بچه ها در کلاس اول دبستان، آموزش هایی می بینند که از هر جهت استثنایی است. از طرفی حجم این آموزش ها به نوعی بالاست و از طرفی برای تعدادی از بچه ها این سال، اولین تجربه حضور آنها در محیطی خارج از خانه است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یافتن علایق فرزندان خود در تابستان

خیلی از والدین تصور می کنند که مهم ترین چیزی که باید در تابستان فرزند کلاس اولیشان روی آن تمرکز کنند، خواندن و نوشتنی است که او در کلاس اول یاد گرفته است. در اینکه با روش های مناسب باید روی این بخش از آموخته ها تاکید و تکرار شود، بحثی نیست.

یافتن علایق فرزندان خود در تابستان

چه برنامه ای برای فرزند کلاس اولی تان دارید؟

بچه ها در کلاس اول دبستان، آموزش هایی می بینند که از هر جهت استثنایی است. از طرفی حجم این آموزش ها به نوعی بالاست و از طرفی برای تعدادی از بچه ها این سال، اولین تجربه حضور آنها در محیطی خارج از خانه است. آموزش خواندن و نوشتن تجربه های استثنایی برای آنها است که در طی این سال اتفاق می افتد. اما با پایان سال تحصیلی در بسیاری از موارد، وقفه ای در آموزش بچه ها اتفاق می افتد.

نتیجه این مساله هم اینکه در ابتدای سال دوم دبستان، سرعت خواندن بچه ها کاهش یافته، خط آنها بدتر شده، غلط های دیکته ای آنها بیشتر شده است و البته حوصله  زیادی هم برای کارهای مدرسه ندارند و البته در طولانی مدت این مسائل روی شوق و ذوق آنها برای حضور در مدرسه اثری منفی می گذارد.

اما برای اینکه این اتفاق ها نیفتد و یا حداقل شدت آنها کمتر شود، چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

خیلی از والدین تصور می کنند که مهم ترین چیزی که باید در تابستان فرزند کلاس اولیشان روی آن تمرکز کنند، خواندن و نوشتنی است که او در کلاس اول یاد گرفته است. در اینکه با روش های مناسب باید روی این بخش از آموخته ها تاکید و تکرار شود، بحثی نیست.

اما بخش مهم دیگری نیز وجود دارد که معمولاً کمتر به آن توجه می شود؛ مهارت های حرکتی و هماهنگی عصب و عضله. تا قبل از این سن بچه ها حرکات ظریفی مثل نوشتن با مداد و کنترل حرکات دست را کمتر انجام می دهند. در طول این سال اگر دقت کرده باشید بچه ها در ابتدا خطشان چندان خوب نیست و نمی توانند خیلی ظریف بنویسند، اما در پایان سال خط آنها بهتر شده و خیلی ظریفتر از ابتدای سال می توانند بنویسند.

در طول تابستان لازم است حتماً فعالیت هایی برای بچه ها ترتیب داده شود تا عضلات آنها در طول آن تقویت شود. در غیر این صورت در ابتدای سال تحصیلی بعد باید منتظر پسرفت خط آنها باشید.

شما اگر بخواهید فعالیت های متنوعی برای فرزندتان  ترتیب دهید، چه کار می کنید؟

اولین ایده برای بسیاری از والدین، آرزوی داشتن کیف پولی پر و بعد هم ثبت نام فرزندشان در کلاس هایی متنوع است.

اما در بیشتر اوقات زمانی که تعداد کلاس های بچه ها در این سن بیشتر از 3 می شود، بیشتر از همه برای بچه ها خستگی را به ارمغان می آورد و بچه ها استفاده لازم را از تابستانشان نمی توانند بکنند.

اما زمانی که هم می خواهیم برنامه بچه ها تنوع داشته باشد و هم آنها را خسته و دلزده نکند، راه حل چیست؟

برنامه هایی همراه خودتان برای فرزندتان ترتیب دهید. یکی از موضوعات جالب برای بچه ها در این سن آشنایی با مشاغل است.

شما که می خواهید برای پرداخت قبض به بانک بروید، به زمان بانک رفتن نیم ساعتی اضافه کنید و فرزندتان را همراه خود برده و در طول انجام کار، در مورد بانک و کار در آن، کمی حرف بزنید؛ اگر امکان داشته باشد خودش با کارمند بانک حرف بزند که چه بهتر.

زمانی که می خواهید برای تحویل لباستان به خشکشویی بروید، به همین ترتیب. رفتن به دکتر، آزمایشگاه، رستوران، خیاطی، تعمیرگاه ماشین و غیره. همه فرصت هایی برای آشنایی بچه ها با این محیط هاست. البته یادتان باشد که سر کار خودتان و همسرتان جزو اولویت های اول محسوب می شود.

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان
تهیه: مرجان سلیمانیان، تنظیم: نیلوفر یاقوتی