تبیان، دستیار زندگی
دیروز، سالروز تولد حجت الاسلام بود ؛ شخصیتی که در 18 تیر 1309 در محلات دیده به جهان گشود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تولد صدای انقلاب

دیروز، سالروز تولد حجت الاسلام  بود ؛ شخصیتی که در 18 تیر 1309 در محلات دیده به جهان گشود.

بخش فرهنگ پایداری تبیان

شهید محلاتی

سخن از یکی از درخشان ترین چهره های انقلاب اسلامی است؛ کسی که به امام عشق می ورزید و امام نیز او را از عمق جان دوست داشت.
بر سنگ مزارش، این جمله از امام خمینی (ره)، خودنمایی می کند: «حجت الاسلام حاج شیخ فضل الله محلاتی، شهید عزیزی که من می شناسم، عمر خود را درراه انقلاب صرف کرد و باید گفت یکی از چهره های درخشان انقلاب بود و در این راه که راه خداوند است، تحمل سختی ها نمود و رنج ها کشید و با قامت استوار ایستادگی کرد.»

همچنین بر این سنگ مزار، این جمله هم از خود او نقش بسته است: «من در این عالم به او (امام خمینی) عشق می ورزیدم و اوامر ایشان را امر خدا و رسولش می دانستم. امید است ایشان هم مرا بعدازاین عالم در پیشگاه خداوند شفاعت کنند.»
او خود درباره زادگاهش می نویسد: «محلات شهری مذهبی بود که تابستان ها عده ای از مراجع مثل امام خمینی یا آیت الله سید محمدتقی خوانساری یا آیت الله صدر به آنجا تشریف می آوردند و بر این اساس، طلاب زیادی هم در تابستان به محلات می آمدند. در این شرایط ناگهان عشق و علاقه ای بر من مستولی شد که بروم طلبه شوم. پدرم مخالف بود و من در کتاب های دعا جست وجو می کردم که ببینم چه دعایی موجب می شود تا حاجت انسان برآورده شود. در همان سال عمل ام داود را به جا آوردم و سه روز روزه ماه رجب را با همان اعمال خاص انجام دادم و البته حاجتم این بود که پدرم راضی شود تا من طلبه شوم.

نزد آیت الله خوانساری رفتم و با گریه و زاری گفتم می خواهم طلبه شوم و پدرم راضی نمی شود. ایشان هم عموی مرا خواست و به وی گفت شما پدر ایشان را راضی کنید؛ من نیز سرپرستی او را به عهده می گیرم ...»

چنین شد که پدر فضل الله راضی شد و او در سال 1324 به قم مهاجرت کرد و دریکی از حجره های مدرسه فیضیه مستقر شد.
پس ازآن بود که فضل الله از محضر علمای بزرگ آن روزگار مانند حضرات آیات سید روح الله موسوی خمینی، سید محمدتقی خوانساری، سید حسین طباطبایی بروجردی، شیخ مرتضی حائری یزدی، سید محمدحسین طباطبایی، شیخ علی پناه اشتهاردی، شیخ محمد صدوقی یزدی، شیخ مرتضی مطهری، سید محمدباقر سلطانی طباطبایی، شیخ عبدالجواد اصفهانی و شیخ علی مشکینی کسب فیض کرد.
سال 1339 بود که او عزیمتی به تهران داشت و در این شهر از درس بزرگانی مانند حضرات آیات سید احمد خوانساری، شیخ محمدتقی آملی و سید ابوالحسن رفیعی قزوینی بهره برد و البته با اقدامات انقلابی فدائیان اسلام، سید مجتبی نواب صفوی و آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی آشنا و با آنان همراه شد.
پس ازآن شیخ فضل الله سفرهای مکرری به ویژه در آخر هر هفته به تهران داشت و این همراهی ادامه پیدا کرد.

بهمن ماه 1357، اوج خاطرات انقلاب از اوست؛ آنجا که به همراه شیخ مرتضی مطهری و شیخ محمد مفتح، کمیته استقبال از امام را تشکیل داد. او خود درباره روزهای پیروزی انقلاب می گوید: «تصمیم گرفتیم برویم و رادیو را تصرف کنیم؛ چند نفر مسلح با خود برداشتم و در میان رگبار گلوله، رفتیم و ایستگاه رادیو را تصرف کردیم و من اعلام کردم که این صدای انقلاب اسلامی ایران است و ساعتی را با پیام امام و صحبت های خود، رادیو را اداره کردم

او همچنین از همان ابتدا با مبارزات نهضت انقلابی امام همراه شد؛ تا جایی که در اکثر جریان های نهضت امام، نام او نیز به چشم می خورد. شیخ فضل الله از سال 1342، بیش از بیست بار به زندان افتاد؛ زندان هایی که گاهی تا بیش از 4 ماه هم طول می کشید.
بهمن ماه 1357، اوج خاطرات انقلاب از اوست؛ آنجا که به همراه شیخ مرتضی مطهری و شیخ محمد مفتح، کمیته استقبال از امام را تشکیل داد. او خود درباره روزهای پیروزی انقلاب می گوید: «تصمیم گرفتیم برویم و رادیو را تصرف کنیم؛ چند نفر مسلح با خود برداشتم و در میان رگبار گلوله، رفتیم و ایستگاه رادیو را تصرف کردیم و من اعلام کردم که این صدای انقلاب اسلامی ایران است و ساعتی را با پیام امام و صحبت های خود، رادیو را اداره کردم ...»
شیخ فضل الله مهدی زاده محلاتی اولین دبیر جامعه روحانیت مبارز، نماینده مردم محلات در اولین دوره مجلس شورای اسلامی و نماینده امام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. همچنین نخستین حج ابراهیمی در سال 1358 نیز به مسئولیت او و حجت الاسلام انواری برگزار شد.
رهبر انقلاب درباره او می فرمایند: «به قدری ایشان به امام علاقه داشت و اعتقاد به نظرات امام داشت که هر موقع امام یک چیزی را بیان می کرد، مثل یک امر تعبّدی برایش لازم الاجرا بود.»
همچنین مرحوم آیت الله مهدوی کنی نیز درباره او گفته است: «هیچ وقت قهر نمی کرد؛ چون احساس وظیفه می کرد و می دانست که باید کار کند. در حوادث بعد از انقلاب، به او هم بی مهری زیاد شد؛ اگر آدمی معمولی بود، خیلی زود کنار می نشست و قهر می کرد.»

سال 1364 به اولین روز اسفندماه خود رسیده بود که حجت الاسلام محلاتی به همراه برخی از روحانیون و مسئولان، در هواپیمایی عازم جبهه های دفاع مقدس بودند که با حمله دو فروند هواپیمای جنگی دشمن مواجه شدند.
او در آن روز به همراه تعدادی از همراهان انقلاب، به ملکوت اعلی پیوست؛ اما عشق او به امام و انقلاب، همچنان از سیره و البته از وصیت نامه اش می تراوید؛ آنجا که خطاب به فرزندانش نوشت: «سه چیز را اگر نداشته باشید، من از شما نمی گذرم و از شما راضی نخواهم بود: الله، قرآن و امام.»
و البته علاقه امام هم به او مثال زدنی بود؛ چراکه امام نیز به گفته همسر مرحومشان، در شهادت او و شهید مطهری، بسیار گریستند و شهادت محلاتی را به از دست دادن بازوی خود تشبیه کردند؛ رحمت الله علیهم.


منبع: خبرگزاری مهر