تبیان، دستیار زندگی
افرادی که بعد از مصرف محصولات لبنی دچار مشکل می شوند احتمالاً از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند. اگر شما هم بعد از نوشیدن شیر یا خوردن بستنی و خامه احساس می کنید معده تان به هم می ریزد احتمالاً دچار این مشکل هستید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عدم تحمل لاکتوز چه علائمی دارد؟

افرادی که بعد از مصرف محصولات لبنی دچار مشکل می شوند احتمالاً از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند. اگر شما هم بعد از نوشیدن شیر یا خوردن بستنی و خامه احساس می کنید معده تان به هم می ریزد احتمالاً دچار این مشکل هستید.

فاطمه مهدی پور - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز در افرادی بروز می کند که بدنشان فاقد آنزیم لاکتاز است. آنزیمی که به تجزیه و جذب لاکتوز، همان قند موجود در محصولات لبنی، کمک می کند. اگر لاکتوز به خوبی هضم نشود باعث بروز علائم آزاردهنده در کولون و در تمام بدن می شود. طبق آمارهای جهانی میلیون ها نفر در سرتاسر جهان (7 میلیون نفر در کانادا) به این مشکل دچار هستند. در این مطلب علائم نشان دهنده عدم تحمل لاکتوز را عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

علائم کلاسیک عدم تحمل لاکتوز

بیرون روی که بیش از 5 روز طول می کشد
کاهش وزن ناخواسته
استفراغ مداوم
مدفوع سیاه رنگ
اسهال خونی یا خون روشن در مدفوع
خستگی بی دلیل
درد در ناحیه معده که بهبود می یابد و یا با خوردن غذا تشدید می شود
تب مداوم
درد در حین دفع مدفوع

به عقیده متخصصان اگر شما چندین مورد از علائم ذکر شده را دارید بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا بررسی های لازم را جهت تشخیص و درمان این مشکل انجام دهد.

دیگر علائم عدم تحمل لاکتوز

همان طور که گفته شد علائم ذکر شده جزو علائم قدیمی و کلاسیک این مشکل گوارشی محسوب می شوند. در ادامه به دیگر علائم این اختلال گوارشی نیز اشاره می کنیم.

زمانی که پای مشکل دیگری در میان نیست

مشکل عدم تحمل لاکتوز درجات مختلفی دارد. برخی افراد بدون اینکه بیمار باشند حساسیت کمی به لاکتوز دارند اما برخی دیگر حتی نمی توانند مقدار اندکی از این مواد غذایی را مصرف کنند. چون مصرف آن برابر با مریض شدن است

گاهی علائم گوارشی از یک بیماری گذرا مانند آنفلوانزا، واکنش بدن به برخی داروها یا یک بیماری پنهانی مزمن ناشی می شود. پزشک معالج قبل از تشخیص عدم تحمل لاکتوز ابتدا اقدام به حذف این موارد می کند. زمانی که احتمال آنفلوانزا، ویروس های معده و دیگر عوامل مشکل زا از میان برداشته می شود پزشک مشکل عدم تحمل لاکتوز را علت اصلی بروز مشکلات سلامتی ربط می دهد. یعنی پزشک در ابتدا موارد دیگری مانند آنفولانزا و غیره را در نظر می گیرد و با فارغ شدن از آن ها مشکل عدم تحمل لاکتوز را مطرح می کند.

علائم بعد از مصرف لاکتوز به سرعت بروز می کند

علائمی مانند معده درد، گاز، نفخ و اسهال معمولاً یک تا سه ساعت بعد از خوردن هر چیز حاوی لاکتوز بروز می کند اما این مهلت برحسب ماده ای که مصرف شده و میزان آن متغیر است. برخی مواقع، افرادی که قبل از خواب مواد غذایی حاوی لاکتوز مصرف می کنند علائم آن را صبح روز بعد مشاهده می کنند.

علائم، بعد از قطع مصرف لاکتوز از بین می رود

اگر بعد از مصرف محصولات لبنی یکی از علائم کلاسیک این مشکل گوارشی را احساس می کنید باید بدانید که بهترین درمان در وهله اول حذف کامل محصولات لبنی از برنامه غذایی است. به عقیده متخصصان کانادایی بهتر است تمام مواد غذایی حاوی لاکتوز را به مدت یک تا دو هفته از برنامه غذایی تان حذف کنید و به تأثیر آن در علائمتان دقت کنید. اگر با حذف این مواد غذایی علائم برطرف شود به این معنی است که شما از عدم تحمل لاکتوز رنج می برید و مصرف محصولات لبنی برایتان دردسرساز می شود.

عدم تحمل لاکتوز

نژادهای آفریقایی، آسیایی یا سرخپوستان بیشتر در معرض این مشکل گوارشی هستند

به عقیده متخصصان نوعی از مشکل عدم تحمل لاکتوز به مسائل ژنتیکی مربوط می شود و در برخی از گروه های نژادی مانند مردم آسیا بیشتر است. در واقع افراد بزرگسال بعد از اینکه از شیر گرفته می شوند قدرت تولید آنزیم لاکتاز را از دست می دهند. اما این مسئله معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند چون اکثر محصولات لبنی در برنامه غذایی برخی از مردم دنیا قرار ندارند. اما با این حال در غرب که مصرف این محصولات رایج است این موارد دیده نمی شود. علاوه بر این جوامع غربی از نژادهای مختلفی تشکیل شده اند و به این ترتیب شرایط پیچیده تر است. بومیان آمریکا (سرخپوستان آمریکا)، اهالی کارائیب که اصالت آفریقایی دارند و آسیایی ها معمولاً بیشترین قربانیان مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند.

معده دردهای اخیر

جداره روده ممکن است بعد از یک دوره گریپ روده آسیب دیده و دردناک شده باشد. یا اینکه فردی دچار بیماری سلیاک باشد. در چنین شرایطی فرد علائم شناخته شده و رایج مشکل عدم تحمل لاکتوز را مشاهده می کند و ممکن است به طور موقت نسبت به لاکتوز حساسیت پیدا کند. خوشبختانه این نوع عدم تحمل کوتاه مدت بوده و خیلی زود برطرف می شود. در واقع بعد از درمان و بهبودی آسیب های وارده به روده، بدن دوباره قدرت هضم لاکتوز را به دست می آورد.

تحمل برخی و عدم تحمل برخی از محصولات لبنی

علائمی مانند معده درد، گاز، نفخ و اسهال معمولاً یک تا سه ساعت بعد از خوردن هر چیز حاوی لاکتوز بروز می کند اما این مهلت برحسب ماده ای که مصرف شده و میزان آن متغیر است

مشکل عدم تحمل لاکتوز درجات مختلفی دارد. برخی افراد بدون اینکه بیمار باشند حساسیت کمی به لاکتوز دارند اما برخی دیگر حتی نمی توانند مقدار اندکی از این مواد غذایی را مصرف کنند. چون مصرف آن برابر با مریض شدن است. برخی افراد مبتلا به این مشکل ماست و پنیرهای سفت را راحت تر از محصولات لبنی دیگر هضم می کنند. به گفته محققان مایوکلینیک، پنیرهای سفت مانند چدار راحت تر هضم می شوند چون حاوی میزان اندکی لاکتوز هستند. هضم ماست نیز برای دستگاه گوارش ساده تر و راحت تر است. در روند تولید ماست، به طور طبیعی آنزیمی تولید می شود که لاکتوز را تجزیه می کند.

اگر آنزیم های لاکتاز باعث تسکین می شود

افرادی که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برند اغلب زمانی که آنزیم لاکتاز به رژیم غذایی شان اضافه می شود احساس بهبودی دارند. این آنزیم ها که در داروخانه ها به فروش می رسند به کاهش عوارض عدم تحمل لاکتوز کمک می کنند. می توانید از قطره ها یا قرص هایی آنزیم لاکتوز قبل از غذا یا قبل از خوردن یک میان وعده حاوی محصولات لبنی استفاده کنید. این روش برای تسکین علائم آزاردهنده مشکل موثر هستند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.