک، مجددا یک نخ سیگار کشیده اند، دیگر نتوانسته اند مقاومت کنند و نهایتا مجددا یک سیگاری کامل و درجه یک شده اند.

سیگار هیچ ارزش و لذت پایداری ندارد که به شما ارائه دهد و آن حس تهی و بی اساس هنگام کشیدن سیگار، فورا تنهایتان خواهد گذاشت

اگر وسوسه شدید که تنها یک نخ سیگار بکشید، این احتمال قوی وجود دارد که به زودی به همان میزانی برسید که قبلا بودید.

خودتان را گول نزنید که " می توانم دوز نیکوتینم را کنترل کنم! " ، به محض این که مزه اش را دوباره بچشید، به عادت سابق تان برخواهید گشت.

بنابراین اعتیاد به نیکوتین کنترل کردنی نیست؛ بهترین راه برای دور ماندن از نیکوتین، خروج کامل این ماده از سیستم بدن است.

اگر مطلقا نتوانستید افکار تحریک کننده کشیدن سیگار را از ذهن تان خارج کنید و به تسلیم شدن فکر می کنید، دست از هر کاری که در حال انجامش هستید بکشید، یک کاغذ و قلم بردارید و به سوالات زیر صادقانه جواب دهید:

- به روزی که سیگار را کنار گذاشتید فکر کنید؛ چه احساسی نسبت به سیگار داشتید؟
- چندسال سیگار کشیدید؟ چند سال رویای ترک آن را داشتید؟
- اگر به عادت گذشته برگردید، آیا باز هم می خواهید ترکش کنید؟ آرزو می کنید که ای کاش این یک نخ سیگار کارخراب کن را روشن نکرده بودید؟
- دوباره کی ترکش خواهید کرد؟ چند هفته بعد؟ چندماه بعد؟ شاید هم چند سال بعد؟ وقتی که بیماری سراغ تان آمد.
- سیگار چه فوایدی برایم خواهم داشت؟
- آیا این یک نخ سیگار ارزش این را دارد که زحمت های فراوانم را فدایش کنم؟
- آیا ترک سیگار بار بعد، آسان تر خواهد بود؟

اگر نگاه و جوابی صادقانه و از ته دل به این پرسش ها داشته باشید، به شما کمک می کند تا زمانی که میل به سیگار کشیدن در وجودتان سرکشی می کند، به ثبات و تعادل برسید. ذهن تان را شفاف نگه دارید و بینش تان را در مورد دلایلی که برای ترک سیگار مدنظر داشته اید از دست ندهید. درست همان زمانی که برای کشیدن یا نکشیدن سیگار مجادله می کنید، این اهداف باید با قدرت خودنمایی کنند.

سیگار کشیدن چیز خاصی ندارد که به شما بدهد

واقعیت این است که سیگار هیچ ارزش و لذت پایداری ندارد که به شما ارائه بدهد و آن حس تهی و بی اساس هنگام کشیدن سیگار، فورا تنهای تان خواهد گذاشت؛ به محض این که تمامش کنید.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.